Fenyklová polévka s mandlemi

P1070916

Jednou z věcí, které na podzimu miluju, jsou husté polévky. Američtí foodies by asi řekli cozy & heartful soup. Dýňová je sice fajn, ale už jsem se jí trochu přejedla. Minulý rok jsem proto vyzkoušela polévku z další sezónní suroviny – fenyklu. Fenyklová polévka s mandelmi je pro mě jedno z největších polévkových překvapení poslední doby!

Fenyklová polévka s mandlemi

Fenykl je taková zeleninová popelka. Na pultech tolik nezaujme a spoustu lidí se ho bojí vyzkoušet kvůli výrazné anýzové chuti. Upřímně, ani já se po ouzu nebo pendreku neutluču. Fenykl má ale po uvaření jemnou, nasládlou chuť a v kombinaci se smetanou a mandlemi je ideálně „cozy“ do sichravého podzimu.  Jako bonus je fenykl strašně zdravý, hodí se třeba v boji proti červům v uších (haha).

Co je k tomu potřeba?

2-3 hlavičky fenyklu
1 malá cibule
2 stroužky česneku
asi 600 ml zeleninového vývaru
100 ml smetany
2 lžíce nasekaných mandlí
trocha oleje
sůl a pepř

fenykl suroviny

Jak na to?

Fenyklovka se dělá dost podobně (jednoduše), jako všechny ostatní krémové polévky, takže stačí jen vyměnit zeleninu a máte univerzální recept, hurá. Pište si: cibuli nakrájíme a osmahneme na oleji. Mezitím si oloupeme česnek a nakrájíme omytý fenykl (nezapomeňte odkrojit tvrdou spodní část!) na větší kousky. Až cibulka zprůhlední, vhodíme do hrnce česnek a kousky fenyklu a lehce osmažíme. Podlijeme připraveným vývarem a přivedeme k varu. Teplotu stáhneme, přiklopíme pokličkou a necháme zhruba čtvrt hodiny vařit. Když fenykl změkne, přisypeme mandle a rozmixujeme. Mandle jsou tajná ingredience a pokud na ně nejste alergičtí, rozhodně je nezapomeňte přidat!

Přiznávám, že s mým tyčovým mixérem jsem nikdy nedocílila úplně hladké polévky, občas se tam nějaký ten fenyklový vlásek najde. Řešením pro perfekcionsty by bylo polévku propasírovat, ale kdo by se s tím dělal? Nakonec vlijeme smetanu, krátce provaříme a můžeme podávat. Polévku posypeme nasekanými mandlemi a můžeme lehce pokapat oliváčem. Vizuálně sice není polévka nic moc, ale je báječná. A voní!

P1070897

fenyklová

P1070916

– rozi

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: