Jednoduchá pletená čelenka

IMG_2501

Pletené čelenky asi nikdy nevyjdou z módy. Zahřejí vás a z vlasů nebudete mít hnízdo, jako po sundání čepice (i když my beanies milujeme!). Víte, že uplést si takovouhle fešáckou čelenku není vůbec těžké?

Pokud nepočítám náramky přátelství zapíchnuté sichrhajskou do kalhot, k pletení mě to nikdy nijak netáhlo. Zkusila jsem si párkrát háčkování a zamilovala se do kulichů od Coolich, ale to bylo tak všechno. Loni v zimě jsem se však v Barceloně úplnou náhodou dostala k jehlicím a vlně a rozhodla jsem se, že přišel můj čas. Po večerech jsem se v posteli učila základy z videí na YouTube a nakonec mě to začalo fakt bavit. Chtěla bych se s vámi podělit o jednu super efektní a docela jednoduchou čelenku, kterou můžete uplést sami pro sebe nebo třeba pro kámošku.

Co je k tomu potřeba?

IMG_2509

Jehla preferované velikosti (já pletu vždy radši s tlustšími, jde to rychleji a nemusíte mít kdovíjakou trpělivost na mini očka – tahle je 7mm) a vlna (taky jsem chtěla spíš tlustší, tak jsem pletla dvojitě – tedy jsem spojila dvě vlákénka dohromady). Mintovou jsem bohužel nesehnala. A nakonec budete potřebovat ještě jehlu s velkým okem na sešití čelenky dohromady a na vytvoření nařasení vpředu.

Pletení:

Hladce obrace je nejjednoduší způsob pletení a podle mého názoru také nejhezčí. Jedna strana pleteniny je vždy hladká, druhá má výraznější texturu. Navlékneme 14 ok na jehlici (záleží na velikosti jehlic i vlny, musíte si vyzkoušet kousek uplést ) podle návodu ve videu viz dole a pak už jen střídáme jednu řadu hladce (knit) a druhou obrace (purl). Až dopleteme čelenku do vytoužené velikosti (upleťte ji vždy o trochu těsnější, jelikož se natáhne), uzavřeme pletení také podle videa a sešijeme oba konce k sobě jehlou s navléknutou vlnou.

Nařasení vepředu se vytvoří prošitím čelenky jehlou s vlnou – udělejte si na konci uzlík a dvakrát čelenku prošijte takovou sinusoidou :) a pořádně utáhněte tak, aby se pletenina nařasila a ….(drums)… je to!

IMG_2504

Pokud jste stejně jako já začátečníci, určitě se vám bude hodit pár tipů na internetové tutoriály. Moje nejoblíbenější najdete na stránkách We Are Knitters, kde mimo jiné najdete i krásnou peruvijskou vlnu a celé DIY kity. Ač je to dokonalý nápad, celé balíčky jsou na naše poměry docela drahé. Ale pokud je někdo vyzkoušíte, dejte nám vědět!

Abyste věděli jak na čelenku, tady máte základní video tutoriály:

1) Jak nahodit oka

2) Jak plést hladce

3) Jak obrace

4) Jak ukončit pletení

IMG_2494

 

– thea

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply
  Klára Pohlová
  1.2.2014 at 22:15

  Jo, jasně, nejjednodušší věc na světě, nejkrásnější vlna z nějakýho mafila a já ji chtěla mít taky tlustou, tak jsem ji rozmotala, chtěla přeložit napůl a rozstřihnout a a a…a jde taková vlna vůbec rozmotat? Ach.

  • thea
   Reply
   thea
   4.2.2014 at 12:00

   nunu! to bude dobry :)

  Leave a Reply

  Follow

  Get every new post delivered to your Inbox

  Join other followers: