Měsíční taška

nova taskaPři slovním spojení ‚Bramborová tiskátka‘ si asi spousta z nás vybaví spíš výtvarnou výchovu prvního stupně ZUŠ než designovou fintu, ale pravdou je, že se s nimi dá udělat (vyrobit) velká paráda. Důkazem může být třeba moje nová měsíční taška.

Natisknutá plátěná taška

Plátěná taška je moje nejoblíbenější zavazadlo vůbec, nejradši bych ji nosila pořád. Pokud to máte podobně nebo jen toužíte po krásné tašce na nákupy, vyrobte si vlastní plátěnku na míru. Bramborové tisknutí je super easy a vypadá dobře. Navíc, pokud máte před Vánoci hluboko do kapsy, tenhle original home-made dárek nestojí o moc víc než pár brambor.

Co je k tomu potřeba?

plátěná taška
větší či menší brambory nebo batáty podle potřeby
nožík a/nebo vykrajovátko na linoryt
fixa
štětec

Plátěnou tašku my naplaveniny nakupujeme v obchůdku Altamira u Národní třídy, kde si jednu pořídíte už od 16 korun v nejrůznějších barvách. Já jsem si koupila tmavě šedou. Barev na textil existuje taky celá řada. Klidně si pořiďte větší balení. Až zjistíte, jak je tenhle potisk jednoduchý, jednou taškou vaše bramborová tvorba určitě nekončí. Tisknout se dá totiž skoro cokoliv, třeba povlaky na polštáře, balící papír (Vánoce!!!) nebo šaty.

mesice

Po prolézání internetu zjišťuju, že čím jednodušší motiv, tím líp to vypadá. Zkuste třeba hipstr křížky, trojúhelníky nebo puntíky. Kreativním duším ale rozhodně nebráním! Já osobně jsem se rozhodla pro fáze měsíce, což se ukázalo jako slušná pakárna – 5 oblých malých razítek se nevykrajuje úplně s prstem v nose.

Postup určitě každý zná, ale není od věci si to připomenout pro ty, kdo už nějaký ten pátek nebyl ve školní družině: omytou a osušenou bramboru rozkrojíme podél. Plochu osušíme a fixou naznačíme tvar. Co chceme mít natiskuté necháme, zbytek opatrně vykrojíme. Doporučuju zvolit vhodný podklad, například staré noviny. Maminčin slavnostní ubrus určitě není dobrý nápad… Pro klid duše nejprve zkoušíme náš výkroj na papír. Barvu lehce nanášíme štětcem a opatrně tiskneme. Moc netlačte, pokud nechcete mít na tašce bramboračku! Po uschutí je originál na světě, ale některé barvy potřebují přežehlit (číst návody se v tomto případě vyplácí).

mesice

P1070931

Z brambor se dá dělat i art!

– rozi

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply
  Creativellie
  5.8.2014 at 15:57

  Chci se zeptat, můžete doporučit nějaké barvy na textil? (ideálně co nejlevnější)? A trochu mě mate, že na e-shopu Altamira plátěné tašky nemá. V kamenném obchodě je mají? Děkuji za odpověď

  • thea
   Reply
   thea
   5.8.2014 at 16:45

   V kamennem obchode je jeste donedavna meli, takze predpokladam, ze ano. Jinak barvy na textil pouzivame od danske firmy Schjerning, ktere do Ceska dovazi firma Artus (http://artuscz.cz/). Nemaji zatim e-shop, ale ochotne odepisi na vsechny dotazy a popripade zaslou balicek s barvami obratem :)

  Leave a Reply

  Follow

  Get every new post delivered to your Inbox

  Join other followers: