Na návštěvě u Deafmessangera

IMG_2993

Po Alexandře Delarge jsme navštívili Kučína alias Deafmessangera v jeho bytě/dílně ve vinohradském suterénu. Kdo alespoň jednou zavítal do obchodů jako Parazit nebo Tribo, určitě si musel všimnout originálních deníčků, které Kučín vyrábí už sedm let. Pod dohledem jeho jednooké kočky Fridy jsme si povídali o jeho začátcích, novinkách i o diářích vyráběných tibetskými mnichy.

Deníčky, diáře nebo pohlednice s natisknutým jménem Deafmessanger jsou ručně dělané a přestože je každý kousek originál, poznáte je na první pohled. Na vazbě mají nastříkaný jeden z mnoha Kučínových motivů, po straně přidělanou tužtičku a dovnitř autor ukrývá malé poklady z blešáků a ze starých půd v podobě fotek, starých novinových článků nebo starých lístků na tramvaj.

IMG_3043

„Můj sen byl živit se rukama“

Deafmessanger funguje už 7 let. „Ke stencilům jsem se dostal ve Státech, kde moji kámoši dělali politickej streetart. Nadchlo mě to a začal jsem to doma zkoušet taky.“ Ze stencilů na street art začal Kučín dělat pohlednice, které nosil do jednoho art knihkupectví. V té době také pracoval pro neziskovou organizaci, která pracuje s lidmi s duševním onemocněním, a jednou si ve volném čase na kancelářské vazačce vyrobil deník. Udělal jich rovnou pět – jeden si nechal a ostatní zanesl do knihkupectví. Ještě ten den mu zavolali, že byly hned pryč. „Přines další!“ znělo ze sluchátka, a tak začal Kučín vyrábět a obcházet i další obchody.

IMG_3021

„To mě hrozně namotivovalo a tak jsem začal dělat deníky. Dneska už jsme na to tři a někdy nám sem chodí pomáhat i brigádníci, když máme velkej fofr.“ Míst, kde se deníky prodávají je hodně – Austrálie, Japonsko, New York, Berlín nebo Rejkjavík… nově můžete Kučínovi deníky nalézt i v Beirutu. „Jasně, někdy máš chuť s tím vším seknout, ale můj sen byl živit se rukama,“ krčí rameny a kočka Frida se mu zasekává drápky do kalhot. „Chci pracovat více volně a nezapadnout do klasického ‚pondělí až pátek práce‘ života. Chci mít volno, když si ho chci vzít a nechci se za to zpovídat nikomu jinému než sobě.“

V dílně Deafmessangera se občas objeví i speciální zakázky. Herečka Noomi Rapace, kterou znáte například z trháku podle švédské detektivky Muži, kteří nenávidí ženy, si u Kučína objednala zakázku na custom deníky jako dárky pro lidi z filmového štábu. Přišla na něj úplně náhodou v kanceláři české produkční. Objednávka přišla i z HBO. V současné době se připravují také 100 benefičních deníků pro aktivistickou skupinu Sea Shepherd, kteří díky spolupráci získají 100 % částky z prodeje. Nás v Minty Finty nejvíc uchvátily velké skicáky vyrobené Tibeťany. Kučín náhodně navštívil jejich manufakturu, která se specializuje na výrobu ručně dělaného papíru v McLead Ganj v severni Indii.  Po tom, co Kučín viděl jejich práci, neváhal a domluvil se s nimi na spolupráci.  O projektu a denících z Tibetu si můžete přečíst například TADY.

IMG_3072

„Chci zase něco dostat na ulici“

Většina motivů vzniká ze starých fotek, kterých má Kučín v ateliéru mnoho. Nejvíc nás zaujala krabička s názvem „Absurdní fotografie, pohřby a oškliví lidé“. Spousta fotek také visí po stěnách, nebo se jen tak válí po stolech a na všechno ze stěny dílny shlíží velká ryba, kterou Kučín našel v kontejneru. „Drtivá většina mých motivů mě baví, ať už to jsou kočky, holky nebo teplý námořníci. Teď ale chystám zase nějaký věci na ulici. Líbivost totiž ve street artu neřešíš.“

Kučínovy deníky si můžete prohlédnout na jeho FACEBOOKU, na jeho WEBU nebo přímo v některých OBCHODECH.

Rozi si nakonec odnesla krásný nástěnný kalendář, Thea se zamilovala do skicáku s námořníkem a kočka Frida se labužnicky protáhla na rozloučenou. Děkujeme za návštěvu!

IMG_3049IMG_2995 IMG_2997 IMG_2998 IMG_3001 IMG_3004 IMG_3005 IMG_3015 IMG_3016IMG_3035 IMG_3042IMG_3056 IMG_3060 IMG_3065 IMG_3068 IMG_3070IMG_3076 IMG_3077 IMG_3078 IMG_3079 IMG_3082

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: