Prehistorické vánoční ozdoby ~ guest post

IMG_1987

Vánoční ozdoby jsou prosincovým evergreenem a návody na to, jak je vyrobit, najdete od Praktické ženy až po Mimibazar. My jsme si však pro vás chtěly připravit něco opravdu originálního – pozvaly jsme si proto odbornici na vánoční ozdoby, naši kamarádku Elišku. Stala se tak čestnou autorkou prvního guest postu a my upřímně doufáme, že se vám to bude líbit!

Už máte plné zuby ohraných vánočních motivů, jako jsou andělíčci, sobi, ptáčci nebo nedejbože Santové? Pokud byste letos rádi zažili jinou, prehistoričtější vánoční pohodu, ověste svůj stromek třpytivými dinosaury ve vánočních barvách. Pokud žijete ve vybavenější domácnosti, je pravděpodobné, že všechny suroviny (kromě dinosaurů, i když kdoví) máte doma, a tak je to vlastně i low-cost alternativa k ozdobám z obchodu. Ti z vás, kterým ještěři neučarovali, si podle našeho návodu mohou vyrobit třeba barevné chobotnice nebo mrože.

P1030220

Na výrobu dinosaurů potřebujeme:

• plastové dinosaury
• bílý (nebo světlý) lak na nehty
• výrazně barevný lak na nehty
• třpytky na nehty
• špikovací jehlu či vrtačku (dle typu dinosaura)
• kovové očko na zavěšení (dle typu dinosaura)
• třpytivou mašli
• lak na vlasy
• noviny jako podložku
• kapesníky a odlakovač pro řešení případných nehod

1. Lov dinosaura

Při lovu dinosaura buďte opatrní!

Při lovu dinosaura buďte opatrní!

Ulovíme dinosaura. Vybereme dinosaura velkého asi 10 cm – větší už je dost náročný na materiál a trpělivost. Pokud si můžeme vybrat barvu, zvolíme co nejsvětlejšího. Bude pak jednodušší ho překrýt základovou barvou. Náš dinosaur je z druhu Dimetrodon a byl uloven v Tescu. Větší balení ještěrů lze sehnat nejlevněji ve vietnamských obchodech.

2. Příprava dinosaura

Ještěři mají vodu rádi

Ještěři mají vodu rádi

Odstraníme z dinosaura veškeré nálepky a cedulky. Umyjeme ho ve vodě s mýdlem nebo saponátem, abychom z něj odstranili průmyslová maziva. Pořádně ho usušíme.

3. Vytvoření otvoru

Sice to asi bolí, ale Dimetrodon se usmívá dál

Sice to asi bolí, ale Dimetrodon se usmívá dál

Nejprve je potřeba vytvořit otvor, za který bude dinosaur zavěšen. Dimetrodon má pěkný hřeben na zádech, který můžeme provrtat nebo propíchnout špikovací jehlou a mašličku na zavěšení vést přímo jím. Tak si ušetříme dost práce. Pokud nám propíchnutí moc nejde, doporučuji špikovací jehlu nahřát nad sporákem. U jiných druhů ještěrů je nutné udělat vrtačkou s nejmenším vrtákem otvor a zašroubovat do něj malé kovové očko, které lze zakoupit v železářství. Vždy je ale nutné otvor udělat tam, kde má dinosaur těžiště, aby se při zavěšení nepřevažoval hlavou dopředu nebo ocasem dozadu.

4. Nanesení základové barvy

V novinách si počte o viagře, než ho pohltí růžovost

V novinách si počte o viagře, než ho pohltí růžovost

Jako první je nutné na dinosaura nanést základovou barvu. Tou rozumíme nejlépe starý bílý lak na nehty. Čím světlejší a jednobarevnější ještěr je, tím lépe – naším cílem je sjednotit jeho zbarvení. Základový lak může mít i jinou odpovídající světlou barvu, záleží, co nám usychá doma v šuplíku; my na Dimetrodona použijeme světle růžovou, protože ho budeme natírat na tmavě červeno. Barvu aplikujeme buď štětečkem z laku, nebo štětcem, co nám doma zbyl ještě z hodin výtvarky. Doporučuji dinosaura držet jednou rukou za ocas, poté ho nechat uschnout, chytit ho za hlavu a dotřít. Na tmavší ještěry budou potřeba dvě vrstvy. Jeden flakonek laku nám vydrží asi na 4 dinosaury. Dinosaura nechme pořádně uschnout.

Dinosaur je teď růžový jako růžový tank

Dinosaur je teď růžový jako růžový tank

Další bolestivá procedura

Další bolestivá procedura

Bro tip: Má-li dinosaur duté bříško jako náš dimetrodon, můžeme ho napíchnout na tužku a tak ho natřít celého najednou.

5. Přetření krycí barvou

Dinosaur začíná vypadat fabulózně

Dinosaur začíná vypadat fabulózně

Když je ještěr suchý, můžeme na něj nanést krycí barvu, kterou je opět starý lak na nehty. Nám se nejlépe osvědčily vánoční barvy – tmavě červená, modrá, stříbrná a zlatá. Barvu volte podle osobnosti dinosaura. My použijeme starý lak z limitované kolekce ke 2. dílu Twilight ságy.

6. Ozdobení třpytkami

Nanášení třpytek je o něco příjemnější

Nanášení třpytek je o něco příjemnější

Nečekejte, až dinosaur uschne, a rovnou přikročte k dalšímu kroku. Pořiďte si nejlépe ve vietnamské prodejně sadu třpytek na nehty, pokud tedy nehty nejsou vaše hobby a glitry už nevlastníte. Trochu třpytek nasypte na podložku a pak štětcem z krycí barvy opatrně nanášejte na dinosaura, přitom si trochu namáčejte štětec do laku. Ještě lepší je k tomuto účelu využít bezbarvý lak, dinosaur se pak více třpytí. Můžete ještěra potřpytit celého nebo zdůraznit jen některé jeho části. Nechte ho poté pořádně zaschnout.

7. Fixace třpytek

Poslední vlhká úprava

Poslední vlhká úprava

Třpytky je vhodné ještě zafixovat. Protože dinosauři jenom visí a nemusí se na ně sahat, postačí i lak na vlasy. Díky němu budou navíc i vonět.

8. Zavěšení dinosaura

Celá crew - zleva pterodaktyl, triceratops, tyranosaurus, stegosaurus, dinosaurus s tvrdou pleší, další tyranosaurus, apatosaurus a dinosaurus s kostěným culíkem

Celá crew – zleva pterodaktyl, triceratops, tyranosaurus, stegosaurus, dinosaurus s tvrdou pleší, další tyranosaurus, apatosaurus a dinosaurus s kostěným culíkem

Nyní už zbývá jenom dinosaura zavěsit. Dimetrodonovi stačí provléknout mašličku hřebenem, u ještěrů s navrtanými dírkami do nich našroubujeme očka. Mašličky by měly být pořádně vánoční, nám se osvědčily stříbrné a zlaté. Dejte ale pozor, aby byl dinosaur opravdu zaschlý, jinak se nám při provlékání může mašlička zašpinit lakem.

9. Vánoční prehistorická pohoda

Ještírky nyní pověsíme na stromek a užíváme si vánoční prehistorickou pohodu. Nemáme-li stromek, můžeme je zavěsit třeba na rozmarýn nebo jinou pokojovou rostlinu. Po Vánocích je opatrně uložíme k letnímu spánku tak, aby se o sebe neobouchali.

Bro tip: Pterodaktyl se skvěle hodí jako hvězda na vršek stromečku.

Veselé dinosauří Vánoce!

Autorkou textu i fotek je Eliška Kubešová.

You Might Also Like

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: