Glögg a jak Švédi do Prahy přijeli

IMG_4716

Svařáková sezóna sice frčí už od podzimu, ze sněhu však do teď nebyla ani jedna jediná vločka. S bílem za oknem má popíjení horkého vína s kořením a vodkou po švédsku (a se Švédy) konečně tu správnou atmošku.

Láska ke všemu skandinávskému je světově oblíbený trend, obzvláště pak mezi mladými lidmi, kteří mají nebo se alespoň snaží najít svůj styl. My v českých luzích a hájích můžeme bohužel ve výzdobě našeho hnízdečka historicky vycházet tak možná ze socialistického umakartu, oranžových kosočtverců na záclonách nebo skleněných vitrín s porcelánovými soškami sedláků a pasaček ovcí, a tak se mnoho tuzemských stylařů inspiruje právě na severu.

Závan švédského designu ke mně na víkend mimořádně nepřijel z IKEA, ale přímo z Göteborgu v podobě růžolících kamarádů Kristin a Oskara. Přivezli mi lakrits, švédské lékorky, knihu o produktovém designu a vzpomínky na společné měsíce v Barceloně. Třeba na předvánoční večírky v malé garsonce s vůní glöggu a zpíváním u kytary do rána. Cože je to ten glögg? Svařené víno šmrncnuté dobrou skandinávskou vodkou.

Švédský svařák Glögg

0,75 l červeného vína
2 ks skořice
hřebíček
kardamon
1,5 dl vodky
5 lžic cukru
mandle na plátky
rozinky, sušené brusinky, křížaly…
pomeranč na ozdobu
lékorky na chuť

IMG_4747

Jak na to?

Víno svaříme s vodkou, kořením a cukrem. Přidat můžete už na začátku rozinky nebo brusinky, hezky nasají chuť glöggu. Nakonec horké víno ozdobíme plátky mandlí a pomerančem a popíjíme a popíjíme a uzobkáváme lékorky nebo jiné švédské dobrůtky.

IMG_4743 IMG_4724

K&O se Praha moc líbila. Udělali jsme si designovou procházku po Vinohradském pavilonu, meditovali v Žižkovské věži, velkolepě snídali v Louveru i ochutnávali svíčkovou.

Kam berete zahraniční návštěvy vy?

IMG_4661IMG_4674IMG_4555IMG_4597IMG_4516 IMG_4503

– thea

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: