Váza a terárium ze žárovky

6a0120a5c8d9a9970c0120a8769393970b

Dneska si posvítíme na rostlinky, respektive na to, do čeho je dát. Váza a terárko ze žárovky je ideální, pokud se vám stýská po neekologických, ale estetičtějších wolframkách.

Co je k tomu potřeba?

průhledná stará žárovka
kleště
šroubovák
pracovní rukavice
drát (cca 1 metr) nebo stuha/provázek

il_fullxfull.271712784

Možnost č. 1 – váza

Vázičku vyrobil můj šikovný chlapec už před časem pro maminku, takže dnes to bude bez foto návodu a pouze s ilustračními obrázky. Každopádně tohle bude trochu hodinářská práce, takže se obrňte trpělivostí. Nejprve kleštěmi opatrně odloupněte svrchní kovový plátek. To černé, co vám zbylo pod ním, je sklo. Rozbijte ho menším šroubovákem, ideálně nad starými novinami nebo krabicí, ať nemáte všude střepy! Žárovku přitom pevně (ale ne moc, ať vám nepraskne) držte v ochranných rukavicích. Pokud se vám podařilo rozbít všechno tmavé sklo při ústí žárovky, vyndejte kleštěmi vnitřní drátky. Uff, to nejtěžší máte za sebou! Teď už je jen na vás, zda připevníte žárovku na kousek provázku nebo stuhy a uděláte z ní visací vázičku nebo ji obtočíte drátem a uděláte základnu.

edca6b2f5c9c17400a5c0eeabc9d8d51

Možnost č. 2 – terárium

Žárovku vykucháme jako v prvním případě. Buď ji položíme na bok (třeba pomocí skleněného stojánku na svíčky, ale dobře poslouží i malý kotouč izolepy) nebo ji zavěsíme. Mně osobně se zavěšené živé rostlinky líbí moc!

terr

Do vašeho terárka můžete zasadit jakoukoliv rostlinu. Já pro začínající pěstitele doporučuju Tillandii, tahle rostlinka totiž získává živiny ze vzduchu. Paráda, ne? Ať už se ale rozhodnete pro jakoukoli kytku, vhoďte jí do žárovky pár kamínků, písek, klidně i kousky barevného skla. Vhodný je taky umělý mech, udrží v terárku vlhkost. Určitě se ale vyhnětě hlíně, jinak by měla vaše kytička bahenní lázeň. Možná by to ocenila, ale nevypadá to vůbec hezky. Na podestýlku pinzetou umístěte rostlinku a jednou týdně ji dejte vykoupat na cca 2 hodiny nebo ji prostě jen 1-2x týdně oroste vodou z rozprašovače. Tillandie musí být na světle, ale v létě ji nevystavujte přímému světlu, snadno se spálí. O více informací požádejte vašeho zahradníka.

IMG_3000 ampulden-vazo-yapimi-2 ampulden-vazo-yapimi-12 hanging-light-bulb-vases

– rozi

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: