Lustr z balsa pásků

balsa

Před rokem jsme se s mým klukem nastěhovali do zrekonstruovaného bytu, přesněji řečeno holobytu, který se od té doby snažíme vybavovat a zůtulňovat. Ale znáte to – spousta práce a peněz pomálu. Taky je třeba dodat, že nejsme úplně nejšikovnější lidi na světě. Zařídit byt v tomhle módu je proto velkým uměním. Dnes vás naučím jednu quick & low budget fintu na zkrášlení vašeho bytu. Ať žijí balsa pásky!

Lustr z balsa pásků

Trochu vzdělání na začátek. Balsa je exotický strom s extrémně křehkým dřevem, může za to jeho malá hustota. Jak jsme se dozvěděli v tomhle skvělým filmu, indiáni balsu používali na stavbu vorů (Funny fact: balsa ve španělštine znamená vor). My si z balsy dneska vyrobíme lustr. Je to blbuvzdorný, hotový za pár minut a navíc to vypadá líp než lustry z IKEA, co má každej druhej.

Co je k tomu potřeba?

3-5 balsa pásků, ale klidně i víc
vteřinové lepidlo

BALSA

Balsa pásky pořídíte třeba v modelářských obchodech. Můj chlapec je sehnal v Peckovi za 39 Kč/kus. Ty naše byly široké deset centimetrů a dlouhé jeden metr. Délka bude určovat průměr lustru, ale pásky si samozřejmě můžete zkracovat/nastavovat podle potřeby.

Teď stačí pásky slepit dohromady. Začněte s jedním kruhem a další spojte v 90° úhlu. Místa, kde se pásky dotákají, přilepte taky. Nezapomeňte v jednom místě nechat menší mezeru mezi páskami na provlékutí stropního kabelu! Záleží jen na vás, zda se váš balsa balonek bude skládat ze tří pásků nebo ho uděláte hustší. Ani tvar nemusí být striktně kulatý. My máme poměrně tmavý pokoj, takže jsme spojili jen 3 pásky a jeden ještě obtočili horizontálně.

Teď už stačí jen odšroubovat studenou  žárovku (dobrého nepálí?), provlékout kabel a žárovku zašroubovat zpátky. Nebojte, takhle svítíme už pár měsíců a zatím jsme nevyhořeli. Při rozsvícení hází pásky hezký stíny na strop.

balsa

balsa

Z balsy jde samozřejmě udělat i jednoduché stínítko na lampu. Pro šikovný ručičky doporučuju nedržet se při zemi jako my a zkusit to s balsou pořádně roztočit!

– rozi

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: