Návod na nejkrásnější pom pomy

P1080461

Pom-poms, česky třásně nebo bambulky jsou oblíbenou bytovou a party dekorací. Rozhodla jsem se je taky zkusit – vypadají krásně a hlavně budou určitě strašně jednoduché. Jenže vyrobit takový pom pom nebylo jen tak. Naštěstí jsem nakonec stylem pokus-omyl přišla na pár tipů a triků, jak si vyrobit ty nejkrásnější bambulky a zajistila si originální girlandu do pokoje.

Co je k tomu potřeba?

barevné papíry (viz dál)
bavlnky ve stejných nebo podobných barvách
nůžky

P1080346

Jak na to?

Univerzální návod je udělat z pruhu několika vrstev papíru harmoniku, uprostřed ji pevně svázat a vytvořit tak motýlka, okraje zastřihnout a jednotlivé listy poté rozbalit. Zní to jednoduše, ale zas taková brnkačka to není. Nebojte se, po několikodinovém zkoušení se ze mě stala bambulkoložka, která si nenechá svoje finty pro sebe.

Jaký papír zvolit?

Spousta lidí nedá dopustit na krepák. Nakoupila jsem hned několik barev a začala vyrábět. Možná to bylo tím, že jsem výrobu pom pomů ještě neměla tolik v ruce, každopádně výsledek mě nijak nenadchl. S krepákem se špatně pracuje (papíry nedrží u sebe a špatně se stříhají) a ani bambulky nevypadají příliš elegantně. Druhý den jsem v papírnictví nakoupila hedvábný papír a už u něj zůstala, i když je mnohem jemnější a snadno se trhá. Teď jen vymyslet, co se zbylým krepákem – možná si obarvit vlasy jako na škole v přírodě?

P1080448

Jakou velikost?

Protože jsem chtěla vyrobit girlandu/řetěz do mého nevzhledného studentského pokoje, rozhodla jsem se pro menší bambulky. Jenže čím menší, tím větší práce. Větších nebude potřeba tolik a není s nimi taková piplačka, takže velikost si dobře rozmyslete. Pokud chcete pompomy stejně veliké jako ty moje, vyměřte si 10cm pruh na kratší straně archu papíru. Ustřižený pruh přehněte, abyste získali střed a přestřihněte. Papíry dejte na sebe a postup ještě jednou opakujte. Hromádku papírů pečlivě urovnejte a jejich delší stranu poskládejte do harmoniky.

Kolik papírů?

Nejdříve jsem pracovala s 3vrstvým hedvábným papírem, takže všechna přehnutí a stříhání dala na 12 ks jemného papíru. To je zbytečně moc. Bude se vám s ním hůř pracovat (skládat, roztahovat papíry), u větších velikostí to navíc ani nebude vypadat tak hezky. Myslím, že optimální počet je 8 nebo 9. Pokud koupíte dva samostatné papíry, stačí třikrát přeložit a máte to.

P1080442

Nejkrásnější pompom

Budete chtít vaše pompomy zavěsit? Při zavazování motýlka použijte delší šňůrku. Než začnete rozbalovat, musíte zastřihnout okraje papírů. Zkusila jsem mašličku zastřihnout do špičky, ale podle mě to nevypadá tak dobře jako zastřižení do obloučku a navíc pak jednotlivé listy nejdou příliš dobře od sebe. U rozbalování se obrňte trpělivostí. Hedvábný papír se rád trhá, ale je potřeba listy rozbalit co nejvíc ke středu. Pokud chcete, navrstvěte různé barvy papíru střídavě na sebe a vytvořte si barevnější bambulku, ideální na tematické party!

P1080450

barvy

Zkombinujte více barev! (vlevo bílá/růžová, v pravo bílá/modrá)

Jak na girlandu?

Můj pokoj na koleji s brčálově zelenými stěnami potřeboval zkrášlit a několik připravených hřebíků ve zdech si vyloženě říkalo o využití. Girlanda s papírovými bambulkami v pastelových barvách moje studijní zázemí konečně rozsvítila. Chcete si taky zkrášlit domácnost? Připravte si podle mého návodu pompomy různých barev a velikostí. Zavěste provázek a přivažte na ně bambulky střídavě nebo nahodile, samostatně nebo pospolu. Už se těším, jaké kombinace vymyslíte :)

A jak můj projekt dopadl?

P1080462

Před

P1080465

Po

P1080471

P1080476

P1080482

A rada na závěr? Zůstaňte trpěliví, hlavně pokud jste stejně nešikovní, jako já. Takhle totiž vypadala moje pompomová evoluce:

prgo

P1080468

A teď už stačí jen uklidit :)

– rozi

You Might Also Like

4 Comments

 • Reply
  Baruss
  10.2.2014 at 18:21

  Tak to je super. Hned s eminkou vyzkousime.

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   10.2.2014 at 18:45

   Báro, ale musíš mi pak poslat fotku! Ať se vám to, holky, povede :)

 • Reply
  Kiki
  4.4.2015 at 21:14

  Zdravím, kolik kytek uděláte z jednoho balení? Děkuji za info.

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   6.4.2015 at 9:44

   Ahoj Kiki, to záleží, jak široký arch papíru máš a jak velké kytky potřebuješ!

  Leave a Reply

  Follow

  Get every new post delivered to your Inbox

  Join other followers: