Vyšívací workshop s LoveRevamp

IMG_7940

Minulou sobotu jsem se konečně dostala na vytoužený vyšívací workshop od Love Revamp. Tématem byla vyšívaná brož, což je samozřejmě ten nejlepší způsob, jak se naučit všechny možné druhy stehů, které se po světě vyšívají, a splácat je do jednoho malého skoro-mistrovského dílka. Co jsem si vyšila a jak takový vyšívací workshop probíhá si můžete přečíst v našem reportu.

Svítí slunce, venku se potí turisté, na Náplavce je narváno a lidé nakupují plné košíky farmářských výrobků. Na piazzetě Národního divadla probíhá Dyzajn Market a já se s kytičkou čerstvých narcisů proplétám hloučkem designu-chtivých kupujících. Na dnešní vyšívací sobotní odpoledne jsem se už dlouho těšila, a tak se snažím mít o něco menší zpozdění než obvykle.

Workshop se koná ve snové kavárně Natálie Steklové, kam velikými okny proudí paprsky jako o závod, voní tam čerstvé tulipány, všude visí kabátky, šaty a halenky a z repráků hraje něco, co neznám, ale dokonale to podtrhuje jarní neděli. Může to znít pateticky, ale musím přiznat, že jsem se tou atmosférou nechala úplně unést a budu o ní blábolit ještě asi do té doby, než se do kavárny zase vrátím.

IMG_7889IMG_7887IMG_7891 IMG_7892 IMG_7893IMG_7958IMG_7959IMG_7965IMG_7962IMG_7961

Ale zpátky k věci! Kdo vlastně stojí za Love Revamp a kdo nás naučí všechny základní stehy a triky na navlíkání jehly? Eva učí děti angličtinu, vede několik vyšívacích kurzů a v plánu má otevřít e-shop se všemi DIY potřebami, na které si vaše kreativní srdce vzpomene. Vystudovala design oděvu v Liberci a ve Zlíně a nakonec pracovala jako návrhářka pánské kolekce pro jednu streetwearovou firmu v Holešovicích. Když ale potkáte tuhle veselou holku, je vám hned jasné (a jak sama také říká), že všechny ty zelené, šedé, modré, hnědé a černé barvy, které se na pánských bundách a mikinách točily, ji za chvíli přestaly bavit.

Chtěla jsem dělat něco vlastního. Chtěla jsem učit lidi a taky jsem chtěla, aby to bylo něco jednoduchýho. Něco, co se dá sbalit do batohu a vzít do kavárny. Což třeba se šitím úplně nejde.“ Ale proč vyšívání? „Vyšívala jsem už jako malá, to mě učila babička, pak tak nějak průběžně na střední, na vysoký a nakonec jsem se k tomu vrátila na Erasmu v Istanbulu, kde jsem měla vyšívaní jeden semestr. Dokonce jsem vyšívaní nakonec použila na diplomku,“ ukazuje Eva nádherný, byť dost titěrný, vyšívaný obrázek lidské hlavy tvořený hlavně zlatou kovovou nití a malinkými, až mozaikovými částečkami vyšívaných ploch.

IMG_7916

Když jsem byla ještě v práci, tak jsem přemýšlela, kdo furt potřebuje všechny ty hadry a kam to jako jde? Já strašně miluju textil, ale chci ho dělat nějakým způsobem, kterej ničemu ani nikomu neubližuje. Chtěla jsem zase naučit lidi něco, co by mohli udělat vlastníma rukama. Ano, můžu si to jít koupit, ale umím to taky vyrobit. No, a to je takový můj příspěvek k ekologii,“ směje se Eva upřímným úsměvem a vy prostě musíte propadnout kouzlu téhle holky. V průbehu workshopu se spolu ještě několikrát dostaneme k tématu udržitelné módy a toho, jak značky využívají zelenou nálepku a sociálně prospěšné projekty ke své propagaci. Já si stojím za svým názorem, že je pořád lepší, když se dělá aspoň něco, i když to svým způsobem pomáhá i marketingu značky, Eva si tvrdohlavě stojí za tím, že je v tom případě lepší nedělat nic. I přesto si ale rozumíme a kromě super vyšívacího odpoledne si rozšiřuju obzory taky o nové názory.

Ale dost už mluvení a pojďme na vyšívání. Na začátku jsme se naučily základní stehy zadní, přední, saténový, řetízek a francouzský uzlík. Některé z nich už znáte z našeho vyšívacího šílenství, není ale nad to, když vám to někdo vysvětlí takzvaně „face to face“.

IMG_7945IMG_7920IMG_7907IMG_7938IMG_7941IMG_7932IMG_7931IMG_7926

Když už si připadáme jakž takž jisté v kramflecích s jehlou v ruce, jdeme se konečně vrhnout na ty brože. Důležité je promyslet si, jak bude náš design vypadat a načrtnout si návrh do skicáku. „Hlavně to nepřekombinovávat.“ Jasná páka, ale teď to převést do praxe!

IMG_7924IMG_7954IMG_7951IMG_7949

Při vyšívání přestaneme mluvit jen, když si potřebujeme dát doušek borůvkové limonády s okurkou. Jestli si myslíte, že u kadeřnice se dozvíte všechno, co jste kdy v životě potřebovali vědět, zkuste zajít na vyšívací workshop – porody, manželství, marketing, technologie, vaření, cestování, vzdělání nebo třeba autismus… prostě co život dá.

A co nějaké zajímavé historky z kurzů? Žádný muž se prý ještě na vyšívací workshop neodvážil, za to dvě malé slečny s maminkami ano. „Měla jsem tu dvě sedmileté holčičky, které si stehy pojmenovaly po svém – satan, zadek a obrubník. A pak mi taky jedna slečna donesla kvásek na chleba a jiná slečna čerstvou kytku,“ kývá Eva hlavou na vázu, kde se pěkně sluní ty trochu pomačkaný narcisy z farmářskýho trhu ode mě.

IMG_7943IMG_7922 IMG_7908 IMG_7903IMG_7913IMG_7906IMG_7969

Nejlepší na vyšívacím workshopu je to, že si večer něco nového odnesete domů. Ať už to myslím metaforicky s narážkou na životní moudro nejmenované účasntice, že je třeba dávat si bacha na to, kdy se rozhodnete mít rodinu („Nejdřív nechceš, a když pak konečně chceš, tak už není s kým!“)  nebo v právém slova smyslu – když si domů nesete vlastnoručně vyšitou brož na látce ze šatů po babičce. A protože všechny ženy jsou někdy princezny, tak jsem vyšila jednu cirkusovou korunu.

IMG_7979IMG_8000 IMG_8002 IMG_8007IMG_7989

Chtěli byste se taky zúčastnit vyšívacího workshopu nebo se dokonce zapsat na kurz? Tak be there nebo be square –  vyberte si váš šťastný termín na http://loverevamp.com/kurzy-soucasne-vysivky-duben-cerven-2014/.

Jak se vám líbí moje koruna s puntíky?

– thea

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply
  Eva
  27.3.2014 at 9:49

  Dík moc za článek holky, bylo to fajn. Jen bych chtěla uvést na pravou míru to, že si tvrdohlavě stojím za tím, že by se nemělo dělat nic. Bylo to myšleno tak, že by se toho mohlo dělat (myslím tím vyrábět) mnohem míň a pak by nebyla potřeba ta kompenzace v podobě velmi mediálně viditelných „ekologických kampaní“ módních značek. Nevidím nic skvělého na tom, když někdo produkuje 2 kolekce měsíčně a pak jednou za rok udělá „ekologickou kolekci“ a velký humbuk kolem ní. Jde stále pouze o to prodat víc zboží, což samo o sobě jde proti ekologickému myšlení. „Ekologická kolekce“ je bezvýznamné promile produkce řetězců, které nemá na výsledný celek žádný vliv, jen se ovšem dobře vyjímá v časopisech že ano….

 • Reply
  klara
  27.3.2014 at 10:44

  Supeeeer;) moc hezky fotky, theo, a bylo to prijemne odpoledne. Kl.

 • Leave a Reply

  Follow

  Get every new post delivered to your Inbox

  Join other followers: