Cestovatelský náramek

P1090061

Že jsme byly s Theou v minulém životě námořníci vám už asi po všech cestovatelských příspěvcích, náhrdelnících z provazu nebo povlečení s lodičkami musí být jasné. Tady do Mexika připlulo takových námořníků hned několik a ze všech koutů světa. A protože mi za chvíli končí semestr, je konečně čas na nějaké „náramky přátelství“ na další cesty pro všechny moje mezinárodní kamarády se srdcem dobrodruha. Tenkrát si jednoduše uvážeme unisex provázkový náramek s nastavitelnou délkou.

Co budeme potřebovat?

užší provázek (cca 2-3 mm)
malý háček ve stvaru S
nůžky
zapalovač
kleště

P1090052

Provázky si zvolte podle vlastního vkusu, mohou být strakaté či jednobarevné. Mně se líbí tyhle, podobné seženete v každém dobrém provaznicví nebo obchodech pro kutily. eSovité háčky zase ve většině velkých hobby marketů. Já jsem zkombinovala modrou/stříbrnou pro kluky a červenou/zlatou pro holky. Kolik centimetrů budete potřebovat? Na dvě otočení jsem spotřebovala cca 40 cm provázku, na tři otočení 55 cm. Zakupte radši víc než míň, půl metru provazu navíc vás rozhodně nezruinuje, a zkoušejte – každý má jinak silné zápěstí.

Jak na to?

Nejdřív se pokuste kleštěmi háčky lehce zmáčknout, aby provázek nevypadával z mezer pryč. U zlatých esíček se mi to kvůli jejich velikosti nepovedlo (holt jsem slabej námořník), zkuste tedy sehnat co nejmenší součástku, lépe se s nimi pracuje a taky to líp vypadá.

P1090064  P1090065

A jdeme uzlovat! Nejdřív udělejte očko tak, že provázek protáhnete esíčkem a konec znovu stočte směrem k háčku. Vytvoříte tak písmeno „S“. Konec provázku obtočte kolem smyček dvakrát dokola směrem k háčku a protáhněte jej levou smyčkou.

P1090066  oprava2

Uchopte konec provázku levou rukou a začnete utahovat uzel. Současně jej posunujte pravou rukou tak, abyste neměli konec provázku moc dlouhý. Pokud se vám to nepodaří a konec provázku kouká, zatím nic nezkracujte. Uzel pořádně utáhněte a posunutím k háčku vytvořte malé očko. Na druhém konci provázku udělejt vše zrcadlově – nejprve provaz stočte do písmena „Z“, obtočte směrem doleva, provlékněte levé očko a utahujte pravou rukou. Opět pořádně utáhněte. Teď vyzkoušejte, zda provázek sedí. Obmotejte 2x nebo 3x, podle toho, jak jste si délku vyměřili, a „zapněte“ náramek do háčku. Pokud jste spokojeni, zkraťte konce provázku těsně u uzlu a opalte zapalovačem, aby se nerozplétal. Pokud je náramek moc dlouhý, rozpleťte jeden z konců, ustřihněte podle potřeby a znovu svažte.

P1090070

P1090073

P1090082

Tak napnout plachty a vzhůru novým dobrodružstvím ;)

– rozi

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: