Inspirace z ostrovů: Ginger beer, graffiti a Kerouac v Bristolu

IMG_9129

Tak jsem se z aprílové Anglie vrátila do ještě aprílovější Prahy. Kromě věčně uhánějícího Londýna jsem se však tentokrát podívala i za zelenou trávou, rozkvetlými stromy a ovečkami do Bristolu. A to bych to nebyla já, abych v někdy až „too polite“ Anglii nehledala zase nějakou tu inspiraci. Co jsem si (kromě Fousáče) zamilovala? Let’s see, darlings.

KvětyIMG_8874IMG_9132

Už asi moc dlouho žiju ve velkoměstě, ale v Bristolu mě úplně rozněžnily všechny ty nádherné předzahrádky a zahrádky plné tulipánů, rozkvětlých třešní a jiných ovocných stromů, čerstvé květiny doma ve vázách a trávníky s opravdu zelenou trávou (ano, vím, že daň za to je neustálý déšť, ale stejně). Přivedlo mě to zpátky k našemu plánu na urban gardening, který s Rozi máme. Začala jsem zatím truhlíkem bylinek na parapetu, ale až Rozi přijede z Mexika, založíme si vlastní zeleninové sudy u nás na dvorku (v centru Prahy!).

JazzIMG_8929

Jestli jste někdy četli Jacka Kerouaca a představovali si, jaké asi byly ty jazzové večírky, kde robustní mužík kvílí na žesťový nástroj a všichni okolo se svíjí do tónů, které vyluzuje, zajeďte si do Bristolu a večer se vydejte do libovolného baru. Poloplešatí šedesátníci jsou tam opravdoví frajeři, hrají na saxofon, pozoun i elektrické kytary a místní mládež se zběsile zmítá do jazzových písniček. Usměvaví transvestité usrkávají koktejly na baru, někdo na vás zezadu lije pivo, ale vám to nevadí, protože jazz a atmosféra a noc je ještě mladá a prostě jen tancovat až do rána. JO!

Fish and chipsIMG_9050

Tady trochu kecám, protože jsem se do Fish&Chips zase tak nezamilovala a vlastně mi po celé té kalorické smažené bombě bylo dost špatně :) To ale nic nemění na tom, že smažená ryba, u které nemusím osmdesátkrát přežvykovat, abych náhodou nespolkla kostičku a neudusila se, je super! A navíc je tahle britská must-try s mačkanými hrášky a tatarskou omáčkou docela dobrý lék na kocovinu po pravém bristolském cideru :)

Pásky z pneumatiky

IMG_9064

Recycle, much? Co na ně říká Zdrojovna? Že by nápad na další workshop? Já si ho k šatům asi neobleču, ale veřím, že spousta mužů by po něm chňapla s nadšením :)

Ginger Beer

IMG_9122

Asi už jste si stačili všimnout, že zázvor je jedna z mých nejoblíbenějších surovin. Zázvorový sirup zmizel do poslední kapky a já už se několik týdnů přemlouvám k výrobě nového. V Bristolu jsem ale objevila ještě něco lepšího – pravé zázvorové pivo. Nemohla jsem se ho nabažit! Stejně jako jsem se v Barceloně zamilovala do „clara“, což je vlastně takový radler – pivo s pořádnou citronovou limonádou, mě uchvátila hořká chuť dobrého piva okořeněná zázvorem. Fousáč mi slíbil, že mě naučí, jak vyrobit ginger beer doma, tak se těšte!

18-hours-smoked-pork-burger with coleslawIMG_9231

18 hodin uzené maso v čerstvě upečené housce s barbeque omáčkou a křupavým coleslawem – to je jasný cíl pro letošní grilovací sezónu. Sbíhají se mi sliny jenom při vzpomínce na tu božskou chuť. Nic pro vegetariány (promiň, Rozi!), ale kdo je meatlover, píše si do deníčku.

PieIMG_9220

Quiche už dělám jen tak z legrace v neděli dopoledne a jsem v nich už tak zběhlá, že mám vždy po ruce jedno balení listového těsta. Opravdový domácí anglický pie jsem ale měla poprvé – s hovězím masem a jablky na cideru a zázvorovém pivu. Mňam. Takže příště zkouším místo Francouzů Angličany. Koho byste brali v duelu quiche vs. pie vy?

The vibe & street art

IMG_9083

Bristol je město graffiti. Vychovalo Banksyho a mnohé jiné pouliční umělce, kteří ho buď následovali nebo šli proti němu. Je to město malých obchůdků více než supermarketů (proti postavení Tesca se strhla obrovská demostrace). Město se smyslem pro humor (ulicí na fotce nad textem povede za čtrnáct dní obrovská vodní skluzavka), s doky a velkou špinavou řekou, se skvělým ciderem a dřevěnými hospodami. Město, kde vzniklo Skins. A už jen pro toho breakdancujícího Ježíše je třeba ho navštívit.

IMG_9165IMG_9160IMG_9176IMG_9180IMG_9182IMG_9184IMG_9189

O Londýně zase příště. Pokud už máte v malíku všechny nejdůležitější památky a chtěli byste objevit něco nového, vyberte si Shoreditch. Je to takový Camden Town předtím než se z něj stala turistická atrakce, ráj hipsterů a zároveň příjemná čvrť plná street artu (kuk a kuk), malých alternativních obchůdků, čerstvého levného jídla, kaváren na ulici i zajímavé architektury. Pracuju na taktickém přemlouvání naší kamarádky Terezky, aby nám o Shoreditch napsala guest post. Měli byste o něj zájem?

Kromě Shoreditch mě samozřejmě znovu polapila neuvěřitelná energie, které má Londýn na rozdávání. Směsice kultur, kravaťáci obědvající sandwiche na schodech nebo hrající ping pong v polední pauze, cihlové domy, vikýře v obyváku, mexické restaurace z kontejnerů i malé holičství, kde se stále používá břitva. A taky světlo na nádvoří Somerset house.

IMG_9462bIMG_9469e

Kam plánujete výlet vy?

– thea

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply
  Anet
  6.5.2014 at 7:41

  V Bristolu jsem byla 2x, jednou na víkend na Halloween a jednou loni v létě. To město jsem si šíleně zamilovala! .)
  Do dneška mě štve, že jsem taky nenafotila bristolský street art.. když teď ho v ČR fotím, kde se dá.

 • Leave a Reply

  Follow

  Get every new post delivered to your Inbox

  Join other followers: