EDITORIAL: Hrdinky

Untitled-1

Knížky jsou miniaturní vesmíry, do kterých můžeme jednou za čas uprchnout. Nesou na svých stránkách příběhy plné divoké lásky, hluboké nenávisti, nespoutané zábavy, beznadějného smutku, životní moudrosti i mladistvé hlouposti. Knižní hrdinové nás od malička učí, jak se dívat na svět, a i když se na všechny dobrodružné cesty nemůžeme vydat s nimi, přebíháme prsty stránky tak rychle, abychom se v jejich putování neztratili.

Pro nás jsou knihy důležité stejně jako slunce v duši a srdce v hrudním koši. Daly jsme se proto dohromady s naší kamarádkou a talentovanou fotografkou Nikol Herecovou a vybraly pro vás ženské hrdinky, které nás inspirují. A že to bylo těžké vybírání! Růžová líčka a nezkrotné vlny si vzala pod křídlo Natalie Wita, díky které jsme pochopily, proč se vizážistům říká „make-up artist“. Outfity jsme pro vás pečlivě poskládaly převážně z tvorby českých návrhářů a doplnily je úlovky od mladých a čerstvých značek z obchodu Freshlabels.

Když se teď díváme na výsledek, máme radost. A doufáme, že se vám náš první Minty editorial bude líbit stejně jako nám.

Skočte s námi po hlavě do světa příběhů.

„Když to teď tak píši, napadá mě, že zvláštnost většiny věcí, které považujeme za křehké, spočívá v tom, jak jsou ve skutečnosti odolné. Jako děti jsme podnikali řadu triků s vajíčky, abychom dokázali, že jsou to ve skutečnosti malé mramorové síně, nesoucí náklad; motýl, který třepetá křídly na správném místě, prý dokáže vyvolat na druhé straně hurikán. Srdce se mohou lámat, ale srdce je nejsilnější sval, schopný pumpovat celý život, sedmdesátkrát za minutu, a skoro vůbec při tom neklopýtá. Dokonce i sny, ty nejjemnější a nejnehmotnější ze všech věcí, bývá někdy velmi obtížné zabít.

Příběhy, jako lidé a motýli a vajíčka zpěvných ptáků a lidská srdce a sny, jsou také křehké, vytvořené z něčeho tak slabého a netrvalého, jako je dvacet šest písmen a hrstka interpunkčních znamének. Nebo jsou ta slova ve vzduchu, složená z hlásek a myšlenek – abstraktních, neviditelných, mizících v momentu, kdy je vyslovíte – co by mohlo být křehčího? Ale některé příběhy, ty malé a jednoduché, o cestách za dobrodružstvím nebo o tom, jak lidé dělají neuvěřitelné věci, příběhy o zázracích a obludách, ty přežily všechny lidi, kteří je vyprávěli, a některé přežily i země, v nichž vznikly.“

– Neil Gaiman, Křehké věci

Roberta Muldoon
Svět podle Garpa / John Irving

DSC_4920

S Robertou Mudoon se hlavní postava románu, spisovatel Garp, setkává po tragické autonehodě, kdy se celá rodina přesouvá do domu jeho matky Jenny Fieldsové v New Hampshire. Z plážového sídla zřídila Jenny sanatorium pro zneužívané, muži zklamané nebo utlačované ženy a jednou z obyvatelek domu je také transexuálka Roberta Muldoon. Bývalý profesionální hráč rugby, kterého přestal bavit post útočníka Philadelphia Eagles, našel svou pravou identitu v ženském těle. Roberta Muldoon je od té doby pro Garpa zdrojem velké inspirace a životní síly. Má neuvěřitelnou schopností léčit všem kolem sebe jejich duševní bolístky nebo jim od nich alespoň na chvíli ulevit.

„All men are liars, said Roberta Muldoon, who knew this was true because she had once been a man.“

DSC_4973 DSC_5017

Tílko KLING (Freshlabels.cz), šortky LaFormela (Czech Labels & Friends)

Chloé
Pěna dní / Boris Vian

DSC_5974

Naivní, modrooká Chloé pojmenovaná podle jazzové skladby Duke Ellingtona pochází z bohaté pařížské rodiny a v životě sní už jen o jediné věci – zamilovat se. Když na večírku pozná bezstarostného Colina, jejímu štěstí už nic nebrání. Jejich život mohl spočívat v radostech a marnotratnostech, kdy by v Colinově velkém, slunném bytě tančili hopsatrot, pili drinky z pianokoktejlu a on jí čichal ke kadeřím vlasů, což je jeho nejoblíbenější činnost. Jenže Chloé na plíci vyrostl leknín. Nemocná Chloé musí ležet v posteli a pít jen dvě lžičky vody denně, zatímco Colin začíná pracovat, aby jí mohl koupit spoustu květin, které leknín zabíjí. Dříve světlý byt se stává čím dál menším, temnějším a špinavějším, stejně jako se pomalu vytrácí jejich láska. Po smrti dívky s kadeřemi Colin vytrhává všechny lekníny, které vyrostou nad hladinou.

„Přijdeme pozdě,“ připomněl Colin. – „To nevadí,“ řekla Chloé. „Posuň si zpátky hodinky.“

DSC_5923DSC_5849

Šaty ODIVI

Lisbeth Salander
Trilogie Milénium / Stieg Larsson

DSC_5754

Androgynní. Hackerka. Vosa. Holka, která prožila tolik surovosti, že pomsta je jediný motor jejího života. Lisbeth Salander magneticky přitahuje muže, kteří nenávidí ženy. Prožila znásilnění, v dětství místo míče chytala nádobí, které její otec házel po matce, a jediná pozitivní mužská postava jejího vesmíru leží v sanatoriu po těžké mrtvici. Novináři Mikaelu Blomkvistovi pomáhá odhalit prohnilé státní tajné služby a s nepřítelem nemá ani špetku slitování. Lisbeth není někdo s kým chcete jít večer na pivo, ale někdo, od koho se vyplatí naučit, jak se nikdy nevzdávat.

“She went around with the attitude that she would rather be beaten to death than take any shit.”

DSC_5703DSC_5777

Overall red poppy stories a ushy.té, triangl na krk ODIVI (Freshlabels.cz), sea salt spray na vlasy Salthead (Freshlabels.cz)

Karen Blixen
Vzpomínky na Afriku

DSC_6192

Karen Dinesen je vzpurná a touží po dobrodružství. Ona má peníze a baron Bror Blixen titul, uzavřou tedy výhodný sňatek a společně koupí farmu s kávovými plantážemi v Keni. Dánská krajina i kultura však nemůže být rozdílnější od té africké a po prvotním okouzlení životem v buši se Karen snaží vypořádát s tím, co jí horký vítr přináší – se ztroskotaným manželstvím, s vášnivým románkem s anglickým lovcem Denisem, s ekonomickými problémy i krachem farmy. Karen Blixen však umí ustát vše s hlavou vzpřímenou, a je-li někdy potřeba vzít do ruky pušku a vyrazit do terénu, můžete se spolehnout, že Karen s tvářemi opálenými od ostrého slunce a plavými prameny vlasů poletujícími pod slaměným kloboukem nebojácně půjde vysokou suchou trávou a ani se neohlédne.

„Tak vy jste cestovatel? To tedy vážně máte proč být smutný. Asi jste prodal, co jste měl, abyste se mohl podívat, co mají jiní?“

DSC_6224 DSC_6273

Kraťasy ODIVI, crop košile red poppy stories a ushy.té, náramek Mallarino, kožený pásek na klobouku Nico Nico (Kurátor)

Aomame
1Q84 / Haruki Murakami

DSC_5280

Jméno Aomame znamená „zelené hrášky“ a skrývá se za ním mladá fyzioterapeutka se zvláštní schopností odhalit na krční páteři přesně ten bod, do kterého je třeba člověka zasáhnout, aby zemřel beze stopy po příčině. Zvláštní shodou okolností se po starém evakuačním schodišti z dálnice dostane do paralelního světa, roku 1Q84, kde se na nebi pohupují dva měsíce a stará milostná pouta dokáží překonat všelicos. Nechuť k náboženským organizacím, kterou si vytvořila během dětství v přísné rodině Svědků Jehovových, ji jednoho pozdního večera dovede také do hotelového pokoje jakéhosi Vůdce, násilníka, který zneužívá své náctileté kněžky. Ale v roce 1Q84 není nic, jak se zdá a podivné příhody a zvraty na sebe nenechají dlouho čekat.

“I’m all alone, but I’m not lonely.”

DSC_5270DSC_5418

Legíny youngprimitive, halenka Lote (Kurátor), náušnice Kateřina Reichová (Kurátor), taška Herschel (Freshlabels.cz)

Daenerys Targaryen
Hra o trůny (Píseň ledu a ohně) / George R. R. Martin

DSC_6061

Daenerys Targaryen, Khaleesi, Matka draků nebo Královna za mořem, to jsou jen některé z titulů, které získala jedna z hlavních hrdinek knižní ságy Píseň ohně a ledu během svého dosavadního putování. Daenerys je moderní, mladou hrdinkou, která boří sexistické stereotypy dobrodružné literatury, protože nepředstavuje dívku v nouzi, kterou musí konstantně zachraňovat chrabrý hrdina. Daenerys není jednou z nejoblíbenějších fantasy hrdinek současnosti nadarmo. Ve 13 letech byla provdána za barbarského vůdce Khala Droga, ve kterém vzbudila pravou lásku, a získala tak jeho krvelačnou armádu. Prošla ohněm a probudila život ve třech dračích vejcích, stala se zachránkyní otroků, dobyla a osvobodila celá města. A jelikož poslední dvě knihy série mají teprve vyjít, se zatajeným dechem čekají čtenáři na příchod Daenerys do sedmi království, kde se pokusí získat zpět trůn své rodiny.

„I am the blood of the dragon. Do not presume to teach me lessons.“

DSC_6111 DSC_6129

Šaty Leeda, rukavice a korunka Janja Prokic, kožešiny jsou rekvizity Studia hrdinů

Fermina Daza
Láska za časů cholery / Gabriel García Márquez

DSC_5642

Marquézovo dílo vypráví o 50 let dlouhém milostném trojúhelníku, o bolesti z neopětované lásky a o tom, jak moc dokáže s lidským osudem zamíchat papoušek na stromě. Příběh zasazený do Kolumbie na přelomu 19. a 20. století popisuje vztah Ferminy Dazy, která se zamiluje do mladého poštovnho poslíčka Fernanda. Lásce však předchází mnoho neopětovaných psaníček, serenád, slz a především svatba Ferminy s doktorem Juvenalem. Než se Fernando se svou životní láskou konečně shledá, utápí svůj žal mezi jinými ženami, kterých prý stačil poznat přes 600. Žadná z nich se však nikdy nevyrovnala Fermině Daza. Dvojice se do sebe znovu zamiluje na lodi pod žlutou vlajkou značící choleru. A už nikdy se nevrátí zpátky na břeh.

„Very well, I will marry you if you promise not to make me eat eggplant.“

DSC_5522 DSC_5542

Sukně red poppy stories a ushy.té, halenka Marie Rejzová (Czech Labels & Friends), náhrdelník Compania Fantastica (Freshlabels.cz)

 

Marjane Satrapi
Persepolis

DSC_5178

Marjane Satrapi je íránská spisovatelska a ilustrátorka a zároveň hrdinka kultovního komixu Persepolis. Komixová Marjane zažívá coby desetiletá v prvním díle knihy íránsko-íráckou válku a ve druhé popisuje její středoškolská studia v Rakousku. V Teheránu je nucena nosit tradiční oděv, jehož kulturní a sociální význam nedokáže pochopit. Pod šátkem postupně dospívá v teenagerku, která dokáže diskutovat o socialismu, ve 12 zkouší svoji první cigaretu, poslouchá punk. Zásadní je pro ni moment, kdy ji rodiče tajně dovezou plakát Iron Maiden, vysoké Nike a džínovou bundu, kterou nosí na hidžábu. Jenže rebelství se v Íránu otřásaným válkou zrovna nenosí, a tak je ve svých 14 vyloučená ze školy. Ráznou a zásadovou Marji nakonec rodiče ze strachu posílají do Vídně.

“It’s fear that makes us lose our conscience. It’s also what transforms us into cowards.”

DSC_5239DSC_5191

Hijáb a kšiltovka Jakub Polanka, kožený křivák modelky vlastní, řetěz DIY

 

Foto: Nikol Herec (nikolherecova.tumblr.com)
Make-up a hairstyle: Natalie Wita (salonwitova.cz)
Styling a produkce: Thea Kučerová, Rozi Přibylová
Models: Pure model management (www.puremodel.cz)

 

Poděkování

Cafe Jedna, Czech Labels and Friends, Freshlabels, I Do Fashion, Kurator, Kuráž, Leeda, Janja Prokic, youngprimitive, Marek Zima, Olo-dressing, Ondřej Kolek, Klára Mišunová ze Studia hrdinů

You Might Also Like

19 Comments

 • Reply
  Myyna
  3.7.2014 at 9:08

  To jsou nádherný fotky a bezvadný styling. Jste šikovný!

  • thea
   Reply
   thea
   3.7.2014 at 9:19

   ty jsi hodna! dekujeme :)

 • Reply
  Lubica
  3.7.2014 at 9:45

  to je nad-her-ne!!!

 • Reply
  Paula Fleur
  3.7.2014 at 9:46

  Toto je vážne skvelé! Páči sa mi to premyslené prepojenie so ženskými heros! Super!!!
  Inspiration Point by Paula Fleur

 • Reply
  Paulina
  3.7.2014 at 9:49

  Strašne super nápad!
  Len to prevedenie ja na mňa moc retuše a efektíkov :)

  • thea
   Reply
   thea
   3.7.2014 at 16:38

   Dekujeme! :) Efektiky a vubec cele photoshopove umelecno si rozhodovala Nikol sama, takze je to udelane v jejim typickem stylu :)

   • Reply
    Paulina
    7.7.2014 at 11:27

    chápem chápem :)
    tak to býva :)

 • Reply
  Magda
  3.7.2014 at 9:53

  BOŽÍ!! Neuvěřitelné povedené :)

 • Reply
  Anežka
  3.7.2014 at 10:50

  Tohle je tak krásný článek. Udělal mi hroznou radost, děkuji

 • Reply
  Lucie
  3.7.2014 at 11:21

  Nádherně udělané, čtivě popsané a stylizace naprosto přesné! Asi si budu muset přečíst všechno…

 • Reply
  Eliška
  3.7.2014 at 13:22

  Opravdu skvěle vymyšlené, stylizace na jedničku! :)

  http://www.freckledstyle.blogspot.com

 • thea
  Reply
  thea
  3.7.2014 at 16:41

  Všem děkujeme za chválu, dělá nám to radost! :)

 • Reply
  Katka
  3.7.2014 at 17:17

  Nápad je to super, stejně jako styling, jen mě napadlo, proč k tomu navíc nezkusit nějaký jiný než univerzálně modelkovský výraz. Smích, pláč, nějakou emoci. Mám pocit, že je to trošku jako přes kopírák a všechno takové zvláštně odosobněné. Ale jak píšu, nápad i styling super :)

  • Reply
   Paulina
   7.7.2014 at 11:28

   ánoáno!
   možno by bolo super aj inšpirácia vo výrazoch :)

 • Reply
  Michaela
  3.7.2014 at 18:07

  tá posledná štylizácia, bomba!

 • Reply
  Kika
  3.7.2014 at 19:52

  Zamilovala som sa do Chloé <3 Fakt krásne fotky

  http://onlyonespring.blogspot.sk/

 • Reply
  taťka
  4.7.2014 at 9:01

  Ted si to tady v klidu pročítám, opravdu se to krásně čte a stejně tak krásně srovnává s těmi reálnými i vymyšlenými hrdinkami.

 • Reply
  Alice
  8.12.2014 at 15:45

  hrozně mě baví váš blog a tak projíždim starší příspěvky a tohle je prostě dokonalost! miluju knihy a tady je několik mejch oblíbenejch hrdinek v úžasnym stvárnění… díky!

  • thea
   Reply
   thea
   11.12.2014 at 0:08

   děkujeme! to nás hrozně potěšilo :)

  Leave a Reply

  Follow

  Get every new post delivered to your Inbox

  Join other followers: