Budapešťské finty aneb víkendový průvodce pro fajnšmekry

IMG_6094

Jak už víte, před týdnem jsme strávily víkend v Budapešti, neboli BudaBesti, protože tohle město je nejlepší! :) Poslepované z roztodivných domečků v různých architektonických stylech, plné malých barevných kaváren a „ruin pubs“ ve starých polorozpadlých domech. Na Facebooku jsme vás prosily o tipy a za odměnu pro vás máme našeho malého budapešťského průvodce :)

Bydlení

Výlet do maďarské metropole začal jako spontánní nápad. Zuz z redpoppystories nás do Budapešti nalákala, když se zmínila o tom, že mají v jejich Airbnb bytečku ještě místo. A tak jsme si sbalily kufříky a strávily dvě noci v nádherném bytě s pavlačí. Bydleli jsme na Erzsébet körút, což je ulice téměř v centru Peště, takže jsme všude došly po svých a nemusely zbytečně utrácet za MHD. Budapešť se skládá ze dvou částí – na pravém boku řeky je historická Buda s Rybářskou baštou a královským palácem, nalevo je Pešť s Parlamentem a cvrkotem nočního života. Bydlet tedy chcete určitě v Pešti, abyste to z těch všech super barů měli v noci blízko do postele. Nás vyšel víkend přes Airbnb za 23 euro na osobu, což se za byt v centru, vybavený ve stylu našich oblíbených Mad Men šmrncnutý budapeťskou eklektikou, opravdu vyplatí (omrkněte ho tady). Sice nás bylo v bytě pro čtyři pět, ale nám tulení nevadí a manželské postele byly opravdu velké :)

Chcete taky vyrazit do Budapešti? Přihlaště se na Airbnb přes tento odkaz a dostanete od nás cestovní kredit 527 Kč, hurá! (pětikilo na zemi nenajdeš, že ano).

IMG_6034 IMG_6454 IMG_6455 IMG_6459 IMG_6460IMG_6472

Transport

Do Budapeště jsme jely různě – holky vyrazily vlakem, my dvě jsme si nakonec objednali Student Agency autobus, protože na poslední chvíli vycházel dvakrát levněji. Zaplatili jsme za něj kolem 850 Kč (nezapomeňte využít všelijaké studentské a věrnostní slevy). Jak už jsme říkaly, bydlíte-li v centru, dojdete všude, kam je potřeba pešky. Pokud se však přece jen chcete mermomocí přepravovat, kupte si balíček deseti lístků na MHD za 3000 HUF (jeden stojí 350 HUF, coz je asi 35 Kč).

Na chuť

Co je na Budapešti nevýhoda, jsou naprosto nepříjemní a neochotní obsluhující. Nezjistili jsme, jestli mají Maďaři nějaký problém s pozitivním výrazem ve tváři nebo jestli zapamatovat si kafe, croissant a jam je nad jejich memorické schopnosti, nicméně veškerá obsluha, se kterou jsme se v Budapešti setkaly, byla velmi protivná a neschopná. Ehm. Takže jen, aby vás to nepřekvapilo :) Jinak jsme se však samozřejmě měly skvěle a místo zběsilého běhání po památkách jsme se snažily užívat kavárenský život, který Budapešť nabízí. Snídaly jsme například v BlueBirdCafe (super sýrové pečivo se ztraceným vejcem!) nebo Két Szerecsen Bistru – obě dvě mají posezení venku. Super koblihy/donuty mají ve stejné ulici ve Fánki Donuts (plněné vanilkovým krémem, mňam). Určitě zkuste také jeden z mnoha Hummus barů, kterých je po Budapešti spousta a mají super falafel. Do Café Gerbeaud se zajděte alespoň podívat – je to jako náš pražský Louvre, ale ještě o něco klasičtější. Krásná historická kavárna s luxusními dortíky a makronkami a pozor – místní specialitou kočičími jazýčky! A jestli máte rádi rychlá jídla, která vás posilní na další budapešťská dobrodružství, zkuste thaiské bistro v ulici Kazinczy – oblizovaly jsme se po jejich jídle ještě druhý den. Tradiční langoš jsme bohužel nikde mimo ultra turistické podniky s fotkami jídla na výloze (a na to nehrajeme) nenašly. Vypadá to, že langoš pomalu vymírá :(

Processed with VSCOcamIMG_6548IMG_6551 IMG_6130IMG_6242 IMG_6246

Party

Ruinpubs alias kluby ve starých opuštěných a polorozpadlých domech jsou budapešťským MUST. V proslulém Ankertu jsme nakonec byly jen na odpolední kávu a čaj, potažmo vinný střik. Na party tam zajdeme zase příště :) Za to Szimpla Kert jsme si užily se vším všudy. Nutno přiznat, že Simpla je už dost profláklá, a proto většinu návštěvníků tvoří cizinci, to ale nevadí – zažít její kosmopolitní atmošku se vyplatí. Další ruinpub, který je barevný a veselý je Ellátó Kert – je v něm o trošku míň turistů a od Simply je kousek.

Na večerní víno vedle zahrady plné cvrlikajících ptáčků zajděte do Csendes Társ a až bude venku chladno, stačí se přesunou vedle do Csendes Létterem, vintage baru se všelijakými roztodivnostmi na stěnách i stropě. Sobotní party jsme dovršily v (překvapivě) další ruinpub Instant. Tenhle psychedelický prostor s pobíhajícími králíky na stropě je mraveniště nejrůznějších pokojíčků a schovaných tanečních parketů. V třípatrovém Instatu si tak najdou své příznivci poklidného pivka, oldies vypalovaček, housu s divoce tančícími Maďary i drum and basu v temném sklepení.

IMG_6442 IMG_6235 IMG_6220IMG_6155IMG_6173

Nákupy

Budapešťský víkend jsme pojaly dost low cost, na druhou stranu jsme si ale nemohly nechat ujít pár „malých“ nákupů. Oysho,  španělský obchod se spodním prádlem, který Thea nepokrytě miluje a který stále v Praze nemá vlastní krámek, byl proto na programu číslo jedna. Nakonec jsme v něm všechny utratily snad víc než je zdrávo, ale odvezly jsme si fakt super kousky :) Možná se dokopeme a napíšeme vám o nich (a jiných našich oblíbených) jeden lingerie příspěvek, chtěli byste? Na antique marketu v ulici Király jsme zase nakoupily krásné pohledy a ve vintage shopu Retrock jsme se alespoň podívaly na výběrové kousky z historie (na Blešení totiž některé seženete o 80 % levněji). Ale mikinu s jednorožci stále chceme!

IMG_6179 IMG_6176IMG_6481IMG_20140828_090732

Slovníček

V Budapešti jsme konečně pochopily, jaké to asi je, když přijedou cizinci do Česka a všechno kolem je napsáno v podivném jazyce, který nikdy předtím neslyšeli. My jsme totiž nerozuměly ani slovo! Nutno podotknout, že se obě domluvíme docela obstojně anglicky a španělsky a i nějaké ty zbytky němčiny, francouzštiny nebo italštiny bychom z gymnaziálních let v hlavě ještě někde posbíraly. Ale maďarština? Ehm, cože?! A protože jsme byly rády, jak se na nás místňáci usmívají, když je pozdravíme v jejich jazyce, naučily jsme se hned na nádraží nejdůležitější slovíčka – a máme je pro vás :)

Ahoj! Dobrý den! – Szervusz!
Děkuji! díky! – Köszönöm! Kösz!
Nashledanou – Viszlát!
Vinný střik – spritz
Na zdraví! – Egészségére!

Chystáte se někam na podzimní víkendové výlety?

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply
  Polly
  4.9.2014 at 7:25

  Haha, je pravda, že do „mojí“ snídaňový kavárny v Budapešti jsem chodila hlavně proto, že tam snad jako jediní měli úplně super obsluhu ^^
  Hezky sepsáno!

  • thea
   Reply
   thea
   4.9.2014 at 11:07

   a ktera to byla? jsem si ji nekam napsala a pak uz to nejak nenasla :)

  Leave a Reply

  Follow

  Get every new post delivered to your Inbox

  Join other followers: