DIY basics: bambulky

IMG_0069

Před pár dny jsem si pro vás chystala post s náramkem plným třásniček a bambulek (přípravu na babí léto totiž nepodceňuju). Díky stěhování do nového si zase láduju svoji Pinterest nástěnku home dekorem a interiérovou inspirací, kde se bambulky vyskytují až podezřele často. Najednou mi došlo, že možná ne každý vyráběl v dětství bambulky s babičkou a že je možná na čase vás to naučit (a načerpat bambulkovou inspiraci). Pro všechny začátečníky tak zakládáme novou rubriku DIY basics!

Bambulky jsem s babičkou vyráběla, když mi bylo asi 10, jen tak pro zábavu a vlastně jsem je nikdy na nic nepoužila. Byla jsem tiché, skromné dítě. Pak přišly náramky přátelství a pracovní výchova v devítce, kde jsem uháčkovala svoji první a zatím poslední šálu, a až do založení Minty Finty jsem na vlny a bavlnky vlastně nesáhla. Máte to podobně? Naučte se s námi výrobu bambulek, které můžete použít (obligátně) na čepice – a že je asi budeme brzo potřebovat – na šperky, ale třeba i do interiéru.

Co je k tomu potřeba?

tvrdý papír
barevnou přízi
nůžky
kružítko nebo skleničky
jehlu nebo háček

IMG_0053

Jak na to?

Nejprve si vystřihněte dvě stejně velká kolečka, jejichž velikost a průměr vnitřní díry určí finální velikost  bambulky. Pokud chcete malou bambulku s kratšími vlasy, udělejte proužek kolečka úzký, u větších bambulí udělejte vnější kolečko menší a to vnitřní malé. Pomozte si kružítkem nebo třeba vaší oblíbenou sklenicí na víno.

IMG_0055

Vyměřte si přízi. Já si odmotala zhruba 10 metrů na střední bambulku, u těch větších se nebojte použít ještě víc. Kroužky těsně vedle sebe spojte a začněte obmotávat kolem dokola. U malých bambulek stačí provléct bavlnku větší jehlou a obmotávat kolem dokola, já si přízi několikrát přeložila, takže obmotávání bylo pravdu rychlé. Pokud jste si vystřihli malé vnitřní kolečko, pomožte si ke konci háčkovacím háčkem – bavlnku takto jednoduše prostrčíte.

IMG_0057

Po domotání nechte konec vlny viset, není třeba ho nikam zavazovat. Teď si vezměte na pomoc nůžtičky a prostřihněte přízi kolem dokola v místě, kde se kroužky spojují. Prostor mezi kroužky potom svažte kouskem vlny a pořádně utáhněte.

IMG_0062IMG_0063Teď opatrně prostřihněte papírové kroužky, aby se dali sundat a máte hotovo. Může se zdát, že vlasy na bambulce nebudou všude stejné, v tom případě opět popadněte nůžky a zastřihněte je do kulatého nebo úplně jiného tvaru a zavažte je nebo přišijte, kdekoliv vás napadne. Mrkněte na naši inspiraci pod návodem!

IMG_0065IMG_0067

Bambulky v interiéru

Na zeď

Polštáře

Do vázy

Pro pokročilé

 

Já určitě pár nápadů využiju ve svém novém bytě. Nejdřív jsem si ale pro vás připravila bambulky v trochu jiné formě, počkejte si :)

– rozi

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: