Jak zkrotit šatník, aby spokojeně vrněl jako kotě

šatníkŠatník je nevypočitatelná věc. Často se vám snaží přerůst přes hlavu a uzurpovat si všechen prostor, který je v dosahu. Jindy, nejlépe když na něj ráno křičíte, že „sakra-nemám-co-na-sebe“, schovává ty nejlepší kousky někam dozadu do skříně, abyste na ně nedosáhli. Požírá oblíbená trička nebo je činí nezajímavými, abyste mu brzo přinesli další přírustek. Máte doma takovou potvoru taky? Mám pro vás dobrou zprávu! Každý šatník se dá zkrotit, aby úslužně sloužil a inspiroval. Jen ho musíte držet někdy zkrátka. Jaké jsou mé triky na vrnící šatník?

Nejsem troškařka, takže můj šatník se opravdu minimálním nazvat nedá. Ale mířím tam! (oklikou). V organizaci šatníku se snažím řídit alespoň několika málo pravidly, protože jinak bych asi brzo zůstala zahlcená.

SKLADBA ŠATNÍKU – BASICS A FASCINÁTORY

Je důležité si ujasnit, co má v šatníku své nenahraditelné místo a co ho jen zabírá. Pořiďte si kvalitní basic kousky, pohodlné kalhoty, vršky a svetry, které se dají kombinovat se vším. Pro trochu stylu a „wow efektu“ si zase vyhlídněte tzv. fascinátory. Do nedávna jsem netušila, o co se jedná. Pak jsem objevila Inu.T a její blog a zjistila, že je to ten extravagantní vlasový doplněk/klobouček, který nosí nejen londýnské hraběnky, ale v daleko odvážnějších provedeních například Lady Gaga. To slovo se mi tak zalíbilo, že jsem si jeho význam trochu rozšířila. Nazývám tak všechno oblečení nebo doplňky, které nějakým způsobem „fascinují“ a přitahují pozornost. Pro mě jsou to ty kousky, kterými změníte obyčejné černé šaty na party obleček a každodenní outfit na ukázku vytříbeného stylu.

fascinatory

Co považuji za své malé fascinátory? Proutěnou kabelku z prvního Blešení, do které se toho sice moc nevleze, ale slouží jako super startér každé konverzace. Velký blýskavý triangl ODIVI, ve kterém se chtějí všichni přesvědčit o tom, že jim to sluší, plastová bílá midi sukně, chlupatý černý svetr, který si chce každý pohladit nebo třeba barevný hedvábný šátek, se kterým si hravě vytvoříte turban, podprsenku i přehoz přes ramena. A moje oblíbená sukně s lodičkami z Barcelony? Tu prostě na nikom jiném nepotkáte!

NEKOMPROMISNOST

Máte svůj styl? Super, držte se ho. Nebo ho prostě tak nějak hledáte v průběhu? Paráda, zkoušejte, experimentujte, měňte se. A stejně tak obměňujte váš šatník. Jak na to? Zbavte se „dust collectors“. Pokud něco nenosíte, prostě to vyřaďte. Zdá se vám to kruté? Máte pravdu. Ale nemá smysl, aby vám doma ležely věci, na které akorát padá prach. Přihlašte se na naše další Minty Blešení, založte si účet na VotočVohoz, věnujte oblečení na charitu. Ruku na srdce, některé věci, co vám visí ve skříni, už jste na sobě neměli přes rok! Jedinou výjimkou jsou opravdu originální fascinátory – ty sice vytáhnete jen při zvláštní příležitosti, za to parády s nimi uděláte až na půdu.

VINTÁŽ

Mám tendenci upínat se k hezkým věcem, ráda schraňuji a vždycky, když zjistím, že máma měla nějaký ultimátní vintage kousek, kterého se během života zbavila a neschovala ho pro svou retro milující dceru, mrzí mě to. Na druhou stranu je myslím docela záslužné, že minimálně polovinu mého šatníku tvoří secondhandové nálezy – jejich výhoda spočívá v tom, že jsou jedinečné, většinou z kvalitního materiálu (přežily všechny ty roky, které mají za sebou) a podporují vaši kreativitu ve vytváření kombinací. Vintage věci se snažím vozit i jako suvenýry z cest, baví mě ty příběhy, které v sobě skrývají. Takže prohrabávejte rodinné skříně, objevujte sekáče a vintage shops a obrážejte blešáky (hlavně Blešení!).

NAJDĚTE SVŮJ LOVEBRAND

Věříte tomu, že věrnost se vyplácí? Do vašich milostných záležitostí strkat nos nebudu, ale při výběru některých kousků oblečení to s věrností dotáhnete daleko. Najděte si značku, která vám sedí, líbí se vám její filozofie a kvalitou vás nikdy nezklame. U spodního prádla to platí dvojnásob! Já jsem svůj lovebrand našla ve Španělsku – spodní prádlo Oysho. Nemám ráda vycpané podprsenky, takže najít pěkný střih bez molitanu je někdy trochu oříšek, ale ať už jde o sportovní podprsenku nebo sexy lingerie, v Oyshu se vždycky zamiluju na první pohled. A co vy? Máte svoji zamilovanou značku oblečení?

oysho

KAM S TÍM?

Na oblečení se mi nejvíce osvědčily štendry, lehce se přepravují v případě stěhování a vejde se toho na ně spousta. Na šperky jsem si vyrobila super klacek a co se nikam nevleze, z toho prostě udělám interiérovou dekoraci :)

IMG_7603

Máte nějaké tipy a triky na zkrocení šatníku? Blešíte, votáčíte, skládáte podle barev nebo podle oblíbenosti?

Abych vás k organizaci šatníku trochu popostrčila, mám pro vás takové malé lákadlo. Máte vyhlídnutý nějaký pěkný obleček na VotočVohoz? Napište nám do komentářů odkaz na váš votočí účet a jeden šťastný výherce od nás dostane voucher na nákup v hodnotě 200 Kč. To se docela hodí, ne? :) Třeba si od vás pak něco nakoupíme!

– thea

You Might Also Like

6 Comments

 • Reply
  Dada
  21.9.2014 at 17:55

  Tak ten tvoj šatník je božský :)
  Votočujem http://www.votocvohoz.cz/uzivatele/52022-dadak

 • Reply
  Vendy
  21.9.2014 at 18:11

  Super nápad, taky to budu muset nějak zkrotit, díky!

  VV:seflinecka

 • Reply
  Joll Burr
  21.9.2014 at 23:09

  klacek je super. a ta batožina boží :)
  prodávám jak o místo v šatníku: http://www.votocvohoz.cz/uzivatele/555-joll-burr

 • Reply
  Polly
  23.9.2014 at 9:40

  Já nesnáším zbavovat se oblečení, mám ho ráda!
  Ale už s tím něco dělám – http://www.votocvohoz.cz/uzivatele/319652-pollie
  Zatím jsem si dva kousky koupila a neprodala nic :D

 • Rozi
  Reply
  Rozi
  24.9.2014 at 8:57

  Ahoj holky, vylosovaly jsme pomocí random number generatoru jednu z vás. Tímto gratulujeme Joll, kterou bude Votočvohoz brzy kontaktovat s dalšími instrukcemi :) Všem děkujeme za účast a přejeme hezký podzim!

 • Reply
  TBlack
  4.10.2014 at 21:06

  Když už sem měla skříň narvanou k prasknutí, „odlifrovala“ jsem nějaký kousky ségře, něco votočila a zbytek nemilosrdně na charitu. Teď jsem v Anglii, mám tu místo ve skříni na pět ramínek a tři šuplíky, no začíná to být s tím místem trochu komplikejšn:D

 • Leave a Reply

  Follow

  Get every new post delivered to your Inbox

  Join other followers: