Elegantní záložka

IMG_8894

Při čtení knihy #GIRLBOSS, kterou znáte z našeho Minty Book Clubu, jsem získala pocit, že by si zasloužila nějakou pěknou záložku. Už mě totiž nebavilo zakládat stránky starými lístky z MHD a kina. Vzala jsem zbytek bílé koženky, která mi zůstala z výroby střapatých náušnic, a vyrobila si minimalistickou elegantní záložku, za kterou se nebudu muset při další četbě v tramvaji stydět. Chcete se stát trendy čtenářem i vy?

Co je k tomu potřeba

zbytek koženky (na výšku max. 30 cm)
tvrdý papír
voskovaný nebo koženkový provázek
pravítko
obyčejnou tužku
nůžky
silné lepidlo

IMG_8875

Nejprve si odměřte délku záložky. Já se orientovala podle aktuální knihy, který je dlouhá 25 cm, a šířku jsem zvolila 3 cm. Rozměry předkreslete na tvrdý papír a vystřihněte. Papírovou záložku nyní předkreslete tužkou na rub koženky a z každé strany přidejte 1 cm navíc na založení. Vystřihněte. Umístěte karton doprostřed koženkového pásku, přehněte okraj kratší strany a přilepte lepidlem. Doprostřed kartonu pak přilepte navoskovaný provázek jako na fotce.

IMG_8880

Přilepte i ostatní okraje záložky a snažte se postupovat opravdu pečlivě, aby koženka držela pevně na papíru a vše bylo zarovnané. Nakonec si vyrobte třásničku podle návodu z naušnic – nejprve si na rub koženky slabě předkreslete stejně silné proužky. Na střapec vám postačí maximálně 10cm pruh třásniček, ale záleží, jak chcete mít střapec dlouhý a široký. Vše si před přilepením můžete vyzkoušet, než dojdete ke kýženému rozměru. Stříhejte koženku skoro až ke konci, nechte ji třeba jen 2 cm nedostřihnutou. Důležité ale je, aby byla nedostřižená část všude stejně široká. Nyní si odstřihněte druhý konec provázku, přilepte ho na začátek nedostřižené části pruhu a pečlivě třásničku zarolujte. Konec přilepte vteřinovým lepidlem. 

IMG_8883IMG_8886IMG_8890 19-41-01-431IMG_8892

Záložka bude určitě i skvělý vánoční dárek. Příště zkusím k sobě delší strany přišít barevným přiznaným stehem ( k bílé bude skvělá černá nebo červená nit). Vznikne tak tunýlek, do kterého se pevný papír, díky kterému záložka drží tvar, jednoduše vsune a kratší strany se pak opět zalepí k sobě. Kombinovat se dají i barvy – koženka se dá sehnat v nejrůznějších barevných odstínech, takže se nebojte experimentovat a kombinovat. Elegantnímu čtení zdar!

– rozi

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: