Ruksak

IMG_8864

Kdo by rád nechodil na výlety. Do lesa, na chatu, za kulturou, za sportem, pěšky nebo na kole, na longboardu nebo třeba na koloběžce. Vždycky se hodí mít při ruce nějakou tu sváču a termosku s čajem a tehdy je ruksak náš nejlepší kamarád. Ale najít ten pravý je někdy kešu oříšek, a proto se s námi dnes můžete naučit, jak si udělat ten nejjednodušší – stahovací. Thea ušila, Rozi pózovala.

Jestli si myslíte, že stahovací batohy existují jen s fajfkou Nike nebo jako reklamní předměty šílených politických stran a supermarketů, jste na omylu. Stahovací batoh může být nejen praktický, ale taky super trendy kousek. Najděte si látku, která vás baví, a ušijte si během odpoledne zdravější náhražku kabely přes rameno. Stačí vám šicí stroj a 4 „ingredience“. A při cestě na večerní jógu už můžete úbor hodit do vašeho nového výtvoru!

Co je k tomu potřeba?

vnější látka (moje je tužší, z IKEA)
vnitřní látka (moje je klouzavá růžovka, z Flex-Tex)
šňůra
průhodky

IMG_7783

Jak na to?

Pokud máte doma nějaký reklamní stahovací batoh – good for you, můžete ho rovnou celý zkopírovat :) já jsem doma našla tento z Barcelony a obkreslila si jeho rozměry na vnější květinovou látku (která je mimochodem úplně dokonalá a určitě z ní ještě něco ušiju! Ty IKEA designy mě prostě baví). Pro ty z vás, co začínají úplně od nuly, začněte s rozměrem 42 x 36 (rozměr mého, a nezapomeňte na přídavky 1-2 cm na švy)) a nebo prubněte o něco větší. Látku přeložte a od spodního okraje obkreslete obdélník – ušetříte si tak práci se sešíváním spodní strany. Poté látku obraťte naruby a sešijte boční strany.

IMG_7789 IMG_7790

Stejný obdélník si vystřihněte i z vnitřní látky (a narozdíl ode mě si ji prosím vyžehlete :) a stejně tak obraťte naruby a sešijte boční strany. Obraťte lícem a „oblečte“ vaši vnější látku (kterou máte ale pořád naruby) do vaší vnitřní látky (tu máte lícem). Na vrchním okraji k sobě látky přišijte. Vytvořte si na každé straně bahohu, vpravo i vlevo, v obou vrstvách látky, pěkně obšitou díru na šňůru.IMG_7792IMG_8843

Nyní chceme schovat škaredé okraje. Zahněte vrchní okraj batohu dovnitř a zašijte. Znovu zahněte, tentokrát si ale nechte si prostor na tunýlek na šňůrku a opět zašijte.IMG_7796IMG_7798

Teď přichází na řadu průchodky na šňůru. Obraťte batoh lícovou stranou ven a označte si špendlíky v rozích stejně velké trojúhelníky, které potom na stroji obšijte – vytvoříte si prostor pro průchodky a navíc tak upevníte vnitřní látku ke dnu batohu. Pak podle návodu na krabičce probijte po jednom průchodku v každém rohu.

IMG_8842

Nakonec provlékněte pomocí spínacího špendlíku šňůru tunelem tak, aby se uvnitř vytvořil kruh:

1. provlékněte šňůru celým tunelem tak aby oba konce vycházely z té stejné (první) dírky
2. znovu provlékněte šňůru, tentokrát pouze z jedné strany, z první dírky do druhé, vytáhněte šňůru ven, protáhněte ji prochůdkem a zase protáhněte druhou stranou tunelu zpátky a ven z první díry
3. vytáhněte šňůru ven, protáhněte druhým průchodem a spojte oba konce uzlem

IMG_8845

Váš nový ruksak je hotový. Nacpěte do něj knížku nebo oblíbenou rtěnku a vyražte na do ulic. V kombinaci s džínovou bundou vypadá skvěle! Co myslíte?

IMG_8903IMG_8895

– thea

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply
  Jana
  19.10.2014 at 19:43

  super návod, já bych chtěla takový nenápadný třeba z černého neoprenu…

  • thea
   Reply
   thea
   20.10.2014 at 9:42

   To by bylo super. Shanela jsem neopren na sukni, ale nikde jsem ho nenasla, mas nejaky tip?

  Leave a Reply

  Follow

  Get every new post delivered to your Inbox

  Join other followers: