Domácí voňavá mýdla

IMG_0871

Začneme nový Minty rok pěkně z gruntu – voňavými domácími mýdly (vymyslet oslí můstek pro nový rok a mýdla, check). Ale zpátky k tématu, když se nás Tchibo zeptalo, jestli si nechceme vyzkoušet výrobu DIY mýdel, nadšeně jsme přikývly. Zkuste je taky – jsou jednoduchá, provoní vám celý byt a uděláte sobě (nebo ostatním – věřte mi, babičky byly úplně naměkko!) radost. Pojďte si s námi zahrát na alchymisty!

Co je k tomu potřeba?

mýdlový základ
vonné silice
bylinky, koření a citrusy (viz níž)
menší nádoby
středně velkou skleněnou misku

IMG_0679

Vůně

Kromě čirého mýdlového základu se můžete na mýdlech pořádně vyřádit – namíchejte si vlastní „příchuť“, kterou v obchodech neseženete. My jsme si vystačily se třemi vonnými silicemi, které pořídíte v drogerii – citronovou trávu, pomeranč a skořici – bylinkami a citrusy.

Barva

Bylinky a koření nebo nastrouhaná citrusová kůra dodají mýdlu přírodní barvu, ale můžete je dobarvit i potravinářskými barvivy.

Tvar

Pokud se nechcete přejíst jogurty (náš případ), které se v případě nouze mohou také použít, připravte si menší keramické či skleněné mističky. Posloužit vám můžou ale i plastové kelímky nebo skleničky, ty ale nezapomeňte pořádně vymazat olejem :) Záleží jen na vás, jaký tvar vašemu mýdlu vyberete.

Vybráno? Tak jdeme na to!

IMG_0696Jak na to?

Rozpusťte mýdlový základ v mikrovlnné troubě na středním ohřevu, dokud se úplně nerozpustí (ale dávejte pozor, aby se hmota nevařila!). Mezitím si připravte ingredience a lehce vymažte formy rostlinným olejem. Rozpuštěný základ nalijte do formičky, přidejte ingredience na mýdlo a vše opatrně zamíchejte. Pokud používáte vonné silice, přidávejte vždy jen pár kapek, obzvlášť jestli používáte výraznější vůně, jako je třeba eukalyptus nebo levandule. Mýdlo nechte hodinu vychladnout a potom vložte ještě na další hodinu do mrazáku. Pokud máte problém mýdlo „vyklepat“ z formy, pomozte si opatrně nožem.

IMG_0689  IMG_0699IMG_0711IMG_0722 IMG_0723  IMG_0735

My jsme si namíchaly mýdla s pomerančovou vonnou silicí a mletou skořicí, lístky bazalky s vůní citronové trávy, rozmarýnem s pomerančem nebo taky citronovou kůrou se zázvorem. Zkuste i jiná koření jako je badyán nebo hřebíček a tvrdší bylinky v celku (levandule, tymián apod.), v mýdlu vypadají moc pěkně.

Tip: K mýdlu můžete přidat i provázek na pověšení do koupelny. Stačí vytvořit pomocí uzlu očko a ponořit provázek do mýdlové hmoty. Na pomoc si vezměte špejli a dvě vyšší nádobky na odložení. Snažte se umístit provázek doprostřed mýdla a nechte jej vychladnou podle návodu výše.

IMG_0713IMG_0851IMG_0844IMG_0820IMG_0808

Nezapomeňte nám napsat, jaké kombinace jste vybrali vy! A propos, tímto zahajujeme další DIY sezonu, hurá *

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply
  KateNew
  28.8.2016 at 21:41

  Asi jsem trochu líná přemýšlet,a tak vznáším dotaz… Kde seženu mýdlový základ a jak poznám, že kupuji tu správnou přírodní hmotu? Děkuji

  • thea
   Reply
   thea
   5.12.2016 at 18:08

   Zkus treba novy obchudek Kvetena na Letne (pokud jsi z Prahy), pokud ne, maji je nekdy i ve vytvarnych obchodech. Idealni je samozrejme hmota s co nejvetsim obsahem prirodnich slozek jako je mangové máslo, bambucke maslo, kakaove maslo, kozi mleko apod.

  Leave a Reply

  Follow

  Get every new post delivered to your Inbox

  Join other followers: