MBC recenze: #GIRLSBOSS

IMG_0192

V našem úvodním příspěvku jsme vás lákaly k přečtění knihy #GIRLBOSS od Sophie Amoruso, mladé a energické CEO internetového módního obchodu Nasty Gal, která si na cestu ke společnosti v hodnotě 100 milionů a 350 zaměstnancům nikdy nepůjčila ani cent. Dočetli jste s námi první knihu našeho Minty Book Clubu? Přečtěte si, jak se líbila nám – my si po celou dobu čtení zapisovaly moudra do sešitků a možná se taky tak trochu staly girlboss :)

Sophia Amoruso vyrůstala v rodině řeckých přistěhovalců na Východním pobřeží USA a už od mládí byla oproti svým vrstevníkům dost svérázná. Někdo by ji mohl označit za neambciozního flákače, nakonec se však díky náhodě začala živit tím, co ji baví. Jenže pokud chcete dělat dobrý byznys, na náhody se spolehnout nelze, a tak Sophia sepsala tuhle vtipnou knihu plnou rad a potřebného nadhledu pro všechny Girlboss. Co jsem si z ní odnesla já?

IMG_7729

Co mě na knize nejvíc překvapilo?

Popravdě mi zní jako pohádka, že holka bez zdravotního pojištění, která si našla první pořádnou práci jen proto, aby si mohla vyléčit kýlu, dosáhne takového úspěchu. První, co vás Sophia naučí, je být tak trochu za drzouna, riskovat a nebát se. Jak sama říká It’s easier to ask for forgiveness than it is for permission.

Jak tahle krásná brunetka přiznává, na cestě nahoru se musíte mít o koho opřít. Pro Sophii jsou přitom důležití všichni členové týmu – od manažerských pozic až po skladníky. Jak pozná schopného parťáka? Třeba podle schopnosti vyhrnout si rukávy, když je třeba, a připravit tuňákový sandwich podle pravidla z doby, kdy Sophia ještě pracovala v Subway.

Kromě toho, že poznáváme Amoruso jako člověka i jako byznysmenku, která ostatním dokáže poradit třeba i to, jak napsat pořádný průvodní dopis, nás kniha seznamuje s ostatními světovými girlbosses. Celá kniha je napěchovaná inspiračním příběhy žen, které něco dokázaly, a každá tak na pár stránkách poodhalí trochu ze svého know-how.

IMG_7703

Co jsem si z knihy odnesla?

#GIRLBOSS je jako jedna velká motivační nástěnka. Narozdíl od všech těch quotes z Pinterestu však máte pocit, že Sophiina slova si na nic nehrají a znějí tak nějak opravdověji. Jelikož je celá kniha především návodem, jak se girlboss stát, je podobnými promluvami do duše kniha plná. Tady jen pro příklad pár vět, které jsem si vypsala:

„I don’t want you to look up, because all that looking up can keep you look down. Just be your own idol. Abandon everything about your life and habits that might be holding you back.“

„You combine hard work, creativity and self-determination and things start to happen.“

A jelikož sama bojuju s vlastní leností, vypsala jsem si taky větu: „It makes me sad to remember how apathetic I was.“

IMG_7733

S čím se neztotožňuju?

Rozhodně netvrdím, že za Nasty Gal může jedině Sophiino štěstí. Ale jistou část v její kariéře určitě roli mělo. Na moji morálku pak působilo trochu kontraproduktivně její samozřejmé zvolání typu I Want What I Want When and Where I Want It. V podobných momentech na mě dýchlo pro mě nesympatické, naboostované americké sebevědomí.

Jelikož je Sophia rázná ženská a její módní impérium se motá kolem Gals, nemohla v knize nezaznít zmínka o feminismu. Sophiin obchod s oblečením, byť je jeho „story behind“ jakkoliv fasinujicí, se trochu pyšně nafukuje prohlášeními jako například: „#GIRBOSS is a feminist book, and Nasty Gal is a feminist company. I believe the best way to honor the past and future of women’s rights is by getting shit done. Instead of sitting around and talking about how much I care, I am going to kick ass and prove it.“

Čí zadky chce Sophia nakopávat? Chlapům, kteří nevěří, že žena si může sama od píky rozjet úspěšný byznys? Ale no tak. Nevím jak vy, ale já už jsem trochu unavená tím, že každá firma pro ženy řízená navíc ženou musí (nebo chce?) být onálepkovaná jako feministická.

IMG_0187

Pokud chcete nastartovat_______(doplň si sama) a hledáte zábavné, inspirativní čtení, co se kvalitativně liší od paperbacků z poliček seberozvoje v knihkupectví, sáhněte po #GIRLBOSS. Přelouskala jsem ji za dva dny a popsala přes dvě strany zápisníku. Jestli se ze mě stala díky téhle knize girlboss, nevím, ale její filozofíí se opravdu snažím řídit. Tak hodně zdaru a hlavně: Have fun and keep it real!

Jak se kniha líbila vám? Co vás překvapilo? Co vás zaujalo nejvíce? A co vás naopak pobouřilo, naštvalo nebo zklamalo? Dejte nám vědět dolů do komentářů.

– rozi

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: