Lesní prostírání

IMG_0175

Dostaly jsme nabídku vytvořit DIY návod pro Marianne Family. Co je jednoduššího a efektnějšího než tiskátka, která hravě zvládnout i děti? I. mi půjčil brášku, Kuba & René byt a my přinesli brambory, barvy a pizzu velikosti kola od traktoru a udělali si kreativní odpoledne. Nakonec k tiskátkům zasedli všichni (což považuju za úspěch, vzhledem k tomu, že mi konkurovaly videohry). Kromě páru ponožek se srdíčky vzniklo třeba tohle lesní prostírání. Chcete taky?

Co je k tomu potřeba?

Velkou gumu a/nebo brambory podle potřeby
Barvy na textil
Tužku
Nožík a/nebo rydlo na linoryt
Utěrku nebo prostírání

IMG_9942

Jak na to?

Nejdřív si vyberte motiv – na složitější tvar si pořiďte klasickou gumu na gumování (moje se jmenuje Milan a dostala jsem ji od nejšikovnější Myyny), na jednodušší tvary vám postačí brambora. Tu je potřeba ještě umýt, rozkrojit a usušit papírovou utěrkou.

Předkreslete si námět tiskátka. Já si na Milana načrtla lišku. Nožíkem nebo nejlépe rydlem na linoryt začněte opatrně vyřezávat tiskátko. Je potřeba si uvědomit, že budete barvit části, které nevykrojíte #CaptainObvious. U složitějšího motivu si proto rozmyslete, co chcete přenášet na látku a co ne. Není přitom důležité vymýšlet složitosti – jednodušší tvary jako puntíky, křížky nebo trojúhelníky vypadají skvěle a zvládne to i váš malej bráška.

IMG_9971

Tiskátko vyřežte tak, aby byla tiskací část alespoň půl centimetru nad spodní. Rozvrhněte si, zda budete tisknout do řady, nahodile nebo budete střídat více tiskátek a případně si na textílii vyznačte tužkou body. Naneste slabou vrstvu barvy po celé horní části tiskátka a udělejte si zkušební tisk nejdřív na papír. Jestli jste spokojeni, přiložte na látku a silně ze všech stran přitlačte. Nechte potisk zaschnout podle návodu na barvě a případně přežehlete na rubu, aby se vám barva při praní nevymyla. Voilà!

IMG_0040IMG_0055IMG_0130IMG_0157IMG_01381209639_983833108307621_976853436_n

– rozi

You Might Also Like

2 Comments

 • Reply
  Michael
  27.4.2015 at 9:43

  To je skvělej nápad ^_^, už teď mám v hlavě představu na balení dárku na Vánoce =))

  Prima pondělí,
  Michael
  http://www.ontheleaf.net

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   27.4.2015 at 10:32

   Jasně Míšo, tiskátka si rozhodně necháváme (teda aspoň to gumové ;) – na baličáky jsou taky skvělý! Pošli pak výsledek :)

  Leave a Reply

  Follow

  Get every new post delivered to your Inbox

  Join other followers: