Týdenní průvodce po Andalusii

DSCF7983

Andalusie mi učarovala. Výbornými tapas (hlavně gigantickými olivami a vyzrálým sýrem manchego), malými, sluncem zalitými uličkami (kde si na rozdíl od Letné nedáváte pozor na psí hromádky, ale na popadané mandarinky) a projíždění malebnou přírodou. My si na ni vyhradili jen jeden týden a rozhodně jsme neviděli vše, ale i tak ji za takhle krátkou dobu propadnete. Jestli se na jih Španělska chystáte, zkuste to třeba po „mojí“ trase.

Málaga

Málaga byla naší první zastávkou. Pár lidí nás od ní odrazovalo, ale my měli to štěstí, že jsme bydleli v nejcentrovatějším historickém centru v hostelu Residencia Universitaria San José a nasáli jsme tak Španělsko hned první noc. Druhý den ráno jsme nasadili brýle a vyšlápli na vyhlídku, ze které vidíte na město a oceán. Málagu projdete za pár hodin a kromě koridy a Museo Picasso neskýtá zase tolik zábavy, takže buď vyražte hned druhý den dál nebo ji berte jako výchozí stanici pro výlety kolem Sierra Nevada.

DSCF7606

poloha hostelu skvělá, výhled z okna už tolik ne

DSCF7625

Málaga

Vyhlášený španělský temperament jsme po celém dnu zažili až po setmění v tapas baru La Tranca se zpívajícím číšníkem, sudovým vermutem, který jsem si od té chvíle zamilovala, a skvělými plněnými empanadas. Must see a must eat! Druhý den nezapomeňte zahnat kocovinu (prý) nejlepšími churros v Málaze v Casa Aranda, kde nám pan číšník po žádosti o menu se smíchem vyjmenoval kompletní nabídku: „Churro, café y chocolate.“ Snídaně vás vyjde asi na 3 eura a královsky si pochutnáte.

DSCF7748

bar La Tranca

IMG_7138

Churros v Casa Aranda

 

Tip: Cestou do Granady nezapomeňte navštívit vesničku Órgiva, kde si musíte dát nejlepší hummus spolu s přísedícími new age americkými důchodci v restauraci Baraka. Cestou tam uvidíte pahorky pohoří Sierra Nevada a sami se projedete krásnými scenériemi. Jestli máte víc času, prozkoumejte tuhle oblast plnou bílých vesniček pečlivěji a pošlete mi inspiraci, co neminout příště!

DSCF7684

Oběd v Baraka

DSCF7688

Jaro na horách

Granada

Druhou zastávkou byla Granada, kterou prý na cestě po Andalusii nesmíte minout. U nás se asi projevil „kritický třetí den“ a na žádné velké objevování města jsme neměli sílu, ale pár tipů pro vás přeci jen mám: Ubytujte se v roztomilém hostelu Arteaga. Nachází se přesně uprostřed mezi nákupní zónou a muslimskou čtvrti Albaicin naditou restauracemi s falafelem a kde se rádi ztratíte v malinkých zákoutích a dlážděných uličkách. Proud turistů vás v Albaicinu určitě dovede na vyhlídku, ze které uvidíte celé město a hlavně palácový komplex Alhambra (kam si nezapomeňte zajít hned ráno, když ještě není atakovaný návštěvníky!). Cestou dolů co centra najděte malinkou kavárnu 4 Gatos s výhledem na Alhambru bez turistů a s geniálním mrkvovým dortem jako bonus!

DSCF7802

bílé uličky Granady

DSCF7814

Albaicin a výhled na Granadu

 

Tip: Cestou do Sevilly to vemte přes bílé městečko Olvera, vyjeďte až ke kostelu a užijte si nejkrásnější výhled na okolí.

Processed with VSCOcam with s3 preset

Olvera

Sevilla

Z Granady jsme zamířili do Sevilly – Cordóba byla trochu dál a my se nechtěli tolik hnát. Radši jsme strávili dvě noci v Seville, do které jsme se zamilovali. Je klidná, srdečná a působila na nás tak nějak nejvíc opravdově. Ubytujte se v Penzion San Pancracio, malém, rodinném penzionku s blízkým parkingem, jen na skok od obřího parku a dvě minuty od katedrály. Dokonalost. Nejlepší saláty na světě si dejte ve Vineria San Telmo, která je asi 200 metrů od penzionu. Po obědě si skočte vytrávit do parku hned přes silnici, usedněte na lavičku, sluňte se a čichejte mandarinky nebo si kupte v jedné ze zapadlých uliček kornout zmrzliny. Projděte se třeba až k moderní architektonické perle Metropol Parasol. Život je krásnej!

DSCF7949 (1)

sevillské uličky

DSCF7973

Vineria San Telmo

DSCF8079

štramák na vycházce v parku

Na večeři zajděte do malinkého tapas baru Alfalfa, který se prý pyšní nejmenšími záchody v kraji. Vy ale asi víc oceníte skvělý výběr tapas (i pro vegetariány), po kterém se I. konečně po všech pokusech do tapas zamiloval. Krom toho, že jsme se tu skvěle najedli, jsem chtěla být trochu dobrodužná a objednala si skleničku místní speciality Manzanillo, což se ukázalo jako hooodně silné bílé víno, po kterém bylo sezení na nejisté barové židličce opravdu dobrodružstvím. Najedení a s vinným zdravíčkem na tvářích si nezapomeňte kolem půlnoci zajít na flamenco (gratis!) do blízkého baru La Carboneria.

DSCF8144

Bar Alfalfa

DSCF8157

půlnoční flamenco

Cádiz

Cádiz je malé rybářské městečko na východě Andalusie, které moc krásy ani charakteru nepobralo, ale s trochou štestí si užijete dobrou rybu (takže my vegetariáni jsme trochu nahraný). A když už nic jiného, výhled na oceán a válení na pláži všechno vyváží :) V Cádizu se většina hostelů nachází v okruhu půl kilometru a nabízí tak podobnou cenu za pokoj. Nejlevnější ubytování jsme našli v pěkném Hospederia Marqués hned u náměstí. Pokud jedete do Cádizu autem, zaparkujte u/za nádražím, ušetříte tak zhruba 20 euro za placený parking.

DSCF8223

Nasávat oceán

Večer jsme se vydali hledat příjemný podnik, který by nepřipomínal „tourist bullshit“, jak jsme si místa s přemrštěnými cenami a podprůměrným jídlem nazvali. Po X hodinách jsme narazili na zapadlý El Malagueño plný místňáků. Malý tapas bar s hektickou obsluhou, dobrým vínem a sezením venku v zastrčené uličce je asi 2 minuty od hostelu. Dejte si do nosu a druhý den to vemte směr jih!

DSCF8276

Mořští vlci

DSCF8301

Pískové mimikry

Tarifa

Tarifa je menší přímořské městečko na úplném jihu Španělska, kde fučí vítr, dovádí kitesurfeři a voní churros. Jestli máte náladu na pořádnou party, zažijete ji právě tady. My jsme přijeli zrovna ve chvíli, kdy se odehrával carnival, takže všude vládla slavnostní, rozjuchaná atmosféra. Večer si nezapomeňte zajít do restaurace Bar El Frances, kde jsme měli asi nejlepší jídlo za celý náš pobyt. Pokračujte do jednoho z mnoha barů a pokud potřebujete po víně ještě něco smlsnout, dejte si cestou domů smaženou rybu. Dýchejte mořský vzduch, nechte se rozcuchat od větru na pláži a užijte si poslední olivy k vínů.

DSCF8433

Živá paella na karnevalu

DSCF8482

Party v centru

IMG_7271

Smažené churro den poté

Ronda

Poslední (půl)den si zajeďte do malého města Ronda s kamenným mostem a krásným výhledem na krajinu. Tady pořídíte přesně ten typ fotek, který rádi ukážete rodičům po návratu. A jestli máte náladu na trochu bizáru, zajděte si do „muzea všeho“ na hlavní třídě.

DSCF8628

Ronda, město na skále

DSCF8587

V muzeu Lara najdete doslova všechno

 

A na závěr tři tipy

Pokud taky cestujete pouze na týden, ve 2-4 lidech a váš budget není extra low, půjčte si hned na letišti auto. My si půjčili malý, ale dostačující Fiat šPunto z malagacar.com, kde vypláznete poměrně vysokou částku za pojištění, půl nádrže benzinu apod., ale za komfort být svým vlastním pánem řidičem to stojí!

Vykašlete se na Gibraltar. Hezký výhled na záliv a agresivní opice nevykoupí předraženou lanovku ani totálně tourist-unfriendly dopravu: vybrat si můžete z dlouhé kolony aut nebo hranice projdete pěšky a snad budete mít to štestí, že zrovna není neděle a máte drobné na autobus (což nebyl náš případ).

Nejezte mandarinky v březnu, i když vypadají zrale. To samé platí o olivách. A o mandlích… Celkově se nesnažte ujídat plody země jen tak ze stromů a keřů, to funguje většinou jen v bezstarostných road movie (nebo aspoň v létě). Naopak si zastavte u některého z trhovců u silnice a za 2 eura nakoupíte kila voňavých vitamínů.

DSCF8545

Takhle naštvaný budete, až zaplatíte vstup na lanovku

DSCF8583

Panorámata

DSCF7673

Voňavý mandarinky

DSCF8055

Tůrista

 

Víc fotek (za který děkuju Igorovi) a atmosféru nasajte tu.

PS: pokud rádi cestujete a než hostely radši preferujete příjemnější bydlení u místňáků, zkuste Airbnb, na které vám dáme super slevu!

– rozi

You Might Also Like

6 Comments

 • Reply
  Kristina
  2.4.2015 at 0:02

  V Orgivě a přilehlý vesničce El Morreón jsem strávila dětství, díky za flešbek.. <3

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   2.4.2015 at 16:31

   Tak to muselo bejt hodně parádní dětství ;)

 • Reply
  Karolina
  6.4.2015 at 20:47

  Bezva fotky, bezva tipy, v lete se chystáme ;)
  (…a bezvadnej krivak ;-) )

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   6.4.2015 at 21:24

   Jee, díky! Tak pak napiš, jestli jsi něco navštívila podle průvodce a taky vlastní tipy! (a dík ;) )

 • Reply
  Invitado
  4.5.2015 at 17:34

  Když jsem se cestovat do Malaga uhlíku http://www.delpasocarhire.com autem , mají dobré ceny

 • Reply
  Kateřina
  28.1.2018 at 22:29

  Ahoj, moc se mi líbí tvoje cesta po Andalusii a teď řeším podobnou cestu, jen by mě zajímalo, jak jste řešili problém, že jste pořád měli s sebou auto. Je dost těžké najít ubytování i s parkováním a nebo jste vždy našli parkování někde mimo od ubytování? Moc by mě zajímalo, jak jste podobné situace řešili, nebo když jste šli na prohlídku města, tak jste jednoduše zaplatili za parking někde ve městě?
  Děkuji za reakci, budu ráda za každou radu.
  Měj se Kačka

 • Leave a Reply

  Follow

  Get every new post delivered to your Inbox

  Join other followers: