4 knihy na jaro

IMG_9616

Nejraději byste strávili celé dny v trávě a četli, ale nevíte co? My ano!

IMG_9624

Zvuk slunečních hodin / Hana Andronikova

Doba Baťova Zlína se do sebe zapíjí s kolonizovanou Indií dvacátých a třicátých let jako dva různobarevné inkousty. Mladý stavař Tomáš Keppler se vydává do Kalkaty stavět fabriku na boty a po dvou letech s sebou z Československa přiváží i svou temperamentní židovskou ženu Ráchel a jejich syna Daniela. Modř indických nocí, směsice vůní i barevná atmosféra Asie jim učaruje, po čase se však musí vrátit domů, do Československa, které se ale v několika málo dnech změní v Protektorát. A tady začíná jejich příběh dostávat temný nádech. Knihou se proplétají mexické pohádky i světové mýty jako nitky a zjemňují jinak depresivní momentum židovských ghett a koncentračních táborů. Zvuk slunečních hodin je jedna z nejkrásnějších knížek, kterou jsem v poslední době četla.

IMG_9625

Hejno bez ptáků / Filip Doušek

S Filipem jsem nedávno dělala rozhovor pro časopis ZOOT. Řekl mi jednu krásnou věc o lásce – že je to tón, který se všichni vydáváme hledat tam někde venku, ale nakonec zjistíme, že je uvnitř nás a můžeme ho rozeznívat, kdykoli se nám zachce. Hejno bez ptáků je knížka, kterou jste ještě nikdy nečetli. Tedy dvě knížky, protože přesně na ty je příběh rozdělěn – na bílou a černou a je jen na vás, kterou z nich začnete. Žádná volba není špatná. Krásný design a netradiční přístup k vyprávění je něco, co mě dostalo. A jestli dostane i vás? Tady máte úryvek:

„Tak proč se mnou sakra jsi,“ odsekne Nina a Adam se zarazí. Čím ji rozčílil? „Chceš slyšet, že kvůli lásce,“ řekne zkoumavě, a přesně ví, kterou láskou by Ninu potěšil: kouzelnicí probdělých nocí, zulíbaných fotografií, sametově černých básní a nekonečně dlouhých letů z mostu… láskou, která převrací život naruby, protože s ní je možné vše a bez ní vše ztrácí smysl. Láskou, která na jehlových podpatcích protančí srdcem, koupí letenku přes půl zeměkoule a zapomene podat výpověď. Iluze, zavrtí Adam hlavou. Taková je jen láska nenaplněná, čili iluze lásky. Polib mě, roztáhni nohy, přistěhuj se. Za chvíli taháme tašky s nákupem. Copak to zavonělo silněji než parfém kouzelnice? Taťkovo a mamčino prdění do tepláků. Podívej se na svoje rodiče. Na moje. I kdybys lásku definovala třeba ve dvojkové soustavě, tak ji tam nenajdeš. Ne; láska není podmínkou párování.
„Ale je! Vztah bez lásky je zbabělost být sám. Jasně, že chci slyšet, že jsi se mnou kvůli lásce. Já to od tebe potřebuju slyšet, Adame.“

Začali byste knihou nebo příběhem o knize?

IMG_9618

100 Ideas That Changed Street Style / Josh Sims

Pokud jste v poslední době nežili v noře, pravděpodobně znáte KMENY. Tak tahle knížka jsou vlastně takové „světové kmeny“ – najdete v ní 100 myšlenek, které ovlivnily světový street style. Beatníci, surfaři, cosplay nebo třeba novoromantismus, v této „encyklopedii“ najdete čtivé sloupky plné zajímavých informací o všem, co se v ulicích kdy objevilo. Každý styl je navíc doplněný street style fotografiemi z historie i současnosti. Líbí se mi natolik, že si už brousím zuby na 100 Ideas That Changed Fashion.

IMG_9622

36 hours: 125 Weekends in Europe / New York Times: Taschen

Jestli milujete cestování stejně jako my, tahle bichle nesmí ve vaší knihovně chybět. Možná si říkáte, proč by nás, Evropany, měli nějací Amíci z New York Times poučovat o tom, kam se na „našem“ kontinentu vydat. Někdy je ale těžké vidět zajímavost místa očima někoho „zvenku“ – chceme exotiku a máme pocit, že to, co je moc blízko, je nuda. Přitom v Evropě je stále spousta neobjevených pokladů. Nehledě na to, že pokud nemáte čas nebo peníze se nikam vydat, můžete se 36 hodinami alespoň skvěle navnadit.

 

Jaké řádky teď čtete vy? Dejte mi tip!

– thea

You Might Also Like

9 Comments

 • Reply
  Eliška
  15.5.2015 at 16:47

  Atlas mraků!

 • Reply
  Myyna
  15.5.2015 at 18:22

  Zvuk slunečních hodin je supeeeer! :)

 • Reply
  Barbora
  16.5.2015 at 19:40

  Hejno bez ptáků!!!! Miluju, mám ho už úplně od začátku dokonce s autogramem Filipa :) A první jsem četla Knihu a byla to podle mě dobrá volba ;) Ale je fakt, že je to jedno, dává to smysl tak i tak, jen samozřejmě podle toho, kteoru začneš, budeš vnímat tu druhou jinak! Je to úžasná knížka, jedna z nej, co jsem četla. Doporučuju určitě!

 • Reply
  Jindřiška
  16.5.2015 at 19:58

  Kvítek karmínový a bílý od Michal Faber:)

 • thea
  Reply
  thea
  20.5.2015 at 23:57

  Dekuju za tipy! :)

 • Reply
  Czech Blondýn
  21.5.2015 at 20:25

  Díky za tipy! Se vždy hodí ;)

 • Reply
  verca
  24.6.2015 at 9:58

  Nebe nezná vyvolených-remarque :)

 • Reply
  Kate
  1.7.2015 at 21:40

  Kulička od Guy de Maupassant
  Levhart od Jo Nesbø
  Perks of being a wallflower
  Lvíče od Josefa Škvoreckého

 • Reply
  Petra
  5.7.2015 at 18:00

  Za me Katerina Tuckova a jeji Zitkovske bohyne nebo vyhnani Gerty Snirch a taky Haruki Murakami – Norske drevo, Skola maleho stromu od Cartera a urcite pro leto Analfabetka, ktera umela pocitat od Jonnansona:)

 • Leave a Reply

  Follow

  Get every new post delivered to your Inbox

  Join other followers: