Grey & proud

IMG_8575-Edit

Tohle není oslava 50 odstínů šedi, ale zpověď holky s šedinama. Je to tak – mám ve svým relativně mladým věku šedivý nebo, eufemisticky řečeno, prokvetlý vlasy. A často narážím na to, že mi holky zkoumavě a rozpačitě hledí na temeno, zatímco kluci moje rozhodnutí nebarvit si vlasy kvitujou a pobleskávající bílý nitky považujou za sexy. Co teda dělat s šedinami – barvit nebo nebarvit?

Vlasy jsem nikdy moc neřešila. Stříhají mě většinou kamarádky a nikdy jsem se nebarvila, když nepočítám červenej krepák na škole v přírodě nebo pár nešťastných pokusů s mahagonovým přelivem v pubertě. Jenže poslední dobou jsou pro mě vlasy silný téma.

Bílý vlasy mi začaly růst někdy kolem dvaceti, když jsem nastoupila do první „dospělácký“ práce, a tak jsem je logicky přičítala stresu. Jenže šediny se vesele množily dál. Když jsem se dozvěděla, že moje teta byla do třiceti úplně šedivá, smířila jsem se se svým geneticky predisponovaným osudem a přestala si tyhle bílý vetřelce prohlížet v zrcadle a pokoutně vytrhávat. A nakonec se mi začaly líbit.

IMG_8596

Jenže je rozhodně jednodušší přijmout šediny doma před zrcadlem než v konfrontaci se stejně starou slečnou v namačkaném metru, která vám „nenápadně“ hledí na hlavu (což je vítaná změna od hledění na můj piercing). Společnost reklama šediny odsuzuje jako neklamnou známku stáří a ne každý dokáže pochopit, že mít šediny berete jako přirozenou součást sebe sama a nemáte je jen kvůli tomu, že o sebe nedbáte nebo na kaštanově hnědou se zlatavými odlesky nemáte kačky. Mimochodem, představa, že chodím každé tři týdny na barvení kořínků, aby mi nebyly vidět bílý odrosty, mě upřímně děsí. Znamená to snad, že se o sebe málo starám?

O feminismu, emancipaci nebo návratu k přirozenosti v tomhle případě nejde. Nechci se rovnat mezi holky, které si nechávají zarůstat podpaží kvůli demonstraci_____ (doplň si sám). Pokud vás chloupky v podpaží baví, noste je! Mě zase baví moje šediny. Podle kluků prý dodávají charakter (ano, dělala jsem si průzkum). Jsem grey and proud, i když bílých vlasů se mi ve vlasech zatím netřpytí zase tolik.  A pokud mě šediny bavit přestanou, prostě sáhnu po barvě. Tajně ale doufám, že se za pár let vyvinu v něco jako ženskou verzi George Clooneyho (a ne šedivou medvědici z mojí mikiny).

IMG_8560

Každopádně o tom, že jsou šedý vlasy totálně in, svědčí bezpočet přírodních i nabarvených sivých dam, který zaplavily Instagram. Mrkněte!

Jste taky hrdou majitelkou šedin? Jak na to reaguje vaše okolí? Nebo byste je nepřekousli? Jsem hodně zvědavá na vaše názory!

– rozi

You Might Also Like

21 Comments

 • Reply
  Lucie
  23.6.2015 at 8:52

  Tak tenhle článek mě zaujal, protože mě zatím nenapadlo se nad tím pozastavit – šedivé vlasy mám snad od deseti let, kdy mi nad hlavou zavýskla spolužačka a všichni se ke mně seběhli jak k nějakému exponátu. Taktéž jsem se nikdy nebarvila a zatím mi to nepřijde nijak obtěžující… Šediny (já jim říkám střibrňáky) sice přibývají, ale zatím není důvod k panice a plánuju se obarvit až to začne prokvétat ve větším a to si to potom užiju a zvolím něco křiklavýho.

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   23.6.2015 at 8:59

   Stříbrňáky jsou super :)) A teda – od deseti? Tak to je taky slušný! Dík za koment :)

 • Reply
  Linda
  23.6.2015 at 8:59

  Mně se začaly objevovat během posledních dvou let a přibývá jich, přičítám to taky práci, ale i genům, brácha je šedivý úplně a je mu 30, na druhou stranu má tmavší vlasy než já (řecké geny, že jo). Každopádně jsem se právě v posledním roce rozhodla, že se barvit přestanu, takže si jich okolí všímá o to víc. Já jsem si řekla, že kdy je nejlepší čas přestat si barvit vlasy než právě teď, když mi začaly šedivět a je možné, že se to bude akorát „zhoršovat“, že po barvě za pár let opravdu sáhnu? Takže si teď užívám svoji vlastní barvu a je to v pohodě.))

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   23.6.2015 at 9:07

   Jasně, taky tuhle možnost nevylučuju. Ale zatím jsem za nebarvený vlasy ráda. Všechny kadeřnice jsou tím úplně unešený, že existuje ještě někdo, kdo si vlasy nebarví :))

 • Reply
  Petr
  23.6.2015 at 9:07

  Zrovna včera jsem ti zkoumavě hleděl na temeno a říkal si „dejte ty holce někdo na kadeřníka“, ale pak se tam zableskla bílá nitka a bylo. Jednoznačně kvituji.

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   23.6.2015 at 11:13

   :D nsr

 • Reply
  Weja
  23.6.2015 at 9:15

  ahoj, mě bude ani ne za měsíc 26 a šedivá jsem taky :-) akorát já se teda barvím, dřív jsem nosila v afině blond, tak to při odrostech nebylo tolik vidět, ale teď když mám jen hnědou a bez afiny, tak musím barvit častěji, jde to za chvilku vidět.. ale kdo mě barví říká, že to mám prej jenom v afině. Moje babička se přiznala že v 19 měla šedivej pruh vlasů a hrdě ho vystavovala, tak jí na to říkám, to teda dík za geny :-D zhruba od těch 19 to taky pozoruju. Barvím se taky proto, že moje přirozená barva je poch*aná sláma, ale jinak s tím taky trochu machruju že už šedivá jsem :-D

 • Reply
  Sandříček
  23.6.2015 at 9:17

  Taky mám kudrnatý šediny a vůbec to nechápu! Já se teda moc nesleduju, ale můj kluk mi tam vždycky nějakej vlas najde a chce ho vytrhávat. ; )) Ale je to cool, jak říkáš!

 • Reply
  Sonja
  23.6.2015 at 9:32

  Ja mám štyri pramienky sivých vlasov asi od základnej. Vtedy som si ich demonštratívne vytrhla, no teraz si nejak prirodzene rastú medzi ostatnými a normálne ich mám rada :D Tiež mám nefarbené vlasy a dnes je to celkom rarita, no mám rada svoju farbu :) Keby som ale začala šedivieť veľmi, asi by som siahla po nejakej farbe. Plánujem to tak, že potom budem môcť experimentovať a nebude mi ľúto môjho prirodzeného odtieňa :) Ale to ešte čas ukáže a je to samozrejme každého vec, ako tento „problém“ berie :)

 • Reply
  Neko
  23.6.2015 at 10:13

  Ahoj, veľmi pekný článoček. Mne biele vlasy vznikajú tiež už zhruba od 2O-tky, predtým som si farbila vlasy, takže som to moc neriešila. Ale posledných pár rokov už žiadne farby nechcem, mám celkom rada svoj hnedý odtieň, na slnku sa lesknúci tak nejak do ryšava :D No a tie šediny? Snúbenec hovorí, že sú sexi. Mám ich hlavne vpredu a niekedy si hovorím, že by ich mohlo byť aj viac, niežeby som chcela zostarnúť, to nie. Len že by to vyzeralo ako u Rogue z Xmenov :D A páči sa mi súčasný trend farbenia sa na sivo, ale zas odfarbovať sa na x krát a potom zas farbiť, no ďakujem, to nie. Takže budem tiež dúfať v melír ala Clooney ;)

 • Reply
  Michael
  23.6.2015 at 10:39

  Nooo, mě se šediny objevily někdy po dvacítce a byl jsem z toho nešťastnej..asi dva tři roky..pak jsem to přestal řešit..pomalu jich přibývá, ale co..lepší nějaký vlasy než zádný..a jak píšeš, třeba ve 40 budu jako George Clooney =D

  Michael
  http://www.ontheleaf.net

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   23.6.2015 at 11:12

   Tak to máme stejně :) Já snad budu Meryl Streep :D

   • Reply
    Michael
    23.6.2015 at 14:01

    Buď! Jedna je pro tento svět málo..a mít svou vlastní, českou Meryl..ooooj <3

 • Reply
  Alice
  28.6.2015 at 14:09

  týjo šedý jako ty holky z instagramu to by se mi líbilo!
  a obdivuju že máš tak krásně hnědou svou barvu – a nějakej ten šedej vlas vůbec neni na škodou :) já jich asi taky pár mám ale barvím takže nejsou vidět :D

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   30.6.2015 at 9:32

   Šedý obarvený holky jsou cool, ale pro vlasy to musí být děsnej záhul :/

 • Reply
  Vivi
  29.6.2015 at 22:19

  Nikdy bych nevěřila, že to řeknu, ale já chci takýýýý! Aspoň trochu šedin, když je to tak kůlový. A k nim vytetovanou barevnou holubici nebo pinapku ze šedesátek. Můj novej styl je na světě. Díky, Rozi. ;)

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   30.6.2015 at 9:39

   :D pinupky jsou nejlepší!

 • Reply
  brambi
  2.7.2015 at 11:41

  Šedivý vlasy nemám, ale už jsem párkrát přemýšlela, že bych si vlasy obarvila na šedo. V tý představě nejde primárně o to, že to je kůl (ačkoli jsem přesvědčená, že šedý vlasy vypadaj dobře na kterýmkoli člověku), ale proto, že mi připadá divný, jak některý ženy kvůli šedinám takřka panikaří, i když už jsou ve věku, kdy je to úplně normální. Souvisí to i s panikou ohledně vrásek, postavy… Takže by to spíš bylo vyjádření podpory starším ženám a malý boj proti kultu mládí, který nedává tak docela smysl.

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   2.7.2015 at 11:44

   To je moc hezky napsaný :)

 • Reply
  Lucie
  8.11.2016 at 12:36

  No holky já mám neskutečný trápeni s vlasy od června , kadeřnice mi uplne podelala melír …za mesic sem šla na přeliv . K tomu sem měla stresy , thubla jsem 6 kg . A v pulce srpna jsem začala pozorovat jak se mi horší kvalita vlasů .Začali se desně lámat , a dokonce i padat , Mám tak o 50 % min vlasu co sem mívala . Jsem z toho doslova neštastná !
  Bikdy sem se tak nepozorovala , Ale od toho června mám odrosty cca 5 -6 cm . A najednou jsem si začala všímat , že v tech odrostech mám jakýsi takové odlesky , zaboha nevim jestli to jsou šediny nebo ne ! Proste to nepoznám tak sem z toho na mrtvici jeste víc . Neumím si sebe představit v tmavé barvě . Svoji přírodní mám takovou ( čerstvě po umytí myší ). Momentálne nechávám odrutat , protože se bojím ty vlasy v takovéhle kvalitě nechávat odbarvovat . Šediny ve 22 letech , to snad ne :(

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   12.11.2016 at 12:18

   Lucie, mně se začaly objevovat šediny zhruba po dvacítce. Byla jsem z toho tehdy nešťastná dost. Ale jak jsme psala – pro mě lepší, než odrosty. Přeju, ať ti ty starosti s vlasy brzy přestanou, zkus nějaké bylinkové zábaly nebo přírodní šampony, ať je posilníš. Hezký podzim!

  Leave a Reply

  Follow

  Get every new post delivered to your Inbox

  Join other followers: