Průvodce po Montenegru

DSCF1275

Letošní dovolenou jsme moc neplánovali, věděla jsem jen, že nutně potřebuju přírodu. Chtěla jsem pod stan do hor a lesů, vařit si na vařiči a být offline. A taky se vykoupat v mořských vlnách. Kamarádi byli v Černé Hoře, takže jsem si půjčila průvodce a bez velkých příprav jsme vyjeli. A zjistili, že Černá hora je hidden gem Středomoří. Jestli stále nevíte, kam tohle léto vyrazit, přečtěte si krátkého průvodce o zemi, která je plná ledovcových jezer, hlubokých lesů, černých hor, skvělého jídla a moře.

Jelikož jsme si odjezd naplánovali dva dny po stěhování, nebyl na přípravy čas. Černá Hora je podle průvodce skvělé místo pro ty, kteří neradi plánují, je totiž krásná úplně kdekoliv. Ideální. Jediné, na co je třeba se připravit je fakt, že budete každých pár kilometrů zastavovat u krajnice a mačkat spoušť.

 

Tjentiště

Jestli taky nezvládáte trasu ČR/Montenegro autem za 12 hodin vkuse, dejte si mezizastávku na Balatonu. Obzvlášť pokud je venku 30 stupňů. Nás po Maďarsku čekala ještě jedna zastávka u bosenského památníku Tjentiště, 2 ohromně masivních betonových křídel připomínajících soutěsku. Tohle prostě potřebujete vidět! Pokud přejíždíte Bosnu a Hercegovinu, nezapomeňte si ještě doma vyměnit pár marek, placení kartou je takřka nemožné. Tímto ještě jednou děkuju bandě Pražáků, kteří nám výměnou za tři Bráníky (naturálie se hodí!) zaplatili kemp.

Potom, co nás Bráník zachránil jsme se tematicky vydali do údolí řeky Pivy na území Černé Hory. Ráj, který je jen necelé dvě hodiny od soutěsky. Řeka obehnaná kaňonem je vážně dechberoucí – nic křišťálovějšího a ledovějšího jsem v životě neviděla (a nezkusila). Pokud máte čas, zastavte se u některého z campů poskytujících rafty, které potkáte hned po projetí hranic, a řeku si projeďte. Prý je to neskutečná nádhera. Nebo se alespoň vykoupejte, zn. jen pro otužilce!

Durmitor

Na další zastávku si do navigace zadejte Žabljak a nabijte si baterky do foťáku, budete je potřebovat. Čeká vás cesta plná serpentin a všudypřítomných výhledů do krajiny. Projíždět NP Durmitor bylo jako otáčet stránky cestovatelského časopisu – v jednu chvíli projíždíte travnatými pláněmi s kamenitými poli, za zatáčkou se vám otevře nehostinná krajina plná skal a po sjezdu do údolí si připadáte jako v Kanadě plné voňavých jehličnanů, které se odráží na hladině Černého jezera. Jestli vás nežene čas, zastavte se tu na pár dní a užijte si treky po okolí a v Žabljaku, ošklivém městečku plném zašlých jugoslávských hotelů, si doplňte zásoby před další cestou. Jen pozor, spaní ve volné přírodě je tu zakázáno – zkuste to jako my na pozemku místních přímo v parku a poproste ráno o trochu mléka a domácího sýra <3

Skadarské jezero

I když je mezi Durmitorem ještě NP Biogradska Gora a hlavní město Podgorica, my jsme si to namířili přímo na jihovýchod země, ke Skadarskému jezeru. Po přejezdu hlavního města se nám za kopci, kterým se prý říká Sophia Loren (tipněte si proč), otevřel výhled na zelenomodré jezero. Kolem dokola jsou menší či větší vesničky s plážemi. Dejte si rybu nebo bezkonkurenční šopska salata a projeďte se po jezeru při západu na lodičce. #romantikaoverload. Koupačky jsou trochu bahnitější, ale plavání v jezeře sevřeném okolními horami je zážitek! A cestou domů si nezapomeňte koupit suvenýr v podobě lahve pálenky od všudypřítomných dědečků sedících u cesty.

Lovćen

Ze Skadarského jezera jsme se přes Cetinje dostali do Ivanova korita, kde jsme se rozhodli přespat. Místní (a jediný) hotel nám ochotně nabídl spaní na vedlejší louce, dalším možným místem pro nocleh bylo infocentrum opodál. Vyrazili jsme pěšky směr Njegošiho mausoleum s úžasnou vyhlídkou na okolní hory. Měla jsem na sobě sice triko s medvědem, ale vlků jsem se bála tak moc, že jsme si museli po 3 km mýho křečovitýho svírání kudličky v ruce vzít stopa. Výhled za trochu strachu stál za to!

 

Kotorský záliv

Nakonec jsme si sbalili věci ještě ten den a odjeli směr Kotor. Zeptejte se na vyhlídkovou trasu a zažijete vaši nejklikatější a nejúchvatnější cestu krajinou. Dvacet 180stupňových zatáček doporučuju jen pro zkušenější jezdce (obzvlášť, pokud potkáte ostřílené místňáky v protisměru, kteří se nenamáhají ani přibrzdit), ale výhledy na „černohorský fjord“ vám trochu adrenalinu v krvi vynahradí.

Do Kotoru jsme přijeli až pozdě v noci. Hledat kemp už nebylo v našich silách, tak jsme zkusili najít místní Airbnb hostitele. Filip nám odepsal během deseti minut a připravil nám pokojík v úplném centru historického města s dřevěnými okenicemi a obřím balkonem. To chceš! Hned u našeho bytu je snad nejoblíbenější (a právem!) pizzerie ve městě. Najezte se a zalezte do některé z desítek místních bárků a užijte si po pár dnech civilizaci nebo se jen bezcílně procházejte po kamenném Kotoru a ztrácejte se v uličkách. Další kratochvílí může být osvěžění se mořským vzduchem v marině a vybírání jachet – Kotor je totiž oblíbeným místem evropské smetánky.

Ráno si dejte snídani v kavárně Dojmi hned u vody a skočte si na trhy pro ovoce a zeleninu. Je načase se vykoupat v moři! Vyberte si jakoukoliv plážičku podél hlavní silnice, která vede celým kotorským zálivem.

Nakonec jsme to vzali ještě před Dubrovnik, kde je skvělá fotovýstava o válce v Jugoslávii (poučné pro ty, kdo měl v tomhle stejně jako já značné mezery), dali si předražené gelato a vyrazili za rodinkou do Chorvatska, užít si trochu srandy s vodním skútrem. Nakonec jsme nechali asi 1500 kč za vstup a parkovné v přeturistovaných Plitvických jezerech a vyrazili domů s pocitem, že do Montenegra musíme brzy znovu. Měli jsme se totiž tuze krásně:

 

photo/video: Igor Zacharov

 

– rozi

You Might Also Like

3 Comments

 • Reply
  Petr
  10.8.2015 at 8:50

  Super článek i video, tleskám.

 • Reply
  Klára
  7.9.2015 at 10:11

  Ahoj, chystáme se do Černé hory ještě teď v září. Stanování jen tak je ale všude zakázáno, tak se chci zeptat, jak jste to řešili, prosím? Spaní v autě/pořád kempy/nebo to v přírodě neřeší? Díky!

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   7.9.2015 at 21:49

   Ahoj Kláro, většinou jsme spali v kempech, občas místní nabízejí vlastní pozemky k přespání za menší obnos. A v Kotoru pak AirBnB :) Užij si to!

  Leave a Reply

  Follow

  Get every new post delivered to your Inbox

  Join other followers: