Minty Green Challenge

IMG_3748-2

Březen, první jarní měsíc. Čas detoxu, jarního úklidu, hrabání se v hlíně a nových začátků. Ideální doba se trochu zazelenat. Mluvil o tom Leo na Oscarech a teď vás budeme s ekologickými tématy otravovat my. Celý měsíc. A potřebujeme stejně nadšené souputníky a ekologické teroristy :) Vyhlašujeme Minty Green Challenge! Jdete do toho s námi?

Před pár dny jsme se zúčastnily IKEA workshopu, kde nám poodhalili některá eko čísla z českých domácností. 71 % rodin se prý zajímá o nižší spotřebu. Not bad! Smutnou zprávou je ale 60 % Čechů, kteří měsíčně vyhazují nespotřebované jídlo, nás nevyjímaje. Šokující pro nás bylo, že při mytí nádobí pod tekoucí vodou se můžete běžně dostat až na 120 L vody a nádobí takhle myje 40 % Čechů. A 5 % lidí v Česku nevypíná vodu, když si čistí zuby. Zní to jako směšně malé číslo, ale reálně se jedná o 20 milionů litrů vody za den. Uff. Navíc jen 21 % lidí pěstuje doma bylinky. Jak jste na tom vy a vaše zelené návyky?

Jestli i vy cítíte rezervy, budeme rády, když se s námi zapojíte do naší Minty Green Challenge. Celý březen věnujeme zeleným tématum a namotivujeme sebe a (snad) inspirujeme i vás k ekologičtějšímu způsobu života. Nic drastického, nebojte. Ani my nechceme být otroci ekologických pravidel. Ale pár nových zásad za lepší pocit a svědomí určitě stojí :)

 

Thea

Jedu na zelené kosmetice (zdravím do Havlíkovy Apotéky!), nejím ve fast foodech, protože mi to prostě nechutná, a snažím se nakupovat oblečení víc eticky, ať už jsou to značky, které mají dobrou filozofii, kousky, které vydrží déle než jednu sezónu, nebo úlovky ze sekáče. Nejsem ale fanatik. Moje provinění je mimo jiné i to, že jím často v restauracích, místo toho, abych si něco připravila doma. Nebo to, že třídím odpad jen na nejnutnější. Nasadila jsem proto bylinky, hodlám obnovit venkovní květináč s cherry rajčátky a starat se o kalifornské žížaly ve vermikompostéru, který jsem si vyrobila se Zuz v Kokoze. Taky víc šetřit s vodou, protože si vždycky v Beskydech na chaloupce, kde si ji musíme poctivě nosit v kanystru ze studánky, uvědomím, jak moc zvyklí jsme s ní plýtvat.

 

Rozi

Ekologii jsem dost prožívala jako mládě a moc mě těší, že tohle téma za poměrně krátkou dobu tolik zarezonovalo i ,,většinovou“ společností. Moje zelený srdíčko pohání už deset let vegetariánská strava, přičemž ostatní živočišné produkty se snažím omezovat nebo aspoň kupovat bio. Stejně jako kontroluju popisky etiket, koukám poslední dobou i na původ a složení oblečení nebo kosmetiky. Třídím, chodím nakupovat s vlastní taškou, občas nakupuju v sekáčích. Stačí to? Chci vykročit z eko comfort zóny. Tenhle měsíc bych ráda produkovala minimum odpadu, především v kuchyni, a vnésla do domácnosti ještě víc přírodních produktů. A konečně si založila životaschopnou zahrádku :)

IMG_3728

 

Soutěž o balíček IKEA

Podělte se s námi o vaše na vlastní kůži vyzkoušené tipy na udržitelnější domácnost, život, módu, lásku… a my vás za to odměníme. Dva balíčky se super zelenými vychytávkami IKEA můžete dostat za komentáře s inspirací nebo nápady pod tímto příspěvkem a jeden balíček, když se nám u vašeho zeleného snažení i vyfotíte a nahrajete na Instagram pod hashtagem #mintygreenchallenge. Jdete do toho?

 

Díky Igorovi za foto jak z Receptáře *

You Might Also Like

31 Comments

 • Reply
  Luc
  1.3.2016 at 12:05

  Tak já nevědomky začala Green Challenge už včera. Poprvé jsem zašla k mlékomatu (a utvrdila se, že doma u rodičů nebudu líná jezdit do kravína) a nakoupila jsem ovoce a zeleninu v malém obchůdku, kde paní prodavačka nevyžaduje žádné sáčky ani lepící etikety. Taky jsem zašla do lokálních potravin (tam jsem se trochu zastyděla, protože jsem si skoro vše odnesla v obalech, což se moc neslučuje se zero waste myšlenkou). Jinak třídím vše co jde a trhá mi nervy, když vidím někoho, jak do směsného odpadu hází třeba jen víčko nebo sáček od čaje :-D. Jinak se nově snažím kupovat co nejméně džusů v krabicích a dávám přednost moštům ve skle, které jsou často stejně drahé. A mám to štěstí, že vajíčka dodá babička a ostatní suroviny (brambory, mrkev, cibuli, jablka, hrušky a v létě skoro všechno sezonní ovoce) pěstují rodiče. :-) V sekáčích nakupuju tak polovinu svého oblečení a nejvíc šetřím asi na kalhotách, které stejně za chvíli roztrhám (a je jedno jestli jsou za stovku ze sekáče nebo za osm stovek z obchodu). :-)

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   1.3.2016 at 14:04

   Jeee, asi budeme muset přijet na návštěvu k rodičům :))) Super!

 • Reply
  Katka
  1.3.2016 at 13:00

  Ahoj holky, rozhodně do toho jdu s vámi! ;)jsem fanda udrzitelne módy, nakupují hlavně v sekacich nebo se snažím si to sama ušít; )horší je to s ekologictejsi domácností, také me celkem trápí, že každý den běžím k popelnici s plným pytlem odpadu; (takže já si dávám vyzvu více třídit odpad a hlavně ho zkusit eliminovat na minimum;).Katka

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   1.3.2016 at 14:05

   Jupí, děkujeme!

 • Reply
  Míša
  1.3.2016 at 13:09

  Ahoj holky, moc fandím. My jsme si na postní dobu připravili výzvu zaměřenou na odpad. Můžete se mrknout a inspirovat :)
  https://www.facebook.com/events/186083385087834/?active_tab=posts

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   1.3.2016 at 14:05

   To je super, díky moc za sdílení :)

 • Reply
  Johana
  1.3.2016 at 14:38

  I’m in! Já zatím třídím odpad, jím všechno, ale snažím se maso jíst třeba jedou dvakrát do týdne, to podle mě bohatě stačí. Vajíčka jím jen domácí, mléko kupuju jen občas sójové. Občas nakupuju v sekáčích, ale fast fashion se moc nevyhýbám no. Dneska jsem koupila nějaký eko čistič, chystám se i na prací prášek, rozložitelné pytle na odpadky apod. Nejčastěji peru prádlo na eko režim. Baví mě přírodní kosmetika, nedávno mi došla objednávka z lushe. Jinak nevím. Ráda bych si zasadila bylinky, tak snad se tenhle měsíc podaří!)))

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   1.3.2016 at 14:49

   High five! A držíme (si) palce nejen s těmi fast fashion řetězci ;)

 • Reply
  Karolína
  1.3.2016 at 16:19

  Tak já jedu na zelené už delší dobu. Oblečení a někdy se podaří i boty klasika sekáč. A protože mám po mámě zahradu máme i bylinky, od loňska máme tři včelstva a pořídili a osadili jsme si nový sad. Brambory a zeleninu máme od manželových rodičů ze zahrádky. Chleba pečeme, nově jsem pořídila vaflovač, děti vafle milujou, tak budeme dělat svoje. Mléko, jogurty, máslo a maso kupujeme zatím v obchodňáku, tak to by asi mohla být moje výzva – dělat svoje jogurty a prubnout rostlinná mléka.

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   1.3.2016 at 16:25

   Každá úroveň se může ještě posunout dál, takže supet cíl :) Domácí včelky závidíme!

 • Reply
  Lucka
  1.3.2016 at 16:37

  Ahoj holky, ani nevíte jak jste mi tímhle příspěvkem udělaly radost! Je to nějaká doba, co jsem začala přemýšlet trochu jinak a zajímat se o udržitelnou domácnost, eko a bio. Co se týče mě – snažím se důkladněji třídit odpad, dnes jsem si ještě objednala kompostovatelné sáčky, takže brzy přijde na řadu i bio odpad (hurá). Smíšený odpad bude doufám minimální! Úklid domácnosti jsem podpořila ekologickými čističi a do budoucna se chystám i na nějaký homemade. Pokud to jde, snažím se chodit pěšky a do obchodu vyrážím s látkovou taškou. Není nic horšího než člověk s 10 zbytečnými igelitkami. V létě podporuji místní farmáře – bez tak jsou nejlepší. Jelikož jsem holka z baráku a přestěhovala jsem se s přítelem do bytu, smíření, že budu bez kytek, bylinek a zeleniny, nepřipadalo v úvahu. A díky šikovnému příteli, který mi vyrobil ze 2 palet stojany na bylinky, máme po celé léto nepřeberné množství bylinek. Letos se pustím ještě do pěstování mrkví a ředkviček v malých květníkových kontejnerech! No a jako poslední pomalu přecházím na bio kosmetiku. THINK GREEN, ACT GREEN, BE GREEN!

  Lucka http://www.sleepy-cat.com

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   1.3.2016 at 17:12

   Super! A ty domácí ředkvičky závidíme už teď ;) Thea už má vlastní kompostér a já si ho chci taky co nejdřív pořídit :)

 • Reply
  Táňa
  1.3.2016 at 22:49

  U mě odstartovala zelená vlna, když jsme se přestěhovali na samotu. To jsme začali být tak eko, že nás to ze začátku ani nenapadlo. Protože máme trativod, tak používáme jen eko drogerii. Momentálně uvažuji o používání žitné mouky namísto šamponu. Zkoušely jste to někdy?
  Jinak máme zahradu,sad,plný sklep zavařenin, 30 kg kysaného zelí, pečivo nekupujeme (vlastní kváskové),…
  Loni jsem vypěstovala cca 120 dýní, takže už skoro půl roku jíme dýně každý den. Ještě mi jich 15 zbývá. Naštěstí mám 60 dýňových receptů.
  Ale chtěla bych se pustit o level výš. Plánuji vlastní sýry, octy a až tohle budu mít v malíčku, tak kosmetiku.
  Takhle v přírodě je vše jednodušší, ale ve městě bych tak určitě žít nezvládla.

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   2.3.2016 at 9:33

   Táňo, to zní jako pohádka, i když asi pěkně pracná :) Šampony zatím jen z přírodních olejů, tuhé nebo od Havlíka. O mouce jsem slyšela, ale neodvažuju se zatím. Takže budu ráda, až nám napíšeš, jaký to je!

   • Reply
    Táňa
    28.3.2016 at 23:05

    Žitnou moukou jsem sice zatím nezkoušela, ale zjistila jsem že se vlasy perfektně myjí práškem z neemu. Doporučuji!

 • Reply
  OchWey
  2.3.2016 at 18:03

  Nevědomky o výzvě (a vidím, že nejsme sami :) )jsme o víkendu zasadili rajčata, chilli a chystáme se na jadrničky ze semínek, bylinky a po zmrzlých hrách. A byli se podívat na malá třídenní kůzlata na biofarmě a nakoupili mléko a sýry. V pátek mi přišla první přírodní kosmetika z fleru. Střídáme bydlení v domech/v bytě, tak jsme zvyklí na zahradu, třídění a kompost, a proto i na balkoně paneláku plánujeme malý kompostér (bohužel u nás zatím nejsou kontejnery na bioodpad). Když mám něco vyhodit, radši to vygooglím, než abych vytřídila špatně :D Kupujeme jen tolik jídla, kolik sníme, abychom nevyhazovali zbytky, pokud se už stane (několik kilo špatně uskladněné řepy letos, která seschla), doneseme třeba do lesa zvěři. Plátěnka je samozřejmost. Když kupuju vajca, nikdy to číslo nesmí začínat trojkou! A v lese sbíráme odpadky. Až budu mít po diplomce, chci víc šít nebo i přešívat, ale teď si všechno zakazuju, už tak je té prokrastinace nad hlavu! :)
  A pěkně vám to sluší, v zástěrách :)

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   3.3.2016 at 16:43

   To je úplně ukázkové chování ;) Na jaké biofarmě jste byli? Jinak Thea byla na workshopu, kde si vyráběli vlastní vermikompostér, určitě to tady v nektěrém z článků zazní, takže už ani bioodpad nebude mít šanci ;) Hodně štěstí s diplomkou a děkujeme!

   • Reply
    OchWey
    7.3.2016 at 12:19

    Byli jsme na farmě Zerlina v Hážovicích (u Rožnova pod Radhoštěm), tak ji můžete zkusit navštívit, až zase budete v Beskydech :) V květnu se mají rodit nová čerstvá kůzlata :)
    Tak na kompostér jsem zvědavá, protože jak třídíme, máme teď kromě nevytřiditelného odpadu, co fakt musí do směsného hlavně hodně toho bio a je nám to líto vyhazovat :)

 • Reply
  Betka
  2.3.2016 at 18:29

  Ahoj holky,
  to jaro asi ve všech podporuje příchylnost k přírodě. Ekologicky se snažím žít už delší dobu, třídím, na nákupy nosím vlastní tašku a co jde, kupuji bez obalů. Po návštěvě Indonésie jsem úplně přestala kupovat výrobky s palmovým olejem a oblečení kupuji téměř zásadně v sekáčích nebo si sama šiji.
  Delší dobu sleduji domácí výrobu kosmetiky a drogerie a před týdnem jsem si koupila i knížku s recepty, takže mojí velkou výzvou na březen bude zbavit úklidovou komoru chemie. Chtěla jsem to dělat postupně, jak budou jednotlivé věci docházet. Ale radši se do toho opřu s vámi, prací prášky, čističe a saponáty odvezu mamce a pro sebe si udělám plně odbouratelný úklidový komplet. :-)
  Hodně vytrvalosti nám všem. :-)

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   3.3.2016 at 11:43

   Super, máme fakt radost, že do toho jde s námi tolik lidí. Vytrvalost ve všem a všem <3

 • Reply
  Eva
  2.3.2016 at 20:14

  Abych řekla pravdu, poslední dobou dost intenzivně přemýšlím přesně o tom, co jste tady v článku docela vystihly. Ale taky o tom, jak celkově zpomalit. Jak být SLOW. A nejen co se ekovšeho týče (doufám, že se Umberto neobrací v hrobě…), ale aby to bylo fakt proto, že je to přirozený, opravdový a správný. Aby to nebyla móda, ale životní filozofie.
  Takže já jdu do GREEN CHALLANGE NA 100% s vámi, ale ráda bych tomu přidala tu hodnotu udržitelnosti i co se mýho životního směřování týče.
  A díky moc.

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   3.3.2016 at 11:41

   Evo, cítíme to asi podobně, nechceme jet jen na nějaké eko módní vlně, ale spíš si osvojit věci, který jsme už dávno tímhle nezdravým životním stylem zapomněli. Díky a přejeme co nejvíc zpomalování ;)

 • Reply
  mag
  4.3.2016 at 14:28

  – snazim se, co to jen jde, ale stale to ma obrovitanske rezervy. nakupuju u mistnich zelinaru u nas na holesovicke trznici, pouzivam prirodni kosmetiku (mnoho masticek dela moje maminka z toho, co vypestuje) a eko cistici prostredky, na plytvani vodou jsem ultrahakliva, obleceni mam ve vetsine pripadu z druhe ruky, tridim jako o zivot, ale stale mam pocit, ze bych mela produkci odpadu preci jen snizit a prave to jsem si dala spolu s kompostovanim za ukol .)

 • Reply
  Auka
  8.3.2016 at 17:24

  Super…je to paráda, jak se zase hodně lidí vrací k tomu, jak žít NORMÁLNĚ.
  Takže to jsou výzvy, do kterých se ráda zapojím vždycky, protože mám spoustu nedostatků.
  Ale nic nejde hopem a i toto je dlouhodobá záležitost…u mě určitě :-)
  Takže tipů, jak žít více udržitelně je spousta, spoustu věcí dělám, spoustu bych chtěla dělat, ale co si beru jako challenge pro teď je třídění…tam mám veliké mezery a vím moc dobře o nich.
  Tip: Místo pytlíků z mikrotenu používejte na svačiny dětí i na ty svoje látkové. Mějte je v kuchyni vyprané a vyžehlené tam, kde dřív byly ty šustivé…a vlasy si myjte dle no poo (třeba tou moukou, nebo bylinkami, nebo jílem, nebo čím chcete) .
  http://aukaworld.blogspot.cz/
  Auka

 • Reply
  Markéta
  8.3.2016 at 22:00

  mluvíte mi z duše
  pro mě je žít udržitelně, ekologicky v podstatě mravní otázka. Zaráží mě pořád, jak někteří lidé vůbec netřídí odpad – a to je podle mě ta jedna z nejjednodušších věcí. Vždyť přece kontejnery jsou už všude kolem nás. když bych měla něco vyhodit do komunálu, raději si to donesu sebou dom.
  My třídíme vše – přes papír, plasty, sklo, až po hliník a nebezpečné obaly. Na skládce nás mají za exoty. Doslova. Koupili jsme starý dům a ten museli zbořit, byl plný věcí a my jsme je všechny třídili – staré látky, papír, sklo. I teď při stavbě nového domu se snažíme co lze, tak vytřídit (obalový materiál, nádoby od lepidel atd.).
  Na vycházkách sbíráme odpadky.
  Při domácím úklidu používáme v největší míře ocet, také sodu a jádrové mýdlo. Na očistu přírodní mýdla. Kosmetiku omezujeme, snažím se číst složení.
  Oblečení, především pro naše dítko, nakupuji v 99% z druhé ruky. Používáme látkové pleny.
  Vaříme ze surovin, snažíme se nekupovat hotové výrobky, číst složení, vyhýbat se palmovému tuku, kupovat české výrobky a místní zeleninu (když se nám neurodí na poli). Nekupujeme minerálky, nosíme si papírové nebo látkové tašky.
  … je toho ještě víc.
  Vlastně to ani nevnímám, že děláme něco extra. Podle mě by to mělo být normální pro každého :)

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   9.3.2016 at 9:38

   Je to dost extra, smekáme :) Nejlepší je to nošení odpadů z lesa, to by měl dělat na procházkách každý. Díky!

 • Reply
  Petula
  9.3.2016 at 18:21

  Už delší dobu se snažím té naší planetě ulehčovat. Třídit odpad jsem začala na vysoké, kde mě kamarádka „mučila“ za každý špatně vyhozený kousek :) A já pak zase mučila doma rodiče, spolubydlící a pak i přítele. A od třídění nebylo daleko k uvažování, čím myju byt (eko prostředky, protože vodu pak můžu vylít na zahradu; chystám se nějaké diy vyrobit jinak ocet je snad na vše), čím myju a mažu sebe (přírodní kosmetika), co jíme (lokální výrobci), co si obleču (nakupuji v SH nebo šiju, přešívám). Pak přišel kalíšek a pratelné odličovací tampónky. Co máme u bytu předzahrádku, snažíme se pěstovat bylinky, saláty, rajčata. A chceme si koupit malý domeček se zahradou a to teprve bude něco ;)

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   9.3.2016 at 20:47

   Mít domek se zahrádkou je sen :) Tak ať se splní!

 • Reply
  Kateřina
  20.3.2016 at 20:01

  Ahoj,
  teda konečne skvělý článek o ekologii! Poslední dobou si to uvědomuju stále víc. Každý rok pěstuju bylinky(opravdu se snažím jich mít hodně), také jím hlavně jídlo lokální (takže nekupuju maliny v únoru, ale až v létě). Místo igeliťáku, kterých češi spotřebuju nadprůměrne asi 450!, tak používám síťovky. Ekologická jsem i v kosmetice, a také ujíždím na manufaktuře či havlíkové apotéce. Nepoužívám palmáč a snažím se kupovat hlavně bio a fair trade věci. Chodím do zdrávky, kde miluju hlavně Biopekárnu zemanka, která peče bez palmáče či jiných hnusu. Oblečení se snažím vybírat hlavně balvněných

 • Reply
  Iveta
  23.3.2016 at 5:21

  Take nad udrzitelnosti a setrenim zivotniho prostredi vice premyslim… Trideni odpadku je pro nas samozrejmosti, nedavno jsme vymenili vodovodni baterii za tu s perlatorem a naucila jsem se pri vymenovani vody kocicce s ni zalivat kytky. Aktualne jsem prestala pouzivat potravinovou folii a usila nam na svaciny latkove sacky. Musim je jeste trochu „vychytat“, ale uz na tom pracuji. A obleceni rada recykluji a presivam a to nepotrebne predavam dal (bud po znamych nebo charita nebo Cerveny kriz). Vim, ze mame rezervy v jidle, tak se ucim lepe planovat nakupy.
  Pekne dny, Iveta

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   23.3.2016 at 8:39

   Iveto, díky, pak nám pošlete na ukázku ty sáčky, taky je plánuju šít :)

  Leave a Reply

  Follow

  Get every new post delivered to your Inbox

  Join other followers: