Třídění pro pokročilé

Snad už každý třídí papír, plasty a sklo. Pokud ne, dejte si políček, pořiďte si separátní koše a začněte třídit. Koše na tříděný odpad jsou pomalu na každém rohu, v každém větším městě i té nejmenší vesnici. Jak ale třídit správně? To, že se musí sešlapávat lahev a vymývat kelímky od jogurtů asi taky všichni víte. Ale co takové ruličky od toaletního nebo bioodpad? Přečtěte si pár rychlých tipů, jak třídit líp.

Elektro

Staré baterky, žárovky, staré elektrospotřebiče a další elektroodpad většinou schraňují místa, kde jste tyhle produkty zakoupili. Sbírejte je do krabičky a až si příště zajdete do Alzy nebo Datartu, vemte je s sebou. Pokud se zbavujete starých kazet a CD, odvezte je do sběrného dvora.

Papír

Mastné a špinavé papíry a kartony patří do směsného odpadu. To samé bohužel platí i pro termopapíry (kotoučové účtenky), které obsahují lepidla a do kontejneru na papír nepatří. Do směsného odpadu taky patří toaletní ruličky a kartonové obaly na vajíčka, protože už jsou pro další recyklační proces nepoužité. Všechno ostatní házejte do modrého kontejneru a kartony do speciálního kontejneru, pokud je vaše městská část nebo obec nevybírá spolu s plasty (tuhle informaci najdete napsanu přímo na sběrných nádobách).

Oleje, barvy a léky

Nádoby od potravinářského oleje pořádně vymejte mýdlovou vodou a vhoďte do plastu nebo skla podle nádoby. S obaly od barev a technických olejů si budete muset udělat výlet do sběrného dvora. Prošlé nebo nevyužité léky vracejte zpátky do lékarny, určitě je nevyhazujte do směsného odpadu!

Hygiena

Staré řasenky a prázdné zubní pasty nepatří do plastu, ale do směsného odpadu. Co se tak obejít bez namalovaných řas a pastu si vyrábět? Použité dámské hygienické potřeby stejně jako jednorázové plenky opravdu nevytřídíte. U dětí to zkuste s látkovými a holkám doporučujeme používat menstruační kalíšek.

Oblečení

Oblečení většina z nás nosí do textilních kontejnerů. O tom, že ne vždy je tohle žádoucí si přečtěte tu. Vašim starým hadýrkům každopádně můžete dát ještě jednu šanci, pokud ho předáte dál kamarádce (zkuste si uspořádat třeba mini blešák u vás doma pro kamarádky – o clothing swap píše NILA), nebo ho zaneste na charitu, o které víte, že oblečení shání. Já nosím staré kousky do Sue Ryder, kde jde veškerý zisk z prodeje na podporu seniorů (a dost často tam seženete príma vintage kousky).

Bioodpad

Kdo si pamatuje kompostér z chat, může si pořídit menší verzi i do paneláku a zpracovat tak množství šlupek, jadřinců a nevyužité natě. Do biokompostu ale nepatří například zbytky z masa a kostí nebo tekuté a silně mastné potraviny. To je totiž bioodpad, který může mít hygienická rizika. Do kompostu patří jakýkoli odpad, který je schopen anaerobního nebo aerobního rozkladu (např. zbytky potravin, odpad ze zeleně, dokonce i čajové sáčky, skořápky od vajec, apod.). Thea, která si nedávno vyráběla kompostér na workshopu v Kokoze, se o něm určitě jěště rozepíše :)

 

Tak jak dopadlo opáčko z třídění, byla to jedna podtržená nebo jste se dozvěděli i něco nového? Příště vám sepíšeme rady, jak produkovat co nejmíň odpadu. Biokompostér included :)

 

You Might Also Like

5 Comments

 • Reply
  ZuZu
  7.3.2016 at 10:15

  ooo tak som za o čosi múdrejšia fakt som o niektorých veciach nevedela, že nepatria tam kam som si myslela… napr. tie obaly od vajíčok…. ďakujem za skvelé a stručné objasnenie :)

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   7.3.2016 at 10:19

   ano, plata od vajíček a toaletní ruličky jsem taky třídila špatně :/ Takže není zač a teď už správně :)

 • Reply
  Jana
  7.3.2016 at 10:35

  Jéé, ty nakupuješ na Rohlíku :D Až na ty papíru to vcelku dávám. a oblečení hrozně ráda přešívám, upravuju nebo prodávám dál. Vyhazování se bráním zuby nehty. Hlavně je to ale o tom, jak tomu odpadu předcházet. Nevím, jestli jste o tom psaly, ale hodil by se takový článek :)

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   7.3.2016 at 10:38

   Busted :D Jani, určitě máme tohle téma v plánu. Zrovna dneska vyrážím do bezobalového obchodu ;)

 • Reply
  Bebe
  14.3.2016 at 20:10

  Ty toaletní ruličky a krabky od vajec mě překvapily! Odjakživa je hážu do modrého kontejneru s papírem! No sakra… :-)
  Bebe

 • Leave a Reply

  Follow

  Get every new post delivered to your Inbox

  Join other followers: