Zelený interiér: proč si z bytu udělat džungli

IMG_3166

Laky, barvy, lepidla, parkety, záclony, závěsy, koberce, plastové výrobky, nátěry na nábytku nebo také nábytek z dřevotřísky a překližky, mnohé čisticí prostředky, cigaretový kouř i kosmetika uvolňují často škodlivé látky, které nám ovzduší v bytě příliš nezpříjemňují. Naštěstí existuje jednoduché a estetické řešení, které už před dvaceti lety potvrdila NASA – pořídit si květiny.

Udělejte si z bytu hustou zelenou džungli, za které se vám nebude chtít odcházet a do které se budete s radostí vracet.

Proč mít v pokoji rostliny?

– obohacují vzduch o molekuly kyslíku
– jsou přírodním zvlhčovačem vzduchu
– vylučují silice, které krásně provoní jakýkoliv prostor (a jsou o dost zdravější než umělé vůně do bytu)
– ze vzduchu odebírají námi vydechovaný oxid uhličitý
– absorbují škodlivé látky a toxiny
– zelená barva uklidňuje
– z bylinek se dá vařit = vaříme z toho, co vyspěstujeme = udržitelná domácnost
– masožravka vás dokonce umí zbavit otravné mouchy

Víte třeba, že aloe vera má v sobě gel, který pomáhá hojit popáleniny a řezné rány? Nebo že se v ovzduší běžné domácnosti objevují chemikálie jako benzen, toluen, xylen nebo formaldehyd? S tím, umí zatočit filodendrón, s prachem v pokoji zase fíkus a bambusová palma umí vstřebat amoniak obsažený v odlakovači nehtů. Bojíte se, že to vaše květinky zabije? Naopak – většinou se jedná o těkavé organické látky, které obsahují uhlík, který rostliny nutně potřebují k výživě. Molekuly škodlivých látek proto rozbijí a ze vzduchu eliminují. Už jste se do pokojovek zamilovali?

IMG_3163Bylinkové povlečení IKEA

IMG_3173 IMG_3165Rostlina Clusia IKEA, noční stolek IKEA, koš na časopisy IKEA, židle s vysoký opěradlem IKEA, závěsné květináče a konvička Tchibo

IMG_3206IMG_3169

Jak pěstovat doma?

Základem jsou samozřejmě dostatečně velké květináče a světlé a relativně teplé místo. Malé sukulenty vám porostou třeba i v plechovce od čaje, velkým dopřejte dostatek místa. Pokud se bojíte, že rostlinky zapomenete zalévat nebo často jezdíte pryč, pořiďte si samozavažovací květináč, nebo si ho jednoduše vyrobte z plastové lahve a provázku. Pokud si pěstujete bylinky ze semínek, zkuste miniaturní bytový skleník, moje už začaly klíčit :) nebojte se taky květinami ozvláštnit nečekaná místa – díky závěsnému květináči nebo praktickým a designově vychytaným stojanům na květiny.

A nezapomeňte na pořádnou zahradnickou výbavičku – zásoby substrátu, hnojivo (super je třeba žížalí čaj z vašeho vermikompostéru), rukavice a lopatku.

IMG_3215Zahradnické náčiní IKEA, rukavice IKEA

IMG_3188IMG_3217Sada na pěstování IKEA

IMG_3231Skleník IKEA, sada na pěstování IKEA

IMG_3182Samozavlažovací květináč IKEA

Co všechno se dá doma pěstovat?

To se dozvíte v našem velkém bylinkovém průvodci, kde kromě různých typů jedlých rostlinek najdete i rady, jak o ně pečovat tak, aby vám hned neumřely. Super tipy na pěstování najdete taky na webu IKEA.

 

Takže „refuse, reduce, reuse“!

You Might Also Like

3 Comments

 • Reply
  Veronika
  17.4.2016 at 19:46

  Ja som zase počula, že ani s tými rastlinkami by sa to nemalo preháňať, tak neviem. Ale svoje aloe vera milujem nadovšetko, už má aj detičky a je mega nenáročné na údržbu :-) tento rok chceme na balkóne pestovať bylinky tak snáď neumrú pri mojej starostlivosti :-D

  • thea
   Reply
   thea
   24.4.2016 at 17:53

   Existuji ruzne nazory, ale ja zastavam ten, ze cim vic prirody, tim lip :) tak hodne stesti s pestovanim!

 • Reply
  Pavlína
  12.11.2016 at 23:29

  Taky mám ráda pokoj plný kytiček. Moc se mi líbí fotky, hezky napsané :)

  MagicBeautyLife

 • Leave a Reply

  Follow

  Get every new post delivered to your Inbox

  Join other followers: