Fashion revolution: the love story

thelove

Jsou to už tři roky od tragédie v bangladéšské Rana Plaza a nám se od té doby hodně změnil mindset ohledně oblečení. Přečtěte si naše tipy, jak si vytvořit šťastnější šátník a mrkněte se i na naše nejoblíbenější kousky oblečení.

Letošní kampaň #fashrev brojí proti rychlých a podezřele levným nákupům a vyzývá všechny k navázání delších vztahů s vašimi módními kousky oblečení než tomu bylo doposud. Žádné one night standy, ale láska, co přetrvá roky. Co to znamená v praxi? Místo umělohmotného trička, které vám vydrží pár vyprání, investujte do kvalitnějších kousků, koukejte na složení, podporujte lokální módu a nakupujte z druhé ruky nebo přešívejte. Možná se ptáte, proč se udržitelná móda tolik skloňuje. Co říkáte na následující statistiky?

 • V továrnách se ročně vyprodukuje 80 miliard kusů oblečení
 • 2720 litrů vody je potřeba k výrobě jednoho jediného trička (pro představu, tolik množství vody vypiješ během tří let)
 • 95 % vyřazeného oblečení se dá dále upcyklovat nebo recyklovat
 • nakupování oblečení znamená vyprodukování průměrně 1,5 tuny CO2 na domácnost za rok (což je asi tolik, kolik „zvládne“ vyfoukat 6000 aut)*

Snímek obrazovky 2016-04-17 v 20.53.01

V knize Zázračný úklid od Marie Kondo nás autorka učí, jak si doma udržet pořádek. Jedním z největších problémů je třeba skladování oblečení. I to, jak šaty věšíme a skládáme do šuplíků, má podle ní systém. Úplně první fází je ale fáze třídění. Marie píše, že si máme dát na jednu hromadu úplně všechno oblečení, které vlastníme. Zkoušeli jste to? Věřte mi, že oblečení vlastníte opravdu STRAŠNĚ MOC.

Když už máte vaši hromádku hromadu připravenou, máte si podle KonMari metody vzít každý kousek oblečení do ruky a zeptat se sám sebe, jestli vám dělá radost. Klepete si na čelo? Ať už je kniha a potažmo celá metoda dost svérázná, je celkem zajímavé zamyslet se nad celým šatníkem. Koupili jste si tuhle sukni ve výprodeji, ale nenosíte ji moc často, protože se v ní necítíte? Koupili jste si ty boty, protože jste prostě nutně potřebovali něco nového, ale teď se na ně práší? Je na čase nastavit vaší skříni zrcadlo a vytřídit to, co vám nedělá radost. Rozi takhle vytřídila 3 (!) velké IKEA tašky oblečení. Podívejte se, co dáváte pryč a proč a co si necháváte. Možná už příště žádný ukvapený nákup neprovedete. A co se starým oblečením? Použijte látku k výrobě nečeho smysluplného, prodejte ho, přineste ho do sekáče nebo ho odneste do sběrného kontejneru na textil.

Snímek obrazovky 2016-04-17 v 20.52.37

V rámci Fashion revolution jsme se měly zamyslet nad našimi oblíbenými kousky oblečení. Pozlátko z nich dávno smyl čas a na první rande bychom si je asi nevzaly, ale bereme je jako staré známe, na které je spolehnutí:

Džíny, H&M, 4 roky staré

5

Moje milé džíny,

potkali jsme se před 4 roky, v době, kdy jsem si myslela, že pomalu nikde jinde než v H&M a Zaře se nakupovat nedá. Říkám to na rovinu, dnes už bych si vás nekoupila, ale vy za moje nezralé nákupní chování nemůžete. Vzpomínám si, jak jsem si vás poprvé zkoušela a nebyla si jistá vaším vysokým pasem – v té době jste ještě zdaleka nebyly tak trendy jako dnes. Odnesla jsem si vás domů a od té doby vás nosila skoro neustále – hodíte se totiž do mojí oblíbené role „punkáče“, ale můžu si k vám vzít i podpatky (ok, to se nikdy nestalo) a košili a vyrazit na night date.

Poslední rok jsme se moc neviděli. Špatně jsem vás vyprala a dostaly jste tak mramorový vzhled, bohužel ne v tom cool slova smyslu. Pomalu jste se zahrabávaly do spodních pater mé skříně, až jsem na vás zapomněla úplně. Při posledním třídění jsem vás vytáhla a místo rozloučení jsem vám dala nový, zajímavější střih – zkrátila jsem vám nohavice nad kotníky. Zase vám to sakramentsky sluší, zase vás ostatní lidé chválí a já mám v plánu s vámi prožít minimálně ještě jedno punkové léto. Kromě večerů, kdy jdu na burgr. To vás, úplně upřímně, fakt ráda nemám.

S láskou, Rozi

 

Sukně, vintage, u mě 3 roky

3

Čau sukně!

Víš, že jsi můj nejoblíbenější úlovek z blešáku? A to dokonce z toho barcelonského. Mrkla jsi na mě, já kolem tebe chvíli chodila a nakonec mi to nedalo a za 6 euro jsem si tě koupila. Od té doby jsi nepostradatelnou součástí mé skříně. Když jsem si tě minulý rok po několika dnech v promočených kraťasech na vodě vzala na sebe, kamarádka mi řekla: „Theo, v téhle sukni seš to prostě ty!“

Nejradši tě nosím s teniskami po městě, protože si v tobě můžu kdykoli sednout do trávy a vím, že to zvládneš. Nejsi žádná křehotinka. Příjemně pod tebe fouká a zároveň si můžu dovolit dát pořádnou véču, protože se pod tebe ledacos schová. Na cesty seš ta nejlepší kámoška, možná proto jsi se mnou procestovala různé kouty Evropy. A když se dívám na ty tvoje vzory a barvy, vždycky si vzpomenu na prosluněné Španělsko a večerní vermuty.

Tvoje sezóna je tady, sukně, tak se těš!

Pusu, Thea

 

* statistiky z fashionrevolution.org, kde najdete i další informace o udržitelnější módě

You Might Also Like

10 Comments

 • Reply
  Shy girl
  23.4.2016 at 19:34

  Rozi, jestli chceš, tak si oprav vyzívat :-) Jinak, obsah článku je samozřejmě důležitější. Chtěla jsem se ještě zeptat, jak bojujete s vysokou spotřebou vody – mně se to zatím moc nedaří a to mě štve. Nejvíc tedy spotřebuju u kuchyňský linky, hlavně když omývám zeleninu a tak. Jenže já se prostě děsím, co se na ni dostane za sajrajty. A taky nemám myčku, takže přemýšlím, jak by šlo ekologičtěji mýt nádobí. Každopádně díky za inspiraci. H.

 • Reply
  Linda
  24.4.2016 at 11:19

  Theo, ta sukně jsi prostě ty, protože takhle jsem tě viděla poprvé, když jste přijely do Budapešti a od té doby, když někdo řekne „Thea“, tak se mi vybavíš ty přesně v téhle sukni :) Tak přeju ještě spoustu společných lét.

  • thea
   Reply
   thea
   24.4.2016 at 17:53

   Fakt? :) no tak to je osud! Chci zase videt tebe nazivo v nejake sukni :)

 • Reply
  Lucka
  24.4.2016 at 19:28

  Holky, super článek – moc hezky napsaný! :) Statistiky mě docela vyděsily… :/ Přesně jsem si vzpomněla na svoje telecí léta, kdy jsem New Yorker, H&M apod. brala útokem, nakoupila spoustu zbytečností, který jsem ve výsledku ani nenosila. Dneska to mám naštěstí jinak a o oblečení hodně přemýšlím. :)

  Lucka http://www.sleepy-cat.com

 • Reply
  Anet
  3.5.2016 at 11:45

  Ahoj holky, máte nějaký tipy, kde nakupovat? Nějaký eshopy? Rozhodla jsem se, že do HMka už nikdy nevkročím a musím říct, ale že se mi to oblečení líbí a když jsem pátrala na netu, tak se mi to většinou nelíbí..díky ! Anet

 • Reply
  Michaela
  15.5.2016 at 20:19

  Ta žena se jmenuje Marie Kondo, ne Kendo!! Od toho taky ta metoda KonMari. Jinak pěkný článek, oblečení v řetězcích už nekupuju asi 7 let a žiju :)

  • Rozi
   Reply
   Rozi
   18.5.2016 at 20:17

   Míšo, díky za odhalení překlepu .) A big up za to ostatní!

  Leave a Reply

  Follow

  Get every new post delivered to your Inbox

  Join other followers: