Pod stromeček: Knihy pro fajnšmekry

knihy1

Kniha jako nejuniverzálnější vánoční dárek? ANO! Ale jakou vybrat? Nebudu vám slovo od slova přepisovat anotace, místo toho vám poradím, proč a pro koho se zrovna tyhle knihy budou pod stromečkem vyjímat.


Jezero

Syrový, zlověstný a stejně tak poetický příběh k filozofování nad rozpadem tradiční pospolitosti. Česká autorka balkánského původu Bianca Bellová napsala příběh o rybářské vesnici, kde si děti škrábou ekzém z toxické vody a dospělí popíjejí vodku, aby zapomněli na beznadějný úlovek. Hlavní hrdina Nami se rozhodne utéct do velkého města za „lepším“, ale postupně zjišťuje, že ani vysoké budovy, ani lesklá auta neznamenají štěstí. Knihu inspirovaly fotografie mizejícího Aralského jezera od National Geographic, kde se vedle rezivějící tankerů povalují zvířecí pozůstatky, vzduchem létají s ptáky třeba igelitové pytlíky a na obzoru se kymácí kostry domů. Rozhovor s Biancou Bellovou si můžete poslechnout na Rádiu Wave.

První kapitola tady.

Pro koho? Pro tátu, který má možná trochu krizi středního věku a sní o dobrodružné cestě na motorce na východ.

Jiskra v popelu

Zkuste smíchat Bradavice, starověkký Řím, Hru o trůny a komiks Habibi a vyjde vám tahle skvělá fantasy knížka, která se brzy po svém vydání umístila v americkém žebříčku bestsellerů. Prach, pot a slzy v aréně, tajemné bytosti jako džinové, ghúlové a ifriti a boj za svobodnou vůli.

Pro koho? Pro mladší sourozence, kteří potřebují přes Vánoce oddechnout od čtení k maturitě, pro nadšence do young-adult literatury i pro ty, kteří jsou v srdci hrdiny.

Zátopek

Příběhy ze života legendárního českého běžce, který trénoval tak, že běhal se zadrženým dechem, na zádech nosil do kopce svou celoživotní lásku Danu a hranici bolesti si posouval s železnou vůlí. Vizuálně líbivou komiksovou postavičku, která se při běhu šklebí stejně jako Zátopek, nakreslil Jaromír 99 podle scénáře Jana Nováka. Stejně jako Baťuv Zlín, stadion v Helsinkách nebo uhelné doly.

Pro koho? Pro všechny, kteří se snaží doběhnout do cíle. Pro ty, kteří ví, že Umakart není jen krycí hmota.

Kočičí host

Zachrání vás každý rok nový román od Harukiho Murakamiho? Ukažte, že máte přehled a zkuste letos nadělit dalšího úspěšného spisovatele z japonské současnosti – básníka a profesora výtvarného umění Takašiho Hiraide. Útlou knížečku o pomíjivosti a drobných radostech provází příběh manželského páru z Tokia, které začne navštěvovat kotě od sousedů. Bydlí u nich a nebydlí. Patří jim a nepatří. Prostě svobodná kočičí povaha. Recenzent knihy pro The Guardian Nicholas Lezard ji označil za románovou meditaci o změnách. Prostředí řadových domků jakoby vypadlo z Kroniky ptáčka na klíček právě od zmiňovaného Murakamiho, otázkou tedy zůstává, jestli je to podobně vytříbený jazyk, který z ní udělal bestseller.

Pro koho? Pro každého, kdo potřebuje zpomalit.

Geniální přítelkyně

Tuhle knihu čtou prý všechny inteligentní ženy. Příběh o holčičím přátelství, žabomyších válkách a soupeření v kulisách italské Neapole mi doporučila Zuz, které jí zase doporučila nějaká dobrá duše v knihkupectví. Tak ji kupte vaší oblíbené dívce a klidně k tomu přihoďte dobré italské víno a olivovou tapenádu – a místo kupičky papíru tak nadělíte příjemný italský večer (nebo dva).

Pro koho? Pro ženy, které rády nosí šaty, v kabelce mají vždycky rtěnku a v práci nakopávají zadky. Nebo pro muže, kteří mají opravdu koule.

Ulice záhadných tajemství

Zabrnkejte na nostalgickou strunu a oživte vzpomínky na kultovní Svět podle Garpa novým románem od Irvinga. Tentokrát v mexické Oaxace na skládce odpadků, kde své dětství prožívají dva sourozenci. O tom, že ve stáří žijeme často ve svých snech a vzpomínkách intenzivněji než v přítomnosti.

První kapitola tady.

Pro koho? Pro magické realisty. Pro ty, kterým se dodnes sevře žaludek, když se podívají na řadicí páku.

Literární spolek Laury Sněžné

Finské podivno má v mém srdci favorita – autora s tak složitým jménem, že ho neumím vyslovit, natož si ho zapamatovat. Moc se mi líbila už jeho povídka ve sbírce Lesní lišky a další znepokojivé příběhy, která pracuje s podobným nápadem jako epizoda San Junipero ze seriálu Black Mirror – tedy upload našeho vědomí po smrti kamsi do cloudu, do utopického světa, kde můžeme prožít všechno, co jsme na zemi nestihli. Jenže v povídce v tomhle světě straší naši vnitřní nedořešení démoni.

Literární spolek Laury Sněžné je zase o kousek jinde. Místo sci-fi si tu autor hraje s magickým realismem a popisuje podivné praktiky literárního spolku na maloměstě. Knihy jsou nakaženy podivným virem, který mění jejich obsah, literáti vykrádají sebe navzájem pro postavy a zápletky svých příběhu, a všichni skrývají jedno velké tajemství. A k tomu všemu ještě přímo na večírku zmizí zakladatelka literárního spolku.

Pro koho? Pro všechny, kdo někdy zatoužili napsat knihu, nebo alespoň povídku. Pro ty, které baví prozkoumávat hranice vlastní fantazie.

Praha Noir

Zapomeňte na chvíli na skandinávské detektivky a nadělte tátovi místo nich Prahu Noir. A pak si ji rovnou půjčte. Autoři jako Petra Soukupová, Miloš Urban, Chaim Cigan, Petr Stančík, Kateřina Tučková a mnoho dalších přispěli do povídkového souboru, který zkoumá tajemná místa stověžaté. Nakouknete na Vyšehrad či žižkovské nákladové nádraží, leknete se na Karlově mostě, zmizíte ve Stromovce, nebo prozkoumáte temnou minulost starého domu na vltavském nábřeží. Praha je nejen krásná a zachovalá, ale někdy také děsivá a mysteriózní.

Pro koho? Pro čtenáře, kteří by rádi na chvíli vyměnili byt Harryho Holea za lokální scenérii. Pro všechny, kteří drží palce českým autorům a neděsí je myslet „mimo krabičku“.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: