Novoroční dobro aneb kam poslat penízky

Tak tu byly Vánoce a já doufám, že pokud jste velkolepě utráceli, bylo to pro potěšení vašich lásek, ať už rodinných, partnerských nebo kamarádských. Že jste jim nekupovali pitominy, ale přemýšleli nad tím, co by jim opravdu udělalo radost. Nebo jim třeba nějakou fajnovou záležitost vyrobili. A protože přišel leden a s ním tradiční bilancování nad smyslem života, napadlo mě: Co kdybych si jako první předsevzetí dala konání dobra a místo utrácení ve výprodejích, poslala pár kapříků tam, kde jsou opravdu potřeba? 

Jdete do toho se mnou? Možná víte přesně, kam chcete peníze poslat. Možná ale stejně jako já tápete a hledáte neziskovku, která vám bude sympatická. Zeptala jsem se proto svých přátel na sociálních sítích i naživo, kam a kolik posílají oni. Seznamte se!

Neziskoví matadoři

Mezi velké neziskovky, které nejčastěji zaznívaly mezi mými kamarády patří hlavně Lékaři bez hranic (jsou přítomní všude, kde je potřeba), Člověk v tísni (pořiďte jednu konkrétní věc, třeba kozu pro chudou vesnici v Africe), Konto Bariéry, Armáda spásy (kupte někomu jednu noc v teple), Unicef (nejpopulárnějším dárkem je moskytiéra), Amnesty International nebo třeba Svoboda zvířat. Mají za sebou většinou dlouholetou existenci, úspěšné mise a důvěryhodné vedení.

Malé, a přesto velké neziskovky

Už dlouho se mi líbí (a díky své práci jsem se s nimi už párkrát mohla spolupracovat) organizace Elpida a Cesta domů. Elpida našla svěží a moderní způsob, jak podporovat aktivní seniory a vyvrátit tabu kolem stáří. Má svůj vlastní sbor, projekty jako Ponožky od babičky nebo mezigenerační festival Old’s Cool. Cesta domů zase otevírá téma smrti a umírání a poskytuje úlevu nejen umírajícím, ale také jejich blízkým.

Moc se mi líbí i projekt Jako doma, který se soustředí na ženské bezdomovectví. Právě teď shánějí prostředky na otevření vlastní jídelny Kuchařek bez domova, takže svůj příspěvěk můžete vidět skoro okamžitě v praxi. Feministická holka ve mě taky fandí Na počátku, organizaci, která podporuje těhotné ženy a matky s dětmi v nepříznivé životní situaci. Děti, kterým chodí pomáhat moje kamarádka Anetka na oddělení onkologie, můžete podpořit například přes nadační fond Krtek.

Co mě hodně zaujalo, je neziskovka Modré dveře, která se jako jedna z mála věnuje psychiatrické a terapeutické péči. Mentální zdraví je jedním z velkých témat naší doby – určitě znáte minimálně jednoho člověka s panickými úzkostmi nebo někoho, kdo trpí depresemi. Mě se tohle tohle téma osobně dotýká, takže jsem ráda, že existuje parta dobrovolníků, kteří dělají i temné dny o trochu barevnější.

Zvířátka

Roztomilé čumáčky podporuje například Nekupuj. Adoptuj. (zdravím Markétu!), kteří se zaměřují na informovanost veřejnosti o problémech útulků a objasnění prvotních příčin, proč tolik zvířátek končí na ulici. Měkké tlapky miluje také DogPoint, který má kromě reálných příběhů se šťastnými konci i dojemné psí profily na svých stránkách.

Můj kamarád Jakub doporučuje taky neziskovku Sea Shepherd, která zachraňuje velryby:

„Je to jedna z mála neziskovek, která to vzala do vlastních rukou a šla do terénu prosazovat dodržování mezinárodních úmluv. Mají jasné výsledky, nevzdávají se a jako bonus jsou záznamy z jejich činnosti dost slušný akční videa. Operace Nemesis je v plném proudu. Už vypátrali Japonské velrybáře hluboko na území australské velrybí přírodní rezervace. Snad jim zas nakopou zadek jako loni.“

Příroda

Z přírody žijeme. Lesy nás zpomalují, louky rozveselují, v potoce si mnozí z nás v dětství na chatě čistili zuby a pstruzi se přitom schovávali za kameny. Jenže teď po pstruzích ani stopy a mezi mechem a kapradím často potkáte spíš plechovku nebo kondom. Pojďme to změnit třeba s Národním centrem biodiverzityMístem pro přírodu nebo organizací Arnika.

Média & móda

Kromě tradičních neziskových projektů můžete podpořit také své oblíbené nezávislé týdeníky a časopisy, díky kterým se dozvídáte informace bez příkras. Moje kamarádka Káča, která mimo jiné v ZOOTu kdysi rozjela neziskovou sekci DOBRO., je se svým klukem předplatitelkou Respektu a Reportéra. Skvělý projekt je i časopis Nový prostor, který pomáhá lidem bez přístřeší a v těžké životní situaci. Druhá DOBRO.družka Maruška zase svými šperky ko-ra-le. podporuje Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny.

Je fajn se kriticky podívat i před vlastní práh a trochu tam pozametat – pracuju v módním průmyslu a nebudu si nalhávat, že v něm se ledasco také nedaří. Organizace, které se věnují férovým podmínkám a lidským právům v textilním průmyslu, jsou například Clean Clothes Campaign nebo Fashion Revolution. Přebytečné oblečení je nejlepší darovat například do obchůdku Sue Ryder (letenští ho mají skoro za rohem!). Módního průmyslu se také nepřímo dotýká anorexie a jiné poruchy příjmu potravy, zvlášť když se nám v časopisech neustále ukazují vyretušované vychrtlinky. Motivaci pacientům pomáhá najít třeba Ano pro Anabell.

Dobrý nápad

Skvělý projekt si také vymyslela moje kamarádka Lada – superžena, která je úspěšná, zářivá a ještě natolik šikovná, že se naučí všechno, do čeho se obuje. Naposledy třeba komiksové kreslení a svými ilustracemi teď pomáhá společnosti Asistence:

„Protože ale sama pracuju v neziskovce a nemůžu si dovolit přispívat neziskovým projektům tolik, kolik bych si přála, napadla mě letos taková mini karmická akce. Ráda a docela často si kreslím, a dělá mi radost posílat obrázky dál. Často jsem je dávala na sociální sítě s výzvou, že pokud někoho potěší, přenechám je. A pak mě to trklo – co kdybych je darovala výměnou za to, že někdo pošle (byť jen symbolickou) částku neziskovéme projektu? Začala jsem obrázky nabízet výměnou za pomoc některé z neziskovek. Tak třeba to bude hezké popošťouchnutí pro ty, co si myslí, že nemají dost peněz na to, aby je poslali dál. Pomáhat se dá všelijak – skutkem nebo třeba milým slovem.“

Její kreslenky můžete lovit TADYLada mimo jiné pomáhala také neziskovce Loono, díky které si všichni kontrolujeme svá #prsakoule, a poslední dva roky se věnuje projektu Pohádkový pomeranč, díky kterému zase pomáhají drsní tatéři.

Rozi zase kousek od svého domu objevila projekt Dejvické party #darujkabat.

Kolik poslat?

Každé neziskovce pomůžete nejvíc trvalým příkazem, díky kterému získají pravidelnou měsíční podporu. I za jednorázový příspěvěk, ale budou organizace vděčné – zkuste třeba rozdělit 1500 Kč mezi tři, nebo pošlete celou částku té, která je vám nejsympatičtější. Některé organizace můžete podpořit koupí propagačních předmětů (všechny projekty DOBRO. nebo třeba Loono), jiné vám sami řeknou, kolik peněz je potřeba na jednotlivé služby (DogPoint). Nocleženku neboli noc v teple pro člověka bez domova vás bude stát stovku, ale bezdomovci dáte to nejpotřebnější – teplo.

I když nemáte peníze, darujte aspoň čas nebo zájem – abychom to tady měli takové hezčí, víte jak <3.

~

 

Na světě samozřezmě existuje mnoho dalších organizací, které se do jednoho článku nevejdou, ale které si také zaslouží naši pozornost. Jaké dobro děláte vy? Budu ráda za tipy!

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply
  Zuzana
  26.1.2017 at 15:54

  Mne sa osobne veľmi páčia Obedy pro deti, to bola jasná voľba na výťaźok z Bazaaru. Škoda, že niečo podobné nie je aj na Slovensku.
  https://lazycinderella.com/

 • Leave a Reply

  Follow

  Get every new post delivered to your Inbox

  Join other followers: