Tipy na zimní čtení

Za minulý rok jsem přečetla 31 knih, z toho 2 komiksy, 5 cestopisů, jednu novelu a jednu feministickou esej. Letos si dávám výzvu o pět knih vyšší a už se na to dopředu těším, protože se mi doma sešla spousta skvělých knížek. Do mého literárním zápisníčku navíc kromě úryvků z těch přečtených přibývají taky tipy na další. Tentokrát se s vámi podělím o ty, které se budou nejlíp číst v teplém bezpečí postele, když za okny leží závěje.

Kniha zvláštních nových věcí

Kolonizovat nové světy poplujeme sice lodí, ale vesmírnou. Misionář Peter letí do jiné galaxie přesvědčit mimozemské domorodce k víře v Boha. Milovanou manželku Beu, ale musí nechat na Zemi. Není to sci-fi, je to příběh o lásce, která světelné roky přenáší a trpělivosti, které není nikdy dost. Kritiky na tuhle knihu jsou zatím podezřele pozitivní a nakladatelství Kniha Zlín si navíc potrpělo na krásnou obálku. Jediné, co mě zatím štve, je její velikost – kniha je hodně těžká (váhou, ne myšlenkami :) a při čtení lehce zaposilujete bicepsy. Nejsem si jistá, jestli ji grafici zamýšleli jako zdobítko na noční stolek nebo knihu na opravdové čtení.

La Loba

Máte-li náladu na pořádný kus napětí, sáhněte tentokrát místo skandinávské detektivky po tomto thrilleru z Aljašky. Mezi děsivou zápletkou se tak dozvíte i zajímavá fakta o státu s nejnižší hustotou zalidnění, kde, když se zatouláte v divočině, možná už nikdy nenajdete cestu zpátky. Což je docela příhodná scenérie pro zmizení dvou žen. První kapitola mě totálně namotala, zkuste ji taky.

Únava materiálu

Marka Šindelku ne tak úplně tajně miluju už od Mapy Anny. Jeho obraty, bohatý jazyk a hlavně netradiční, a přesto trefná přirovnání potěší každého, pro koho slova nejsou jen způsobem ke sdělení informace. Nová knížka se věnuje tématu více než aktuálnímu – uprchlické krizi. Popisuje pouto mezi dvěma bratry, které se táhne i přes hranice, úsporně, syrově a se staženým hrdlem kvůli nedostatku vzduchu. Nebo alespoň tak to na mě zatím působí z první kapitoly, kterou sám Šindelka čte v Liberatuře.

Vlčí ostrov

Pokud vás zaujala kniha Divočina, ve které Cheryl Strayed putuje po pacifické hřebenovce, zkuste si letos naservírovat severský styl. Norská autorka napsala nádherně upřímnou knihu o své velké výpravě sama k sobě. Hledá se na kanadských ostrovech, při roadtripu po americkém Západě i během studené zimy, kdy sama hlídá chatu svých přátel. Prochází se ztichlou přírodou s myriádami hvězd nad hlavou, poslouchá indiánské příběhy, seznamuje se s cizími osudy. Ideální pro zimní meditaci nad životem.

Podle skutečného příběhu

Recenzemi vychvalovaná francouzská autorka ve své knize popisuje zvláštní vztah mezi dvěmi ženami – spisovatelkou a nečitelnou L., u které nikdy nevíte, co se jí honí hlavou. Jak napovídá název, do poslední stránky si nejste jistí, jestli čtete fikci nebo popis reálných událostí, což knize dodává šťávu.

Vesaliovo tajemství

V Barceloně jsem četla Stín větru a v ulicích hledala Fermína. Teď už jsem dlouho doma v Praze, ale do města tajemných uliček se vracím alespoň v příbězích. Tento začíná v roce 1888, kdy se celé město chystá na Světovou výstavu, ale bujarou atmosféru vystřídá strach a šok z vraždy několika mladých dívek. Nečekejte intelektuální rozvičku, ale napětí, nádech braku a posedlost dozvědět se, jak to všechno dopadne.

Na útěku

Rozpálená suchá země někde uprostřed Španělska. Chlapec, který utíká před neznámými pronásledovateli a tajemnou hrozbou. Pastevec koz, kterému se ho zželí a drží nad ním ochranou ruku. Ale jen dokud ji sám udrží. Krutá, bolavá kniha, ze které se vám orosí čelo, ale na jejímž konci je naděje. Kniha, o které si nepřečtete v každém dalším literárním výběru lifestylových časopisů, ale kterou přesto přelouskáte na jeden zátah. První kapitolu si můžete přečíst tady.

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply
  Michelle
  16.1.2017 at 9:31

  Díky za tipy :-) – Kniha zvláštních nových věcí mě taky láká.

 • Leave a Reply

  Follow

  Get every new post delivered to your Inbox

  Join other followers: