DIY lapač snů

DSCF5203-2

Indiánské matky vyráběly tyhle „pavoučí sítě” ozdobené peříčky a korálky pro svoje děti, aby se v nich zachytávaly a rozpouštěly všechny zlé sny. Popularita lapače snů ho ale dostala i do západních ložnic a dnes si takový kouzelný new age amulet pro dobrý spánek můžete vyrobit i vy.

Co budete potřebovat?

kruh (třeba vyšívací bubínek)
silnější příz nebo nitě
kůžičky
nůžky
ozdoby (peříčka, korálky…)

Jak na to?

Lapač snů můžete vyrobit i tak, že svážete tři větvičky do trojúhelníku, ale tradičním tvarem je kruh. Ten totiž pro Indiány představuje pohyb Slunce a Měsíce po obloze. Tradičně se vyráběly lapače snů z vrbouvého proutí – stačí větvičku svázat do pevného kruhu. Jednodušší variantou je ale použít dřevěný vyšívací bubínek. Ten můžete omotat silnější přízí po celé jeho délce nebo vytvořit vzor jako v našem případě (viz 1. obrázek).

Teď náš čeká vnitřní síť. Vemte si pevnější bavlnku a uvažte na vnitřní straně kruhu uzlík. Po cca 3 centimetrech udělejte kličku kolem bubínku a pokračuje takto dál podél celé délky a ve stejných rozestupech (viz 2. obrázek – můžete všechny rozkliknout), až se vrátíte k prvnímu uzlíku. Teď začněte „druhé kolo”. Pokračujte v proplétání, jen teď propleťte bavlnku prostředkem nově vzniklých úseček z první řady, až se vám vytvoří trojůhelníky (3. obr.). Takto postupujte několik kol, vždy provlékejte předchozí řadu uprostřed, až se vám vytvoří menší prázdný kruh. Během proplétání můžete občas navléknout drobnější korálek, který zajistěte uzlíkem. Korálek navlékněte i na konec bavlnky, která může viset uprostřed vytvořeného kruhu lapače.

Ozdoby

To nejdůležitější je hotovo, teď přijde na řadu zdobení. Je jen na vás, jestli chcete lapač malý, velký, barevný nebo zemitý, najděte si na Pinterestu inspiraci a skočte do kreativního obchodu pro zásoby. Použijte zbytek korálků nebo jejich kombinace a nezapomeňte na indiánská peříčka. Dolů na prostředek kruhu uvažte bavlnku nebo kůžičku a navlečte na ní korálky (které nezapomeňte zajistit uzlíkem) a úplně vespod uvažte pevný uzlík, do kterého vsuňte peříčko. Tato část by měla být nejdelší a nejvýraznější. Další kůžičky (dohromady by měly tvořit lichý počet) uvažte po stranách ve stejných rozestupech a také ozdobte. Nakonec vytvořte úplně nahoře uprostřed očko a zavěste.

Ať žije new age a dobrý spánek!

DSCF5139-2 DSCF5149-2 DSCF5155-2 DSCF5173-2 DSCF5185-2 DSCF5194-2

DSCF5201

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: