Proč si najít čas na sebe

IMG_9840

V tomhle uříceném světě je obtížné najít si čas na kamarády, na pořádné rande, na oběd u rodičů. A co na sebe sama?

Když si můj kluk koupil Playstation, nechtěl na něm ze začátku vůbec hrát, protože měl pocit, že se fláká. Musela jsem ho donutit, aby si napsal hraní do „tudůčka“ (jsem prostě žena snů). Nemyslete si, že vyhrazením si hodinky jen pro sebe se z vás stává flákač nebo krkavčí partner (matka, dcera…). Berte to jako investici do sebe sama. „Me time“ totiž podporuje koncentraci, restart hlavy, zvyšuje vaši produktivitu (proto je občas fajn si dát během pracovní doby deset minut kolem bloku), pomáhá při sebepoznání, hloubání, řešení problémů, získání odstupu.

„Without great solitude, no serious work is possible.“ – Pablo Picasso

IMG_9845

mramorový plánovací diář a zápisník z Kaš-mi-daš

Určitě znáte články o úspěšných, ale vyhořelých podnikatelích, kteří se sami vydali na dlouhou dovolenou, na tzv. sabatikl, aby našli smysl života. Pokud právě řešíte takzvaně co se sebou, není nic lepšího, než se sebrat a vypadnout. Sama. V tomhle případě totiž neplatí, že víc hlav víc ví. Nemusíte nutně strávit týden ve tmě (ale proč ne!), stačí si dát línou neděli o samotě nebo odjet na prodloužený víkend někam na hory. Zkuste to třeba jako Pavlína. Mě už delší dobu láká dát si víkend, ne-li celý týden někde v přírodě nebo v evropským městečku a všechno si v hlavě utřídit. Zaplnit sešit nahodilými myšlenkami, ujistit se, že se mám hezky a to, co třeba není ideální, pořádně promyslet.

„Odejdu pryč z domu a jdu na procházku, podívat se na stromy. Čas na přemýšlení je náš nejvzácnější životní zdroj. Používám cestu do práce a z práce k přemýšlení, ale nikdy to není dost. Pro mě jsou procházky a bytí na čerstvém vzduchu skoro jako meditace.“ – Lorraine Twohill, head of marketing, Google

Jak se hledá samota?

Vstaňte o půlhodiny dřív než ostatní a zapřemýšlejte si o nadcházejícím dnu. Zacvičte si jógu, meditujte. Běžte někdy na oběd bez doprovodu. Nebo aspoň na kávu. Jestli se vám nedaří věnovat se sami sobě, nastavte si pravidelný me-time do kalendáře. Venku už je konečně zase hezky, tak nasaďte sluchátka a běžte se projít po městě, klidně i bezcílně. To, že strávíte celou dobu prohlížením Instagramu si hlavu nevyčistíte. Choďte, seďte, polehávejte v posteli, nuďte se, třiďte si myšlenky.

Čím jsem starší, tím se ze mě stává větší a větší introvert. Ti narozdíl od extrovertů čerpají energii z času, který tráví o samotě. Tak říkám – embrace your inner introvert a najděte si čas sami na sebe.

 

Jak jste na tom vy a me time? Ordinujete si ho často?

 

You Might Also Like

3 Comments

 • Reply
  Katka
  1.5.2017 at 16:42

  Bez občasných volných víkendů nebo alespoň večerů bych už byla v blázinci. Plný úvazek, dvě děti, manžel do večera v práci. V úterý večer chodí s kamarády na fotbal a pak na pivo. Já v 9 zaženu děti do postele, zapínám Poirota a mám klid. K tomu pročítám /s několikaměsíčním zpožděním/ své oblíbené časopisy. Často si na tento čas plánuju žehlení, ale většinou to není pravda. Prostě jen nabírám síly. A když už opravdu nemůžu, manžel si odveze děti na víkend k rodičům a to je pro mě opravdový luxus. Nikdo nedělá nepořádek, nemusím vařit a vlastně ani mluvit. Takže knížka, film, postel, procházka po městě……jen to, co chci. Mám fajn práci i rodinu, ale přesto občas potřebuju být sama. Vystačím si. Krásné jaro všem.

 • Reply
  Kristýna
  14.5.2017 at 20:39

  Mám to stejně, svůj čas si ukrádám, kde to jen jde. Je strašně velká pravda, že mužům a dětem to sobectví jde mnohem líp, ale já se učím. A víkendy, kdy jsou děti s chlapem pryč jsou svátostí :-)

  Krásné jaro,
  Safienka

 • Reply
  Ann
  9.1.2018 at 15:57

  Myslím, že čas pro sebe potřebuje každý. Málokdo je ale tak uvědomnělý a pocivý, že to dodržuje pořád. Já se také snažím kde můžu a rozhodně je to nejlepší časová investice ♥ :-) Máte moc pěkný blog, je tu spousta inspirace. Přeji hodně úspěchů v novém roce! :-)

 • Leave a Reply

  Follow

  Get every new post delivered to your Inbox

  Join other followers: